גל"צ מחרימה את נסיעת ריבלין וכוכבי לאירופה

נשיא המדינה והרמטכ"ל ימריאו לסדרת פגישות במטרה לדון עם נשיאי גרמניה, צרפת ואוסטריה בחקירת בית הדין בהאג נגד צה"ל ■ בגל"צ הוחלט שלא לשלוח כתב לנסיעה ■ מקורות המעורים בסוגיה העלו טענות כי מדובר בהחלטה פוליטית

רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוכבי לצד הנשיא ריבלין בטקס סיום של קורס טיס
כוכבי לצד הנשיא ריבלין בטקס סיום של קורס טיסצילום: קובי גדעון / לעמ

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, והרמטכ"ל, אביב כוכבי, ימריאו מחר (ג') לסדרת פגישות שתימשך שלושה ימים. השניים ייפגשו עם נשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמאייר, נשיא צרפת עמנואל מקרון, ונשיא ואוסטריה אלכסנדר ואן דר בלן. בין היתר, הם צפויים לדון בחקירה שמנהל בית הדין בהאג נגד צה"ל בגין חשד לפשעי מלחמה בגדה המערבית ובעזה - ולגייס את תמיכתם של מנהיגים בכירים באירופה בישראל.

הנסיעה תיערך ביוזמת המנהיגים האירופאים. ריבלין וכוכבי יפגשו מחר את שטיינמאייר בארמון הנשיאות בברלין. למחרת הם יפגשו את ואן דר בלן וביום חמישי יפגשו עם מקרון.

כתבים מרוב כלי התקשורת בישראל מצטרפים למשלחת, אבל דווקא בגל"צ הוחלט שלא לשלוח כתב לנסיעה. בתחנה לא נימקו את הסיבה להחלטה. בבית הנשיא ובלשכת הרמטכ"ל תמהים על ההחלטה של גל"צ, ומקורות המעורים בסוגיה העלו טענות כי מדובר בהחלטה פוליטית. לשיטתם, התחנה בוחרת לא לסקר את נסיעתו של ריבלין, שמוצג בתחנה פעמים רבות כאויב פוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

תחנת גל"צצילום: דודו בכר

החקירה על ידי בית הדין בהאג הוכרזה בתחילת מארס ובימים הקרובים אמורה התובעת פאטו בנסודה להעביר לישראל ולרשות הפלסטינית מכתב רשמי עם החלטה בנושא. לאחר קבלת המכתבים יעמדו לרשותה של ישראל והרשות הפלסטינית 30 ימים, שבהם יצטרכו להודיע לבית הדין אם יחקרו את האזרחים שביצעו לכאורה את הפשעים. ריבלין וכוכבי אמרו כי ההחלטה לחקור היא שערורייתית ולא מקובלת.

ריבלין הוזמן להתארח כל יום במדינה אחרת וכוכבי יתלווה אליו לפגישות כדי להעניק לנשיאים תדרוכים בסוגיות ביטחוניות, כמו האצת תוכנית הגרעין האיראנית והסכנות מהתעצמותו של ארגון חיזבאללה. בנוסף, ישוחח כוכבי עם הנשיאים על סוגיית פתיחת החקירה של בית הדין בהאג. כוכבי אמר לאחר קבלת ההחלטה של בית הדין כי "לא נאפשר לאף מוסד זר ונטול סמכות להתערב בפעילותנו להגנת ישראל, ודאי שלא להעמיד בסיכון משפטי את המשרתים בצה"ל".

לא היה זה העימות היחיד בין גל"צ לבית הנשיא. היום, במסגרת תוכניתו של ראש מערכת החדשות אמיר איבגי, ביקשו תגובה לטענה של יעקב ברדוגו - נציגו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחנה - לפיה הנשיא מנסה לסייע לגדעון סער. מבית הנשיא הגיבו בחריפות לברדוגו: "תועמלנות פוליטית אינה הופכת פרשנות עיתונאית, ושקרים לא יהפכו אמת, גם אם ישובו ויחזרו עליהם בעלי עניין פוליטי חסרי אחריות".

מגל"צ סרבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker