לימונענע וירטואלית

הקמפיין הווירטואלי הפיקטיווי של "פה" הוא לא בדיוק רעיון חדש, וגם לא ממש ברור למי הוא תורם

לילך סיגן
לילך סיגן

בתחילת שנות התשעים יצא קמפיין למשקה בשם "לימונענע", שהיה די מדובר בזמנו בקרב תעשיית הפרסום המקומית. הקמפיין של משרד הפרסום פוגל לוין הציג מותג חדש בתחום המשקאות הקלים שפוסטרים שלו נישאו על כל שלטי האוטובוסים של חברת גלגלי זהב.

לאחר כשבועיים התברר שהמותג היה פיקטיווי, ושמטרתו היחידה היתה להראות שאם רוצים, אפשר ליצור מהומה ולנהל קמפיין פרסום אפקטיווי באמצעות שלטי אוטובוסים בלבד.

כמעט עשור עבר, והנה, בשבוע שעבר נוהל קמפיין בעל רעיון דומה מאוד, רק באינטרנט. הפעם המותג הפיקטיווי נקרא "פה" (p-o.co.il), והטיזרים שלו הטרידו במשך כשבועיים מאות אלפי גולשים ישראלים, כמעט בכל האתרים הישראלים. המטרה היתה זהה לקמפיין לימונענע - להראות שהאינטרנט הוא מדיום יעיל שיכול להביא לחשיפה רחבה אם רק משתמשים בו נכון.

סוכנות גו אינטראקטיב שיזמה את המהלך, מסרה כי 750 אלף גולשים נחשפו לקמפיין, שיעור ההקלקה על הטיזרים הגיע ל-13%, ועשרות אלפים ביקשו להתעדכן בתשובה לטיזר באמצעות הדואר האלקטרוני. האתרים הישראלים הרבים שהשתתפו בקמפיין תרמו את המקומות, שלו היו משולמים היו מגיעים להיקף של כמאה אלף דולר.

אין ספק שיחסית לקמפיין אינטרנט רגיל מדובר פה בתוצאות יפות. שיעורי ההקלקה הנמוכים כבר נמדדים היום בדרך כלל בפרומילים ולא באחוזים. פרט לכך, ידיעות על הקמפיין התפרסמו בעיתונות הכלכלית (לא רק הווירטואלית) במדורי השיווק והפרסום, ולכן הגיעו לעיניהם של מפרסמים ופרסומאים, שהם למעשה קהל היעד של הקמפיין.

אך האם הקמפיין הזה באמת יעזור לעורר קצת את שוק הפרסום באינטרנט הישראלי? שוק זה מעולם לא היה גדול, אך פעם לפחות היו ממנו ציפיות לעתיד. היום גם ציפיות אלה נמוגו, והוא מגלגל, על פי הערכות, סכום שהיה אולי מצליח לפרנס אתר תוכן טוב אחד.

נכון שקמפיין "פה" עורר תשומת לב, אך לא כל קמפיין אינטרנט בנוי מטיזרים ומיקומים טובים בחינם, ואם כולם היו כאלה, הגולשים היו מתעייפים מהם די מהר. הקמפיין של "פה" הוא גם מעט מסורבל משום שהוא פונה אומנם לשוק הפרסום, אך מגייס לצורך כך גולשים שיראו את נוכחותם ברשת. הוא מעביר מספר מסרים בעת ובעונה אחת ובנוי ממספר שלבים, ולכן המסר שלו הוא פחות ממוקד. בנוסף, הוא גם לא ממש מקורי.

לימונענע היתה כוכבת כי היא היתה המותג הפיקטיווי הראשון, וככזו היא תיזכר. קמפיין "פה", לעומת זאת, לקח את אותו הרעיון ושינה אותו כדי שיתאים לצרכים האינטרנטיים. ככזה, יש להניח שהוא פחות ייזכר, משום שמחזור של רעיון הוא בדרך כלל פחות מרגש, במיוחד כשמדובר במדיום האינטרנט שמצופה ממנו למקוריות רבה יותר.

כדי לקדם את הפרסום באינטרנט צריך לשכנע אנשים שעוסקים כל היום בפרסום כי זה באמת כדאי. אנשים כאלה משתכנעים בדרך כלל להשקיע כספים אם הם מאמינים שמדובר במדיום יעיל, וההוכחה הטובה ביותר ליעילות היא קמפיינים אמיתיים שנשאו פרי ולא גימיקים.

מה בכל זאת מקורי ביוזמה של סוכנות גו אינטראקטיב, שניהלה את הקמפיין? גו רתמה לצורך העניין את כל אתרי האינטרנט הישראלים המובילים. בעצם המהלך הזה היא מיקמה את עצמה בראש הסוכנויות האינטראקטיוויות בישראל, כי היא זו המובילה קמפיין שמטרתו קידום הפרסום באינטרנט בישראל בכלל.

לכאורה, גו אינה מעוניינת לקדם את עצמה כי אם מטרה כללית, אך אין ספק שאם קמפיין שכזה מצליח, בעיקר במונחי חשיפה שהוא מקבל, המרוויחה תהיה גו שיזמה אותו.

הכותבת היתה בעבר פרסומאית באריאלי, כתבת ועורכת מדור השיווק והפרסום בעיתון "הארץ" וכתבה טורי פרשנות בנושא באתר האינטרנט של ידיעות אחרונות.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"