העיתונות העממית עולה לשלטון

טבעה של העיתונות משתנה - ממשהו שבעבר היה דומה להרצאה למשהו שדומה יותר לשיחה. עיתונאים מקצועיים לומדים משהו קריטי: שהקהל הקולקטיווי יודע יותר ממה שיכול לדעת כל כתב יחיד, וכי זוהי הזדמנות - ולא איום - לעיתונות טובה יותר

דן גילמור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן גילמור

התקפות הטרור של יולי 2004 בלונדון ייזכרו, במידה רבה, בזכות תמונה אחת ויחידה. זהו צילום מטושטש שצולם על ידי אדם הנמלט מרכבת תחתית מלאת עשן. בקדמת התמונה נמצא אדם נוסף שכיסה את פניו בממחטה כדי שיוכל לנשום. התמונה, שצולמה בטלפון סלולרי מצויד מצלמה, הגיעה מאתרי האינטרנט לשידורי הטלוויזיה ועד לעמודי השער של העיתונים. כמה חודשים אחרי כן, חברה אמריקאית שמפיקה בלוגים (יומני-רשת) נרכשה על ידי אמריקה אונליין ב-15 מיליון דולר לפחות. הבלוגים הפופולריים ביותר באוסף הבלוגים של החברה מושכים מאות אלפי קוראים מדי יום.

מה שמשותף לצילום מלונדון ולרכישה בארה"ב הוא הדמוקרטיזציה של המדיה והפיכתה של העיתונות העממית לתופעה גלובלית אשר גדלה בכוחה, מורכבותה ועוצמתה. כאשר אנשים יכולים לבטא את עצמם, הם עושים זאת.

החלק החשוב ביותר של העיתונות הוא מה שאני מכנה "הקהל לשעבר". בעבר הם היו צרכני החדשות. כעת הם לומדים, באמצעות כלים ברשת, לדווח בצורה טובה ומעודכנת יותר
טבעה של העיתונות משתנה - ממשהו שבעבר היה דומה להרצאה למשהו שדומה יותר לשיחה. עיתונאים מקצועיים לומדים משהו קריטי: שהקהל הקולקטיווי יודע יותר ממה שיכול לדעת כל כתב יחיד, וכי זוהי הזדמנות - ולא איום - לעיתונות טובה יותר. העיתונאים לומדים להקשיב, כפי שעליהם לעשות, ולהיות פחות עמומים בכתיבתם. ערכי הליבה, כולל דיוק והגינות, ישמרו על חשיבותם והעיתונאים עדיין יהיו קובעי סדר היום. אולם יכולתם לספק הקשר חשובה לא פחות מיכולתם לאסוף עובדות.

נושאי החדשות - האנשים והמוסדות עליהם נכתב ומדווח - מגלים עולם חדש. הם לא יכולים לשלוט במסר ואינם צריכים לנסות לעשות זאת. הם צריכים להצטרף לשיחה. האנשים בשולי התקשורת והרשתות החברתיות מסוגלים להיות המבקרים הקשוחים והאפקטיוויים ביותר. אולם הם יכולים להיות גם בעלי הברית הנלהבים והחשובים ביותר, ולהציע רעיונות חדשים.

החלק החשוב ביותר של העיתונות הוא מה שאני מכנה "הקהל לשעבר". בעבר הם היו צרכני החדשות. כעת הם לומדים, באמצעות כלים ברשת, לדווח בצורה טובה ומעודכנת יותר. הם מצטרפים לתהליכי העיתונות ובמקרים מסוימים עושים עבודה טובה יותר מהמקצוענים. כמה מהעיתונאים העממיים האלה יהפכו לעיתונאים מקצועיים. עולם חדש זה אינו נטול בעיות משלו, כולל היכולת של כמה אנשים להפיץ שקרים במהירות האור. צרכני המדיה העממית צריכים להיות סקפטיים יותר, וכולנו צריכים לתמוך בעיתונאים האזרחיים שעושים את עבודתם נאמנה, בדייקנות ובהגינות.

אינני רוצה להחליף את המדיה המרכזית. אני רוצה להוסיף לה, לסייע ליצור מערכת תקשורתית אקולוגית תוססת. קולות חדשים יכולים להוסיף ידע וחוכמה בתקופה בה אנו זקוקים להם יותר מכל.

דן גילמור הוא מחבר הספר We the Media: Grassroots Journalism for the People, by the People וכותב בלוגים. גילמור ירצה היום בכנס איגוד קרנות ההון סיכון שמתקיים בסנטה קלרה

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים