4,000 שקל להשתתפות בכנס קבלה עם מדונה

רבים היו ספקנים באשר לבואה, אבל ביום רביעי בערב הפתיעה מדונה ונחתה במטוס פרטי בנתב"ג; מאבטחיה הישראלים תקפו צלם בחניון המלון שבו התאכסנה

שגיא בן נון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שגיא בן נון

ביום חמישי, בכנס בינלאומי של מרכז הקבלה שהתקיים במלון בתל אביב, ניגשה אישה מבוגרת שמשתתפת בכנס ליאיר דאון, מדריך בקייטנת הילדים. היא שאלה אותו בהתרגשות: "תגיד לי, אתה ראית את מדונה? זה נכון שמדונה הגיעה אתמול?" דאון הופתע במידת מה מהשאלה הלא רוחנית הזו, ואמר לה כי אינו יודע אם הזמרת מדונה הגיעה. "תראה, אותי זה לא מעניין", אמרה מיד האישה בהתנצלות, "אני שואלת בשביל הילדים".

"שיעורי הקבלה לא מעניינים את הילדים הישראלים בכנס, הם מתעניינים רק במדונה", אומר דאון. "ההורים הישראלים שמים לילדים חוט אדום נגד עין הרע, וחלק מהילדים הורידו את החוט. הדבר היחידי שמקרב אותם לבית כנסת היא נוכחותה של מדונה שם. ילדה אחת אמרה לי: 'תגיד לאמא שלי שהייתי בתקיעת שופר', והלכתי לחפש את מדונה".

בעוד שרבים היו ספקנים באשר לבואה, ביום רביעי ב-20:30 בערב, הפתיעה מדונה ונחתה במטוס פרטי בנמל תעופה בן גוריון. מדונה הגיעה לישראל בליווי בעלה, במאי הקולנוע גיא ריצ'י, אך ללא ילדיה.

הזמרת הגיעה כדי להשתתף בכנס הקבלה שנפתח בערב החג במלון "דיוויד אינטרקונטיננטל" , וצפויה להישאר עד היום בערב.

חמישה כלי רכב מסחריים המתינו לה ולצוות שלה, והובילו אותם משדה התעופה לבית המלון בתל אביב. השיירה זכתה לליווי אח"מי מסורתי, שכלל ניידות משטרה רבות וכמה צלמי פאפרצי נלהבים.

"כשמדונה נכנסה לרכב היא נראתה נמוכה יותר מאשר בטלוויזיה", סיפר שמואל אלן, שנמנה על צוות הנהגים של מדונה. "היא התפלאה שהכביש פנוי, ונראתה מאוששת מהטיסה ולא עייפה. היא היתה מלאת שמחה, צחקה כל הדרך למלון". יום לאחר שהתראיין הנהג לכלי התקשורת, הוא כבר לא נמנה עם צוות הנהגים של מדונה. "הוא יצא לחופשה", אמר נהג קולגה בחברת "אמיל הסעות", וסגר את חלון המכונית.

מדונה לנה בסוויטה הנשיאותית במלון, שבו התקיים כנס ראש השנה של מרכז הקבלה העולמי. בכנס משתתפים יותר מ-2,000 בני אדם (כ-1,800 הגיעו מ-22 מדינות, וכ-800 הגיעו מישראל), אבל הרב פיליפ ברג, מנהיג מרכז הקבלה העולמי, נעדר ממנו למרות ההודעות הרבות על בואו - כנראה בגלל מחלה.

מדונה, שהחלה להתקרב לקבלה בסוף העשור הקודם והשנה בחרה לעצמה את השם "אסתר" ברוח הקבלה, השתתפה בימים האחרונים במשך שעות ארוכות בכל האירועים בכנס: קריאת תורה, תפילות, ובריקודים שליוו אותן. היא נכחה בתקיעות בשופר ובהרצאות, בהן הרצאה של איתן ירדני, המורה שלה לקבלה ממרכז ללימודי הקבלה בלוס אנג'לס. נציגי מרכז הקבלה אומרים שלאורך כל האירועים היא כיסתה את ראשה.

גם בעלה של מדונה, גיא ריצ'י, השתתף בכל האירועים. הוא כיסה את ראשו בכובע קסקט, מדי פעם לבש גם טלית, התפלל מעל במת הכנס, ולעתים נראה משועשע.

ריצ'י גם לקח חלק בטקס התשליך בחוף הים הסמוך למלון, בהשתתפות יותר מ-2,000 משתתפי הכנס, אך מדונה לא הצטרפה אליהם. מתברר כי ריצ'י מצלם סרט תיעודי על הקבלה, שיתעד גם את הכנס.

צלם הפאפרצי נפגע

שלשום לפנות ערב התארחו מדונה וריצ'י במסעדת "מאנטה ריי" בתל אביב, ולדברי גורמים במסעדה היא "טעמה מהמאזטים, לא טרפה שום דבר, ונהנתה מהשקיעה". שעתיים לאחר מכן, כשהזוג פנה לחזור למלון, ניסה צלם הפאפרצ'י, ברק פכטר מ"רייטינג", להתקרב למדונה כזבוב הנמשך לעוגת פאי אמריקאית. כשהגיע הרכב לחניון המלון, ניסו מאבטחיה של מדונה להרחיק אותו ובקטטה שהתפתחה נפצע פכטר. הוא פונה לטיפול בית חולים "איכילוב" שהוא סובל מפציעות קלות. "לצלם את מדונה זה לא סיפור, את יעקב איילון ויונית לוי קשה יותר לצלם", סיכם פכטר את הפרשה.

גם אתמול העבירה מדונה את הזמן בתפילות במלון, ובערב צפתה במופע של להקת "שבע" במלון. אמש, אחרי חצות, ביקרה מדונה בקבר אשל"ג בגבעת שאול שבירושלים.

הערב היא אמורה להשתתף באירוע הגאלה ל"קרן הרוחניות לילדים" שיתקיים במלון. באירוע תשיר אחינועם ניני שלושה שירים, האחרון שבהם יהיה "דמיין" של ג'ון לנון, שיבוצע יחד עם הזמרת אמל מורקוס. מדונה צפויה לשאת דברים באירוע, והמארגנים מקווים שכוכבת הפופ תצטרף לניני ולמורקוס בביצוע השיר "דמיין".

אטרקציה בכנס הקבלה

"זאת לא פעם ראשונה שאנחנו רואים את מדונה, היא משתתפת כל שנה בכנס הקבלה הבינלאומי", אמרו חברי מרכז הקבלה וניסו להבליט את חוסר העניין שלהם בעולם הזוהר, לעומת העניין העצום שלהם בספר הזוהר. בשעה שעבור המבוגרים הכנס הוא הזדמנות "להתחבר לרמת מודעות גבוהה", "להגיע להתעלות רוחנית עצומה" ו"להוריד את הכאוס בעולם", עבור צעירים רבים במרכז לקבלה ההזדמנות האמיתית של הכנס היא "לראות את מדונה".

"אני, האחים שלי ורוב הילדים שאני מכירה באו לכנס בגלל מדונה המלכה, ולא כולם

מתעניינים בקבלה", אומרת ילין אשואן, בת 15 מחיפה. "ההורים מעריכים את הילדים שלהם ולכן הם עזרו להם להגשים חלום לראות אותה, גם במחיר של אלפי שקלים (עבור הכנס)", היא אומרת.

אשואן היא בת לאב מוסלמי ואם יהודייה, עמה הגיעה לכנס. בלימודי הקבלה בכנס בלטו מוסלמים נוספים, אחד מהם הוא השייח הסופי-מוסלמי, עבד סאלם מנאסרה, מנצרת. "יש אנשים שמתוך בורות מתפלאים שמוסלמי מתקרב למיסטיקה היהודית, ומתפלל עם יהודים", אמר. "אבל אסור לשכוח שאל אחד ברא את כל העולם, גם את היהודים וגם את המוסלמים, ולכן כולנו אחים".

מנאסרה אומר כי לא מפריעה לו הארוטיקה באומנותה של מדונה, שמלווה אותה, במידה זו או אחרת, מ"הולידיי" ועד "הוליווד". לדבריו, "יש פסוק בקוראן שאומר: 'כל נפש אחראית למעשיה'. צנועה, לא צנועה, זאת הדרך שלה. אלוהים ישפוט אותה, לא אנחנו". לדברי מנאסרה, הקבלה מושכת אליה ידוענים כמו מדונה, מכיוון שהיא "לא רוצה שום דבר חומרי, אלא רק דברים רוחניים".

מעריצות עם משקפת

מעריצים שלא היה ביכולתם להוציא 4,000 שקלים (מחיר השתתפות בכנס, לא כולל לינה וטיולים) ולכן נבצר מהם לראות את מדונה, נאלצו למצוא פתרונות יצירתיים (או נואשים, תלוי בהשקפה) בניסיון להתקרב אל הכוכבת.

פזית גל, בת 19 מרעננה, הצליחה להערים על מערך האבטחה הגדול של המלון, בדתה צורך דחוף להיכנס לשירותים מסיבות נשיות, והסתובבה בחופשיות במשך שלוש שעות במלון. מחוץ למלון המתינה אורית נאור, בת 23 מראשון לציון, המכנה את עצמה "מדונה הישראלית". בלבוש מינימלי, שיער מחומצן ונקודת חן מעל השפה, ניסתה נאור לחקות את מדונה מהתקופה שהיתה "כמו בתולה".

בצד השני של הכביש עמדו שתי מעריצות של מדונה עם משקפת מעוצבת שקנו בהופעה של הזמרת בלונדון לפני שנתיים, ובלשו אחר הסוויטה של מדונה שנמצאת בקומה ה-24. אחת מהן הבחינה בהתפתחות דרמטית. "היי, מקודם הווילון היה סגור, ועכשיו הוא פתוח!"

עלות ההשתתפות בכנס הקבלה: כ-4,000 שקל

מרכז הקבלה, העוסק בלימודי המיסטיקה היהודית המבוססת על ספר "הזוהר", נוסד ב-1922 על ידי הרב יהודה אשלג. ב-1969 התמנה הרב פיליפ שרגא ברג למנהיגה הרוחני של התנועה וביסס את המרכז כמוקד בינלאומי ללימוד רוחניות. למרכז הקבלה כ-50 סניפים, מתוכם ארבעה בישראל: בירושלים, תל אביב, חיפה וטבריה.

לטענת המרכז, בשנים האחרונות למדו בסניפיו יותר מ-3.4 מיליון תלמידים. עלות ההשתתפות בכנס הקבלה בתל אביב - כ-4,000 שקלים.

מרכז הקבלה טוכן כי הוא ארגון ללא מטרות רווח ונשען על תרומות, הרצאות, סדנאות ומכירת ספרים ב-12 שפות. העיתונות הבריטית עסקה רבות בלחצים שמפעילים מרכזי הקבלה בעולם כדי לקבל תרומות גדולות. העיתון "דיילי מייל" טוען כי מרכז הקבלה בלונדון הוקם בהשקעה של 3.65 מיליון ליש"ט, בעיקר הודות למימונה של מדונה. בנוסף, פורסם כי ההכנסות של מדונה מספר הילדים שכתבה מועברות לקרן שקשורה למרכז הקבלה.

ריק רוס, מייסד המכון האמריקני לחקר כתות הרסניות, טוען שמדונה הפכה כלי שרת לגיוס כספים בידי הקבליסטים מלוס אנג'לס. "היא משמשת מעין בובה של תנועת הקבלה", אמר. בחנויות של מרכז הקבלה בתל אביב מוצעים מי קבלה במחיר עשרות שקלים לבקבוק. באתר kabbalah.co.il, נמכר חוט אדום "המגן עלינו מעין הרע" ב-35 שקלים, וזאת לאחר הנחה. לפי "דיילי מייל", בסניף מרכז הקבלה הלונדוני נדרשים לשלם 151 ליש"ט כדי לקבל הדרכה, ומוצעים להם למכירה קרמים לעניים ב-91 ליש"ט; ומים קדושים במחיר 2.80 ליש"ט - כ-600% ממחירו של בקבוק מים בחנויות המזון.

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"