גרסת כף היד של רשת באג מחשבים

חנות מכשירי כף היד הנדי שנפתחה בדיזנגוף סנטר הציבה לעצמה מטרה: לחנך את חובבי הגאדג'טים לניצול מושכל יותר של הטכנולוגיה

יובל דרור
יובל דרור
יובל דרור
יובל דרור

"אנחנו מנסים כל מיני דברים כדי להבין את השוק. בסופו של דבר הנדי תהיה רשת, בדיוק כמו שבאג היתה לרשת וכמו שגו-אין היתה לרשת" - כך אומרים בני הזוג איירה ונאוית רוזנצוויג, בעבר מייסדי רשת חנויות המחשבים באג ורשת חנויות העיצוב לבית גו-אין, וכיום מקימיה הגאים של הנדי (Handy) בדיזנגוף סנטר בתל אביב - החנות הראשונה בישראל המוקדשת כולה למכשירי אלקטרוניקה ניידים קטנים ולאביזריהם הנלווים. כבר כיום, לדבריהם, הם מנהלים משא ומתן לפתיחת חנויות נוספות בחיפה ובאילת.

"זה נכון שגאדג'טים הם לא דבר זול, אבל דווקא עכשיו אנשים מחפשים דרך לפנק את עצמם", טוען איירה. ואין ספק שהם מצאו דרך לענות על הצורך הזה. "אנשים מבוגרים נכנסים לחנות ומתנהגים כמו ילדים", מספרת נאוית. "הם קונים משהו, ובמשך ימים הם חוזרים פעם אחר פעם לחנות. הם מדברים בטלפון ומסבירים שהם בפגישה, אבל בפועל הם משחקים כאן".

החנות מציעה מגוון מכשירים ניידים, כגון מחשבי כף יד, נגני mp3 ומצלמות דיגיטליות, וכן אביזרים נלווים - נרתיקים, מטענים, תוכנות וכרטיסי זיכרון. ואולם אחת מנקודות המשיכה העיקריות במקום היא ה-Beam Station, תחנה מבוססת מחשב ומסך מגע שדרכה יכולים הלקוחות להעביר למחשבי כף היד שלהם משחקים ותוכנות המחולקים בחינם, באמצעות קרן אינפרה-אדום. מי שרוצה לרכוש את התוכנה המלאה משלם בעבורה, וה-Beam Station מעבירה את הגרסה המלאה. פיתוח העמדה עלה עשרות אלפי דולרים, וכעת מנהלים בני הזוג רוזנצוויג מו"מ עם חברת דלק, המחזיקה ברשת בתי הקפה סטארבקס, לשילובה בנקודות הרשת.

רוב המכשירים אינם זולים, ומחירם נע בין כמה מאות שקלים לכמה אלפים. מחשב כף יד של חברת קומפאק, לדוגמה, עולה כ-4,000 שקל - כמו מחשב אישי ממוצע. ואולם שלא כמו בחנויות אחרות למוצרי אלקטרוניקה, בהנדי אפשר לבדוק כל מכשיר ולהתנסות בו לפני רכישתו. "סוד הקסם של הנדי פשוט", מסביר אחד הלקוחות. "בחנויות אחרות עמדתי מול מדף מלא במחשבי כף יד ולא הבנתי מה ההבדל ביניהם. בהנדי ניגש אלי מוכר ובמשך שעה חקרתי אותו, שאלתי אותו שאלות, והוא לא עזב אותי לרגע. בסוף קניתי שם את מחשב כף היד הראשון שלי".

הכר את הפאלם שלך

לפי הערכות, בישראל נרכשו יותר מ-300 אלף מחשבי כף יד, אך רבים מתקשים למצוא ספרות הדרכה ידידותית לשימוש במכשיר. איירה מנסה לשנות את המצב, בין השאר באמצעות קורסים שניתנים בחדר האחורי של החנות. "כיום אנחנו נותנים קורס על פאלם פעם בשבוע, לקבוצות של 10-12 אנשים", הוא מספר. כך, תמורת 289 שקל, לומדים הלקוחות איך להשתמש במחשב כף היד שלהם. לדבריו, בעקבות הביקוש הרב לקורס, ייפתחו בקרוב קורסים על מערכת ההפעלה Pocket PC של מיקרוסופט.

"אם אתה קונה את מערכת ההפעלה חלונות למחשב האישי שלך, תמיד יהיה מישהו שיוכל לעזור לך", הוא מסביר. "אנחנו גילינו שאף על פי שלהרבה אנשים יש מחשבי כף יד, הם לא יודעים לנצל אותם. הם מתקשרים לחנות ושואלים שאלות, פשוט כי אין את מי לשאול". באחרונה חתם על הסכם עם טושיבה, שלפיו תספק הנדי את התמיכה הטכנית לכל משתמשי מחשב כף היד של החברה, ובמקביל הוא מנהל מו"מ עם חברת הסלולר פרטנר כדי לספק תמיכה ללקוחות החברה שירכשו טלפונים חכמים חדשים שלה.

האוכלוסייה המגיעה להנדי מגוונת. "ישנם המנכ"לים שאין להם בעיה של כסף והם נורא רוצים להשוויץ לפני העמיתים שלהם. יש סטודנטים שמחפשים משהו זול, יש עורכי דין שרוצים פתרונות למעבדי תמלילים, יש מוסיקאים שרוצים תוכנות מוסיקה וכן הלאה. גם הקורסים ילכו לכיוון הזה - קורס למנכ"לים, לעורכי דין, לרופאים, אפילו קורס רק לבנות", אומרת נאוית.

השניים מקווים שחוש הריח שלהם בכל הקשור לזיהוי נישות יצליח לפגוע פעם שלישית ברציפות. לפני 20 שנה הקימו במשותף את באג, שנהפכה מאוחר יותר לרשת חנויות המחשבים המוכרת ביותר בישראל. "הגעתי לארץ ב-82' ולמדתי תכנות", מספר איירה. "קניתי מחשב אפל, והגיעה קופסה בלי שום הסברים. התחלתי לחפש חומר ולא היתה כל ספרות". בתוך זמן קצר אירגן הזוג את המשלוח הראשון של ספרים מחו"ל. "את הספרים הראשונים הזמנו לפי עיצוב העטיפות", צוחקת נאוית.

"באג היתה הצלחה מיידית. מהרגע שפתחנו את הדלת, אנשים לא הפסיקו לבוא", אומר איירה. אותם אנשים היו בעיקר הילדים ששיחקו במיקרו-מחשבים דוגמת ספקטרום, דרגון, קומודור וטקסס אינסטרומנטס. "לא מזמן פגשתי סמנכ"ל טכנולוגיות של אחת מחברות ההיי-טק הישראליות הגדולות. הוא שאל אותי אם אני זוכר אותו. לדבריו הוא היה אחד הילדים שהסתובבו בבאג באופן קבוע.

"באותה תקופה אנשים התאמצו לקרוא אנגלית, אפילו הילדים. למרות זאת, אחרי זמן קצר התחלנו להוציא גם ספרי מחשבים בעברית ולמעשה נהפכנו למונופול בתחום של ספרות המחשבים בישראל". כיום מנסים בני הזוג לשחזר את ההצלחה גם בתחום ספרות מחשבי כף היד, ובקרוב תוציא הנדי שני ספרים על מערכת ההפעלה Pocket PC, הראשונים מסוגם בישראל.

ארבע שנים לאחר הקמת באג מכרו השניים את רשת החנויות, שכללה 17 סניפים - כולם רווחיים - לשני אנשים פרטיים. אחרי כמה שנים נמכרה הרשת לקרדן, ולפני כחצי שנה מכרה קרדן את באג לרשת חנויות הספרים מודן, שנאבקת בתחום ספרות המחשבים ברשת סטימצקי.

ב-86' נסעו איירה ונאוית לחו"ל, וכשחזרו הקימו עסק לקידום מכירות. ב-90' הקימו את גו-אין. "כשהיינו באנגליה שיפצנו את הבית לבד. כשחזרנו לארץ גילינו שכל הנישה של עיצוב עצמי לא קיימת בישראל. למעשה עד גו-אין לא נולד בישראל הענף של 'שלם וקח' שכל כך פופולרי היום עם חנויות כמו איקאה", אומרת נאוית.

גם הפעם הקימו את החנות הראשונה בדיזנגוף סנטר, וגם הפעם היתה זו הצלחה שיווקית גדולה. ב-97', כשמכרו את הרשת, היו לה לא פחות מ-12 סניפים בישראל. איירה טוען כי כבר כשמכרו את גו-אין ידע כי הוא רוצה להקים את הנדי: "אני עדיין נפגש עם אנשים ששואלים אותי אם יש הצדקה לחנות שמתמקדת בגאדג'טים, אבל לפי דעתי זה עומד להיות שוק ענק בישראל, אם מביאים בחשבון את הטלפונים החכמים שעומדים לכבוש את השוק. אנשים יחפשו מקום לבוא אליו, מקום ללמוד, מקום לרכוש ציוד".

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"