מהפחון בבת ים לווילה בהוליווד

חיים סבן עשה דרך ארוכה מבת ים ללוס אנג'לס וצבר הון פרטי המוערך ב-2.2 מיליארד דולר ■ באוקטובר האחרון הוא חגג יום הולדת 60 וכולם רצו בקרבתו של האיש המזוהה יותר מכל עם ה"פאואר ריינג'רס" ■ הוא לא שותה אלכוהול אבל אוהב שוקולד ■ "מועמד דמוקרטי שרוצה להגיע לבית הלבן, חייב לעבור בבית של סבן", אמר עליו חבר בקונגרס האמריקאי ■ באמצעות קשרים אלה מנסה סבן לעודד מדיניות פרו-ישראלית בארה"ב

יאיר מנדלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר מנדלסון

"הכסף לא שינה אותו", אומרים עליו מקורביו. למרות היותו מיליארדר, המתגורר באחד הפרברים העשירים בלוס אנג'לס, ממשיך חיים סבן להתגלח מדי בוקר כשברקע נשמעים מערכוני "הגשש החיוור", ובשיחות עמו הוא מרבה לצטט את הגששים. סבן מקפיד על קידוש בערב שבת, אף שרעייתו שריל אינה יהודיה, אך גם חוגג את כריסמס וחגים נוצריים אחרים מתוך כבוד להורי רעייתו המתגוררים עמם באחוזתו המפוארת בבוורלי פארק.

הוא גם נשאר היפוכונדר - תמיד מבקש כמה חוות דעת מרופאים על כל בעיה קטנה - ומתקשה להפסיק את התמכרותו רבת-השנים לשוקולד. אף שתאוותו לשוקולד אינה חדשה, מצליח סבן לשמור על הגזרה הודות לחדר כושר פרטי שבנה בביתו, ואשר בו הוא מבקר שש פעמים בשבוע. סבן אינו שותה אלכוהול, שכן אחרי כוס יין אחת הוא נרדם מיד.

כמה חברים קרובים באמת יש לחיים סבן? נראה שלפחות 110 - וכולם הגיעו באוקטובר האחרון למסיבת יום הולדתו ה-60. כמעט כולם. הילארי קלינטון התנצלה על היעדרותו של בעלה ביל, נשיא ארה"ב לשעבר, בשל ניתוח המעקפים שעבר כמה ימים קודם לכן. קלינטון שלח איחולים לבביים והתנצל על שלא הגיע למסיבה של חברו היקר.

יש לסבן וילה, המשתרעת על פני אלפי דונמים, ומחלונותיה נשקף נופו המדהים של מפרץ אקפולקו. בווילה, הכוללת 13 חדרי שינה, התארחו בעבר חברים רבים של משפחת סבן, כולל בני הזוג קלינטון
מסיבת יום ההולדת לא הסתיימה באותו לילה. למחרת יצאו סבן, רעייתו שריל ושמונה זוגות חברים לאקפולקו, שם יש לסבן וילה, המשתרעת על פני אלפי דונמים, ומחלונותיה נשקף נופו המדהים של מפרץ אקפולקו. בווילה, הכוללת 13 חדרי שינה, התארחו בעבר חברים רבים של משפחת סבן, כולל בני הזוג קלינטון.

אימפריה בינלאומית ב-40 שנה

שיאה של מסיבת יום ההולדת היה סרט מיוחד שערכה שריל סבן לבעלה; בסרט תועדו חייו מאז נולד באלכסנדריה, מצרים, ב-1944. משפחת סבן עלתה לישראל ב-1957 בעקבות חששו של האב נסים כי השלטונות עומדים לכלוא אותו עקב פעילותו. נסים סבן היה פעיל ציוני שסייע בהברחת בני נוער לישראל דרך יוון ואיטליה. אמו של סבן העדיפה להצטרף לאחיותיה בצרפת, אך האב הכריע - נוסעים לישראל.

ביולי 1957 הגיעה משפחת סבן ליוון, שם התגוררה בבית מלון רעוע עד שהוסדרה כניסתה לישראל כחודש לאחר מכן. כשבכיסה 150 לירות מצריות, נשלחה המשפחה לחצור הגלילית ושוכנה בצריף נטול חלונות, חשמל או מים זורמים. לאחר כמה לילות של שינה טרופה בחברת עטלפים הצליח האב נסים לאתר בן משפחה באזור בת ים, והמשפחה עזבה עוד באותו יום.

עם רדת הלילה, ולאחר שלא הצליחו למצוא את בן המשפחה, נערכה משפחת סבן על שני בניה הקטנים לשנת לילה ברחוב, בשדרות העצמאות בבת ים. רגע לפני שנרדמו איתר אותם קרוב המשפחה ושיכן אותם בפחון ללילה אחד. בחודשיים הבאים נדדה המשפחה בין קרוביה, וכמעט מדי לילה התאכסנה בפחון אחר.

בעשור החולף תרם סבן מיליוני דולרים למפלגה הדמוקרטית, כולל תרומה בסך 7 מיליון דולר לוועידת המפלגה ב-2002, שניתנה בצ'ק אחד. אחד הדמוקרטים הבכירים בקונגרס אמר עליו לפני כמה שנים: "מועמד דמוקרטי שרוצה להגיע לבית הלבן, חייב לעבור בבית של סבן"
כולם רצו לברך את מי שהקים במשך 40 שנה אימפריית מדיה בינלאומית והיה לאחד התורמים הגדולים ביותר בארה"ב, ובמיוחד למפלגה הדמוקרטית. כולם רצו בקרבתו של האיש שעל שמו רשומות הצלחות כמו "פאואר ריינג'רס", "צבי הנינג'ה" וסדרות ילדים פופולריות אחרות. כולם שמחו בשמחתו של האיש שעשה דרך ארוכה מהפחונים של בת ים לחווילה בלוס אנג'לס וצבר הון פרטי המוערך בכ-2.2 מיליארד דולר.

יושב בהוליווד משפיע בוואשינגטון

לא רק למפלגה הדמוקרטית תורם סבן. בארבע השנים האחרונות הוא תרם 123 מיליון דולר לצדקה בארה"ב ודורג במקום ה-48 ברשימת התורמים הגדולים ביותר שערך באחרונה השבועון "ביזנס וויק"
באמצעות קשרים אלה מנסה סבן לעודד מדיניות פרו-ישראלית בארה"ב. מכון השלום שהקים בוואשינגטון, "מכון סבן למדיניות במזרח-התיכון", סייע לו להיפגש עם מדינאים רבים באזור, ובהם עבדאללה מלך ירדן ושר החוץ של קטאר, שייח חאמד בן ג'אסם אל-תאני. בראש המכון עומד מרטין אינדיק, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל. גם בכירי הפוליטיקה בישראל, ובהם ראש הממשלה, אריאל שרון, נשיא המדינה, משה קצב, ושמעון פרס רואים בו חבר קרוב.

לא רק למפלגה הדמוקרטית תורם סבן. בארבע השנים האחרונות הוא תרם 123 מיליון דולר לצדקה בארה"ב ודורג במקום ה-48 ברשימת התורמים הגדולים ביותר שערך באחרונה השבועון "ביזנס וויק". סבן תורם גם לישראל - הוא קיבל החלטה שעל כל דולר שהוא תורם בארה"ב, יתרום דולר בישראל.

עם "האריות" בדרך לארה"ב

מאין כל הכסף? את מרבית הונו עשה סבן ב-2001, בעת שמכר את ערוץ "פוקס פמילי" שהיה בבעלות משותפת עם מרדוק, לחברת דיסני ב-5.3 מיליארד דולר. סבן, שניהל את המשא ומתן על העסקה עם מנכ"ל דיסני מייקל אייזנר, התגלה כאיש שיווק מתוחכם שהצליח לשכנע את דיסני לשלם מחיר שנראה היה מופקע כבר אז, רגע לפני שהערוץ התחיל לאבד גובה. אך אייזנר הסכים לשלם - והפך את סבן למיליארדר. בברכה ששיגר לסבן ליום הולדתו, הודה לו מרדוק על שהיה "שותף נפלא ואיש מכירות מבריק".

החלום האמריקאי הזה היה רחוק מאוד מדירת החדר של משפחת סבן באזור התחנה המרכזית של תל אביב בתחילת שנות ה-60, שחלקה את חדר השירותים עם "זונה והסרסור שלה", כפי שאמר בעבר סבן. ייתכן שאת הרמז הראשון לקשריו העתידיים עם בכירי ממשל בישראל ובעולם קיבל סבן כבר בעת לימודיו בבית הספר החקלאי בן שמן, שם פגש לראשונה את משה קצב, לימים נשיא המדינה. השניים נפגשו שוב רק ב-1996, בעת שסבן הגיע לישראל עם משלחת של אנשי עסקים אמריקאים. קצב זיהה אותו מיד. בברכה ששיגר ליום הולדתו הזכיר לו קצב: "בלטת אז במעשי קונדס, אך שמחתי לפגוש אותך לאחר נתק של 30 שנה. שמחתי שיחסינו התהדקו".

לאחר שעזב את בן שמן, עבד סבן בשעות הבוקר כשליח במשרד נסיעות ולמד בשעות הערב בבית הספר התיכון לסל בתל אביב כדי להשלים את בחינות הבגרות. בעת שירותו הצבאי ב-1965 פגש סבן את שוקי וחיים אלגרנטי - צמד זמרים שלא היה ידוע באותה עת - והציע להם להקים ביחד להקה. כך הוקמה להקת "האריות".

"אחי ואני ניגנו במועדונים ברחוב נחושתן בתל אביב", נזכר שוקי אלגרנטי, שממשיך לנגן ולשיר כיום, בעיקר בבתי מלון. "באחת ההופעות היה חייל שהסתכל עלינו כל הזמן וניגש אלינו בסוף ההופעה. הוא אמר שהוא רוצה להקים להקה, ושהוא כבר סגר חוזה הופעות בבריכת 'גלי גיל' בתל אביב. שאלנו אותו מה הוא יודע לעשות? והוא אמר: 'כלום'. ישבנו איתו ימים ולילות ולימדנו אותו לשיר ולנגן".

התפקיד של סבן בתחילת דרכה של הלהקה היה לעשות קולות רקע. "היה לו קול נמוך, אז זה התאים", מספר אלגרנטי. "האריות" נהפכה ללהקת הבית במועדון "רינגוס" בבת ים. הצלחתם המסחררת באותו מועדון עודדה את בעליו לפתוח שני מועדונים נוספים ברחוב המסגר בתל אביב, "החיפושיות" ו"האריות".

השותפות עם טלית

באותה עת פגש סבן את יהודה טלית, חברו מאז ועד היום. טלית עסק אז בהפצת מחזיקי מפתחות שבהם הופיעו תמונות של מפורסמים - אחד הלהיטים הגדולים ביותר של אותה תקופה בישראל. טלית הציע לסבן למכור מחזיקי מפתחות עם תמונות של "האריות", וכך נולדה השותפות הראשונה בין השניים.

בשנות ה-70 לא הכל הלך בקלות. סבן וטלית נתקלו בקשיים רבים, וב-1973 ספגה החברה המשותפת מכה קשה. השניים הביאו לישראל להקה יפאנית של 40 מנגנות בנבל, אך עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים נאלצה הלהקה להישאר בבית מלון בתל אביב - והכסף ירד לטמיון
השותפות בין סבן לטלית נמשכה זמן רב. "איני מכיר הרבה אנשים שהצליחו להיות גם שותפים במשך 12 שנה וגם לשמור על חברות מופלאה שכזו", אומר טלית, העומד כיום בראש טלית תקשורת, קבוצה העוסקת בהפצה ובמסחור של סדרות וערוצי טלוויזיה, מפיקה ערוצים כמו "בייבי" ו-YTV המשודרים ב-YES, ומייצגת ערוצים זרים, כמו ערוץ האופנה, MCM ,MEZZO ויורוספורט. הקשר העסקי בין השניים התחדש ב-2003, בעת שסבן השקיע בטלית תקשורת במסגרת הנפקת מניות פרטית שאת היקפה סירבו לפרט. סבן ראה בהשקעה זו סגירת מעגל עם שותפו לשעבר.

ואולם בשנות ה-70 לא הכל הלך בקלות. סבן וטלית נתקלו בקשיים רבים, וב-1973 ספגה החברה המשותפת מכה קשה. השניים הביאו לישראל להקה יפאנית של 40 מנגנות בנבל, אך עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים נאלצה הלהקה להישאר בבית מלון בתל אביב - והכסף ירד לטמיון. החברה צברה חובות כבדים, וסבן כבר התחיל לחשוב על המעבר לחו"ל. טלית הפציר בו שימתין, עד שיצליחו להתאושש כדי שיוכל לנסוע בשקט.

ההזדמנות הגיעה לקראת חנוכה 1974. סבן וטלית שכרו את היכל הספורט ביד אליהו בתל אביב, הפיקו מופע שהיה יוצא דופן באותה תקופה - וקיוו לנס. זה היה אמור להיות המופע שייצב אותם ויאפשר להם להחזיר חלק ניכר מהחובות. ואולם הנס לא קרה. להיפך, פיחות של 40% בלירה הישראלית שיזם שר האוצר דאז, יהושע רבינוביץ, הזניק את הוצאות המופע (שהיו נקובות בדולרים) והיה הסימן הרע הראשון. אם לא די בכך הרי פיגוע בקולנוע חן בתל אביב כשבוע לפני חנוכה ומזג אוויר סוער פגעו במכירת הכרטיסים והביאו את החברה לסף קריסה.

סבן וטלית, שהחזיקו את ראשם מעל המים בקושי רב, קיבלו קרש הצלה בדמותו של ילד בן שמונה. נועם קניאל וסבן נפגשו ב-1971, השנה שבה ריגש קניאל את הקהל עם שירו "גלי" בפסטיבל הילדים מספר שתיים שאותו הפיק סבן. בגיל שמונה וחצי כבר חתמו הוריו של קניאל הסכם הקלטות עם סבן, ונועם נהפך לזמר פופולרי.

"אחרי הנפילה שלו במלחמת יום הכיפורים, מצא חיים את דרכו החוצה מישראל - דרכי", אומר קניאל (40), המתגורר כיום בצרפת ומלחין שירים לזמרים צרפתים ולסרטים. "בתקופת מלחמת יום הכיפורים הופענו בפני חיילים עם מייק ברנט שהסתובב איתנו, וכבר אז היה כוכב בצרפת. הוא אמר לחיים שחייבים להביא אותי לצרפת", מוסיף קניאל עם שמץ של מבטא צרפתי. "חיים קפץ על ההזדמנות".

המעבר לצרפת

סבן ארז כמה תמונות ותקליטים של קניאל וטס לפאריס. "השיר הראשון שהקלטתי בצרפת מכר 500 אלף עותקים", מספר קניאל. "שרתי בלי להבין מלה. חיים, שידע צרפתית מהבית, הסביר לי את משמעות המלים וכיצד לבטא אותן".

בינתיים המשיכו טלית ואחיו של סבן אריה להפעיל בישראל את החברה המשותפת. "מה שחיים הרוויח בצרפת, הוא שלח אלינו לכאן, ועם הכסף הזה החזרנו חובות", אומר אריה. לגבי השמועות שלפיהן, אחיו עזב את ישראל והשאיר מאחוריו הר של חובות, אומר אריה סבן: "ישבנו עם כל הנושים והגענו לפריסת חובות. החברה פורקה לבסוף מרצון, ולא היה לה אף חוב. כל החובות חוסלו".

ב-1987, התחתן סבן עם שריל, זמרת ודוגמנית לשעבר ששימשה מזכירתו. בספר שכתבה, "ילד מופלא" , כותבת שריל, כיום ד"ר לפסיכולוגיה, כי שלושה ימים לאחר שהחלה בעבודתה, יצאו השניים בפעם הראשונה לבילוי משותף
העבודה המשותפת עם קניאל לא היתה ההצלחה היחידה של סבן בצרפת. הוא עבד עם אמנים נוספים, כמו הזמרת אן מארי דוויד שזכתה באירוויזיון, ושוקי לוי שעמו עבד במסגרת הצמד שוקי ואביבה; מאוחר יותר נהפכו השניים לשותפים עסקיים.

ב-1976 התחתן סבן לראשונה. את מיקה הוא פגש בישראל ולקח אותה עמו לצרפת. החיים המשותפים של הזוג הטרי היו קצרים במיוחד - הנישואים נמשכו שנה אחת בלבד. מיקה סבן, השומרת על שמה עד היום ונמצאת בקשרי חברות קרובים עם אריה סבן, היא המפיקה הראשית של המגזין "ליידי גלובס" של העיתון "גלובס".

11 שנים לאחר אותה חתונה, ב-1987, התחתן סבן עם שריל, זמרת ודוגמנית לשעבר ששימשה מזכירתו. בספר שכתבה, "ילד מופלא" ("Miracle Child"), כותבת שריל, כיום ד"ר לפסיכולוגיה, כי שלושה ימים לאחר שהחלה בעבודתה, יצאו השניים בפעם הראשונה לבילוי משותף. באותו ערב נכנס סבן לדירתה ובידו שלושה ורדים אדומים בעלי גבעולים ארוכים במיוחד. "הוא אמר לי שלום וחייך אלי, אבל מבטו נע במהירות אל בנותי. הוא ניגש אליהן מיד כדי לומר להן שלום ובתנועה אבירית נתן ורד לכל אחת מהן". סבן אימץ את שתי בנותיה של שריל. ילדם המשותף הראשון נס, נולד ב-1988 והיה ילד המבחנה השמיני במספר בעולם. כעבור שלוש שנים, בתקופת מלחמת המפרץ, נולדה בתם טניה, גם היא ילדת מבחנה.

המהפכה בהוליווד

למפגש עם רעייתו הנוכחית קדם המעבר של סבן לארצות הברית. למרות ההצלחה בצרפת, התגעגע סבן לשמש הישראלית והתקשה להרפות מהחלום האמריקאי שנהפך למוחשי יותר בעקבות התקופה הפאריסאית. ב-1983 עקר סבן ללוס אנג'לס. שוקי לוי ונועם קניאל הצטרפו אליו. "לא רציתי להתרחק ממנו", אומר קניאל. "חיים בשבילי זה כמו אבא. אני כבר 20 שנה הולך איתו, ואני מעריץ אותו, כי אני יודע ממה הוא עשוי".

בעקבות ההצלחה של "גולדוראק" הבין סבן את הפוטנציאל העצום של שוק הבידור לילדים ואת חשיבותה של הבעלות על הקלטות מוסיקה, מאחר שבעלות זו הבטיחה כי עיקר הרווחים יזרמו לכיסו, ולא לחברות התקליטים. מהרווחים שצבר בצרפת קנה סבן אולפן הקלטות בארה"ב והציע לחברות הפקה להפיק שירי פתיחה ומוסיקה לסדרות טלוויזיה בחינם - בתנאי שיקבל את כל התמלוגים. באותה עת היתה זו מהפכה. כך קיווה סבן להשיג דריסת רגל ראשונה בשוק, שכן האולפנים בהוליווד נהגו להפיק בעצמם או לשלם למפיק חיצוני ולשמור את הזכויות לעצמם.

בקיץ 1993 הגיעה הקפיצה הגדולה. סבן הצליח סוף-סוף לשכנע את רשת פוקס של ניוז קורפ, הנמצאת בבעלות איל התקשורת האוסטרלי רופרט מרדוק, לשדר את "פאואר ריינג'רס". זו היתה הצלחה מיידית בקנה מידה עולמי
באופן אירוני החלום האמריקאי של סבן התגשם דווקא בנסיעת עסקים ליפאן ב-1985. הוא ישב בשעת לילה מאוחרת בחדרו במלון אימפריאל בטוקיו וצפה בטלוויזיה. "כל הזמן הם שידרו כל מיני שעשועוני טלוויזיה, ולא הבנתי כלום, ואז עלתה התוכנית הזאת. אמרתי, אלוהים אדירים, אלוהים אדירים. זה היה מדהים. חשבתי שזה קסום. זה היה לא ייאמן", סיפר סבן בראיון ל"ניו יורק טיימס". סבן רכש את זכויות השידור של הסדרה מחוץ לאסיה ב-0.5 מיליון דולר; הסדרה היפאנית נקראה "דינוסור טאסק פורס זיוריינג'רס" ולימים נודעה בעולם בשם "פאואר ריינג'רס".

שמונה שנים של תחנונים בפני אולפני הטלוויזיה בארה"ב נדרשו לסבן כדי לשכנע אחד מהם להקרין את "פאואר ריינג'רס". במקביל הוא החל בקניית זכויות שידור, ובנה לעצמו ספריית סרטים שכללה בעיקר סרטים מצוירים. סבן מכר 25% מהחברה שלו, סבן אנטרטיינמנט, לחברת הטלוויזיה RTL מלוכסמבורג שרצתה דריסת רגל בארה"ב, ב-15 מיליון דולר - כדי לממן את פעילותו. שבע שנים לאחר חתימת העסקה החליטה RTL לסגת מהשוק האמריקאי, וסבן רכש בחזרה את המניות ב-40 מיליון דולר.

עסקת המיליארדים נרקמת

בקיץ 1993 הגיעה הקפיצה הגדולה. סבן הצליח סוף-סוף לשכנע את רשת פוקס של ניוז קורפ, הנמצאת בבעלות איל התקשורת האוסטרלי רופרט מרדוק, לשדר את "פאואר ריינג'רס". זו היתה הצלחה מיידית בקנה מידה עולמי.

"פאואר ריינג'רס" היא דוגמה לנכס השומר על כוחו בהתמדה. לאחר יותר מעשור של שידורים בארה"ב וב-53 שווקים נוספים בעולם, עדיין נמכרים דמויות הסדרה בחנויות צעצועים ברחבי העולם. ב-2000 זכו "פאואר ריינג'רס" בתואר "צעצוע האקשן הנמכר ביותר בארה"ב", ובכך עברו את הדמויות מ"מלחמת הכוכבים", "פוקימון", "WWF" ואחרים. סך ההכנסות ממכירות צעצועי "פאואר ריינגרס" בארה"ב מאז עלתה לאוויר מסתכם ביותר מ-6 מיליארד דולר; באירופה נאמדות המכירות ב-150-100 מיליון דולר מדי שנה בשנים האחרונות.

-2003 רכש סבן את הזכויות בספריית הסרטים הגדולה של קירש שכללה, בין השאר, את הכותרים "אשה יפה" וסדרות כמו "תיקים באפילה" - ב-700 מיליון דולר
מאז נהפך סבן למיליארדר, עולה שמו כמעט בכל עסקת תקשורת ומדיה בעולם. ב-2003 רשם לעצמו סבן הישג נוסף - הוא היה לזר הראשון שנכנס לשוק המדיה בגרמניה. סבן רכש את פרוזיבן-סאט.1, רשת הטלוויזיה המסחרית הגדולה בגרמניה, מידי קירש מדיה שפשטה רגל. חברת ההשקעות של סבן, סבן קפיטל גרופ, עמדה בראש קבוצת משקיעים ששילמה 1.33 מיליארד דולר בעבור נכסי קירש והביסה שבעה מתמודדים סופיים אחרים.

סבן קיבל את ההודעה הסופית על זכייתו בהתמודדות על פרוזיבן ממנכ"ל סבן קפיטל גרופ, אדם צ'סנוף, בעת שהיה בחופשה משפחתית בגרמניה. בדיוק ברגע שבו הגיע סבן למחנה הריכוז לשעבר דאכאו, צילצל הטלפון הסלולרי שלו - "זכינו", הוא שמע מעברו השני של הקו. שערותיו של סבן סמרו ודמעות חנקו את גרונו.

ב-2003 רכש סבן את הזכויות בספריית הסרטים הגדולה של קירש שכללה, בין השאר, את הכותרים "אשה יפה" וסדרות כמו "תיקים באפילה" - ב-700 מיליון דולר. בהודעה שפירסם לאחר הרכישה בגרמניה, הוא אמר כי סבן קפיטל גרופ מייצגת כיום חברת השקעות עם נכסים בשווי של 40 מיליארד דולר, אך לא פירט.

בחודשים שחלפו מאז, בדק סבן עסקות רבות נוספות, אך מרביתן לא יצאו לפועל. בין השאר, שקל סבן להתמודד עם אדגר ברונפמן הבן, אחד היהודים העשירים בעולם, על רכישת וורנר מוסיקה מחברת המדיה טיים וורנר. בסופו של דבר, רכש ברונפמן את החברה ב-2.6 מיליארד דולר, ללא סבן - שנסוג ברגע האחרון, מאחר שסבר כי המחיר גבוה מדי. סבן גם ניהל משא ומתן לרכישת רשת הטלוויזיה הגדולה בבריטניה, ITV, שלא הבשיל לכדי עסקה, ולפני כמה חודשים ניהל משא ומתן עם האמיר של קטאר, שייח חאמד בן חליפה אל-תאני, על רכישת 50% מערוץ "אלג'זירה", שגם הוא לא נשא פרי.

סבן ניסה לרכוש כמה עיתונים ושיגר, בין השאר, הצעות רכש ל"ניו יורק טיימס", "לוס אנג'לס טיימס" ו"ואשינגטון פוסט", אך נדחה על הסף. סבן גם שקל להתמודד על רכישת נכסי הולינג'ר אינטרנשיונל, הבעלים של "טלגרף" הבריטי ו"הג'רוזלם פוסט" הישראלי, אך בסופו של דבר זכו בחברה האחים בארקלי מבריטניה; החברה נמכרה להם ללא "הג'רוזלם פוסט" שנמכר לאיש העסקים הישראלי אלי עזור ב-13.2 מיליון דולר בדיוק חודש לאחר יום הולדתו ה-60 של סבן. מסיבת יום ההולדת, אגב, הסתיימה בהקרנת וידאו-קליפ שבו שרה שריל סבן הדואט עם פרנק סינטרה ששולב בהקלטה.

שותפויות אסטרטגיות

כמו בעולם, כך גם בישראל. לאחר שנהפך סבן למיליארדר ב-2001, הועלה שמו בכל פעם שהוצע נכס כלשהו למכירה. שמו הוזכר באינספור עסקות אפשריות, ובהן רכישת פלאפון עם שמרוק, רכישת בנק לאומי או בזק. אך העסקה הראשונה של סבן היתה בתחום המוכר לו ביותר - הטלוויזיה. כשבוע לפני שחגג את יום הולדתו ה-60, הגיע סבן לישראל כדי לחתום על עסקה לרכישת 22% מזכיינית ערוץ 2, קשת, בסכום הנאמד ב-2 מיליון דולר.

סבן נהפך בישראל למשקיע שכל חברה חפצה בו ברשימת בעליה, ובמיוחד חברת טלוויזיה לקראת המכרז המחודש בערוץ 2. מי לא תתגאה כאשר חיים סבן - איל תקשורת חובק עולם ועתיר קשרים עם מדינאים ופוליטיקאים - ייכלל ברשימת המשקיעים בה?

בתשובה לשאלה מדוע קשת היתה מוכנה להכניס את סבן כמשקיע לפי שווי נמוך יחסית, אמר שנער כי "ראוי להבחין בין שותף פיננסי לשותף אסטרגי", וציין כי סבן הוא משקיע מהסוג השני
בתשובה לשאלה מדוע קשת היתה מוכנה להכניס את סבן כמשקיע לפי שווי נמוך יחסית, אמר שנער כי "ראוי להבחין בין שותף פיננסי לשותף אסטרגי", וציין כי סבן הוא משקיע מהסוג השני. בקשת מקווים כי החבירה לסבן תסייע במכירת פורמטים של תוכניות בחו"ל. עד כה מכרה קשת למדינות אחרות כמה פורמטים, ובהם "הכספת" ו"לא נפסיק לשיר", וכיום היא מנהלת מו"מ על מכירת הזכויות ל"מ.ק 22".

לאחר רכישת האחזקות בקשת, מינה סבן את אחיו אריה לדירקטור בקשת וכך גם את אלון שליו, עורך "ידיעות אחרונות" לשעבר. אם יזכה גם בבזק, שעל רכישתה הוא מתמודד עם קרן ההשקעות הבינלאומית אייפקס, ייתכן שימנה את אחיו לדירקטור גם בה. לא מן הנמנע כי סבן יתמודד על רכישת נכסים נוספים בישראל.

הרבה לפני שחזר לעשות עסקים בישראל, התחיל סבן לתרום לישראל - לבתי ספר, בתי חולים, מעונות לנשים מוכות ולגופים רבים אחרים. במיוחד מרבה סבן לתרום לפיתוח הנגב. בשנים האחרונות תורם סבן בישראל עשרות מיליוני דולרים, ובין השאר, תרם 40 מיליון דולר לבית החולים סורוקה בבאר שבע.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות