הכניסה לקניון מותרת לבעלי סובארו בלבד

מנהל קניון שיחליט לאשר כניסה רק ללקוחות שבאו במכונית מסוג מסוים בלבד, נפוץ ככל שיהיה, יירה לעצמו ברגל. אז מה תאמרו על אתרים שהולכים על אותה גישה?

עידו אמין
עידו אמין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אמין
עידו אמין

פעם, בימים בהם היה בעולם האינטרנט יותר מדפדפן אחד, היה חשוב לבעלי אתרים שהאתר שלהם ייראה כראוי בכל הדפדפנים, בכל הגרסאות. כתיבה של אתר תוך הנחה מוטעית שללקוח יש גירסה מעודכנת יכולה היתה להשאיר את הלקוח שלך ללא יכולת טכנית להגיע לקופה ולשלם.

כמה דברים קרו מאז אותם ימים. ראשית, מיקרוסופט ניצחה את נטסקייפ ודחקה את חלקו בשוק לפחות מ-10% (בדרכים שנידונו בהרחבה במשפט שבו נמצאה חייבת בדין). השני, וזה לא מפתיע אחרי מה שכרגע ציינתי, אין יותר גרסאות. מזה זמן רב לא יצאה גירסה חדשה של אינטרנט אקספלורר ונראה ששגיונותיה של מיקרוסופט נתקבעו עד לכדי תקן מעשי. מאז 2002, 95% מהדפדפנים בעולם הם של מיקרוסופט (לעומת כ-15% ב-1997). חברת נטסקייפ נרכשה על ידי ענק האינטרנט האמריקאי AOL, שהפסיק את הפיתוח, והעביר אותו לידי עמותת מוזילה (mozilla.org). זה היה, כך נראה, הסוף של האלטרנטיווה. נטסקייפ יכלה להמשיך ולהתבכיין בבתי המשפט, כפי שעשתה בהצלחה, אך הדרקון - סמלה של נטסקייפ - נשחט.

כך, במשך כמה שנים, נבנו רוב האתרים העבריים באווירה מונוליטית זו (שלא לומר מונופוליסטית - בעצם למה לא, הנה אמרתי, גם אם הממונה על הגבלים עסקיים מעדיף להמהם). היו, כמובן, 5% של אנשי מאק ויוניקס שסבלו בשקט את הבעיטה שקיבלו מאתרים עבריים רבים. אבל למי איכפת מ-3%-2%? הרי לא נכפיל את מאמצי הפיתוח של אתרים רק בגלל שקומץ גיקים מתבכיינים לא יכולים להשתמש בעגלת הקניות הווירטואלית שלנו, נכון?

אבל מה לעשות - עגלת הקניות האלקטרונית נוסעת בלי עצור. השנה הגיעה נקמת הגיקים: אחרי מאמצים של קהילת מפתחים מתנדבים הופיע הגלגול האחרון של דפדפן נטסקייפ והוא רזה וזריז מתמיד. הוא עבר מיתוג מחודש ומוצלח, ובמקום השם הביזארי "מוזילה" נקרא פיירפוקס ("שועל האש"), והופץ תחת הסיסמה "קח בחזרה את הרשת".

כתיבה של אתר תוך הנחה מוטעית שללקוח יש גירסה מעודכנת, יכולה היתה להשאיר את הלקוח שלך ללא יכולת טכנית להגיע לקופה ולשלם
מה שעוד האיץ את הקאמבק של הדפדפן הוא הפרסום השלילי שאקספלורר קיבל בעקבות פרצות האבטחה הרבות שנתגלו בו. בסוף השנה שעברה הגיעה ממרכז האבטחה האמריקאי הנחשב CERT המלצה חסרת תקדים: לשקול "מעבר לדפדפן שאינו אקספלורר". הדים לדברים אלה ניתן לשמוע גם היום, במשרדי הממשלה בישראל.

במערך האינטרנט הממשלתי כבר עובדים על הנגשת כל אתרי הממשלה גם לשועל האש. אבל דווקא באתרים המסחריים מתברר שהשנים המתוקות בחיקה של מציאות מונופוליסטית הולידו פרקטיקה אנטי שיווקית. הנה אתרים שנצמדים עדיין לעבר ופשוטו כמשמעו חוסמים כניסה של גולשי "פיירפוקס": זכיינית ערוץ 2 "רשת" ("הבית של כולנו"), הריבוע הכחול, מינהל מקרקעי ישראל, High Q, חבר, אילנות בטוחה, בנק דיסקונט, נט-סל ואתר של עמותת "מהות החיים" המקדמת את פני הבאים בהודעת שגיאה דוחה במיוחד.

"הגירסה המותקנת במחשבך אינה תואמת", מודיע לגולשים נט-סל ביהירות, משל זה תפקידם להתאים עצמם לדפדפן אחד שהוציאך מארץ מצרים. אחרים אפילו אינם טורחים להציג הודעה בעברית. עוד אתרים בעייתיים מרוכזים על ידי מתנדבים ברשימה מיוחדת, והגולשים מוזמנים לכתוב למנהלי האתרים "בשפה מכובדת ועניינית" על פי כתובות המנהלים המרוכזות באתר מוזילה הישראלי: mozilla.org.il. ברשימה אתרי בנקים, חברות תקשורת וקופות חולים. קפוץ לראות את הרשימה - האם גם האתר שלך נמצא שם? אם כן, כמה וכמה מאיתנו לא ממש רואים אותו, מאז שעברו ל"פיירפוקס".

אותות הוא מגזין חודשי בנושאי פרסום, שיווק ותקשורת המונים, בהוצאת איגוד המפרסמים בישראל. המאמרים כאן מפורסמים כחלק משיתוף פעולה בין מערכת אותות לבין TheMarker ומובאים כלשונם ע"י מערכת אותות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו