משרד האוצר: להפריט את רשת ג' ותחנת קול הדרך לעסקים; להעביר התחנות החינוכיות של קול ישראל לרשות השנייה

נחמן שי, יו"ר רשות השידור: "לוקחים לנו מקור הכנסה חשוב ולא נותנים תחליף - ברור שהנושא הזה לא נלמד עד הסוף"

רוני קורן-דינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני קורן-דינר

במסיבת עיתונאים שערך היום שר האוצר, סילבן שלום, הוצג מסמך המדיניות הכלכלית לשנת 2002 של האוצר. בין השאר, הוכרזו כמה רפורמות מרחיקות לכת בתחום שידורי הרדיו. ההחלטה המרכזית היא לתקן את חוק הרשות השנייה (1990) וחוק רשות השידור (1965), באופן שיסדיר את התחרות בין הרדיו האזורי-מסחרי והשידור הציבורי - שממומן אף הוא על ידי פרסומות.

את חוק הרשות השנייה מציע משרד האוצר לתקן בעניינים הבאים: לאפשר לתחנות רדיו אזוריות להתמזג או לאחד את שידוריהן כך שיוכלו להעביר שידורים ארציים; לאפשר לרשות השנייה להעניק זכיונות רדיו מקומיים וארציים, אנלוגיים ודיגיטליים, בכפוף למגבלת התדרים הקיימים; ולהעביר את האחריות על התחנות החינוכיות של קול ישראל לרשות השנייה.

את חוק רשות השידור מציע משרד האוצר לתקן כך שיופרטו במכרז תחנת קול הדרך לעסקים (88 FM) ורשת ג' של קול ישראל. רוכשי התחנות ייהנו מזיכיון לשידור ארצי, ואופיין כתחנות מוסיקליות (כמו גם אופיה של רשת ג' כמשדרת בעיקר מוסיקה עברית) - יישמר.

הכנסות קול ישראל מהוות כ-16% מהכנסות רשות השידור; מדו"ח השידור הציבורי, שחובר על ידי השר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור, רענן כהן, עולה כי הכנסות קול ישראל מפרסומות בשנת 2000 הגיעו לסך של 121.2 מיליון שקל, מתוך סך הכנסות של 749.5 מיליון שקל. ב-2001, עפ"י דו"ח כהן, צפוי לגדול סך ההכנסות מפרסומות ברדיו ב-30 מיליון שקל נוספים - 25% - ולהגיע ל-151 מיליון שקל.

ברדיו האזורי החלו בשנים האחרונות לראות רווחים תפעוליים, אולם התמונה רחוקה מלהיות ורודה. הגירעון המשותף ל-12 תחנות הרדיו האזורי (מתוך 14 - שתי תחנות לא העבירו נתונים), כפי שעולה מדו"ח הרשות השנייה לשנת 2000, הוא 120 מיליון שקל. שתי תחנות, רדיו חיפה ורדיו ללא הפסקה (103 FM), עומדות להחזיר את השקעתן השנה ומראות רווחים תפעוליים נאים; שלוש תחנות נוספות דיווחו על רווח תפעולי, וחמש אחרות קרובות לאיזון. ארבע תחנות עדיין מפסידות.

הכנסות הרדיו האזורי לשנת 2000 הן 109 מיליון שקל - גידול של 33% משנת 1999, שבה הגיעו ההכנסות ל-82 מיליון שקל. נתח הפרסום מתוך עוגת הפרסום הכללית הוא כ-3%, כמחצית מהנתח של קול ישראל.

נחמן שי, יו"ר הוועד המנהל של רשות השידור, אמר ל-TheMarker.com כי הדו"ח טרם נדון בוועד המנהל, אך עולות ממנו כמה שאלות מטרידות. "לוקחים לנו מקור הכנסה חשוב ולא נותנים תחליף - ברור שהנושא הזה לא נלמד עד הסוף במשרד האוצר", אמר שי. "ברשת ג' לבדה יש 150 עובדים - יפריטו גם אותם? ומה יעשו עם האולפנים והציוד? מלבד שתי התחנות הללו, אני סבור שלתחנות החינוכיות יש תפקיד מאוד חשוב ואני צופה שלא יעבירו את האחריות עליהן כל כך מהר". שי ציין כי דו"ח האוצר יידון בהרחבה מחר בישיבת המליאה.

נאווה בת צור, סמנכ"ל הרדיו ברשות השנייה, מברכת על הרפורמה שהוכרזה במשרד האוצר. "תמיד אמרנו שצריך להוריד את התחנות החינוכיות, זו רעה חולה. אלה ילדים בלתי חוקיים למרות שהיוזמה היא חינוכית בעיקרה", אמרה בת צור. "השאלה היא האם ניקח אותן כמו שהן והאם הן לא יפגעו בתחנות האזוריות, כפי שהיה עד עכשיו. לתחנות החינוכיות יש תפקיד חשוב בהכשרת סטודנטים לתקשורת בעבודה מעשית ברדיו, וייתכן שנמצא לכך מסגרת מתאימה בתוך התחנות האזוריות, שיקצו מספר שעות שידור לסטודנטים, או שהסטודנטים ישדרו במערכת סגורה בתוך מוסדות הלימוד".

לדברי בת צור, לרשת ג' כתחנה עצמאית כבר מזמן אין הצדקה בגלל התחנות המקומיות הבונות את לוח השידורים שלהן על טהרת המוסיקה. "זוהי הזדמנות מצוינת להפריט את השמיים, והלוואי שהיו עושים את אותו הדבר גם עם גלי צה"ל, ועל אחת כמה וכמה עם גלגל"צ".

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"