ערוץ 24 ואקו"ם חתמו על הסכם תמלוגים ארוך טווח

מאז מכירת הערוץ לקשת בתחילת 2009, לא נחתם הסכם חדש בין הצדדים; הערוץ יצטרך כעת לשלם את ההפרש

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ערוץ המוסיקה 24 ותאגיד זכויות היוצרים אקו"ם הגיעו להסכם ארוך טווח בנוגע לתמלוגים שיקבלו היוצרים מהערוץ, כך הודיעו היום הצדדים. אקו"ם ניהלה הסכם עם בעלי הערוץ הקודמים, כאשר היה בשליטת חברת מימד. מאז מכירת הערוץ לקשת בתחילת 2009, לא נחתם עדיין הסכם חדש בין הצדדים. הערוץ שילם מקדמות לאקו"ם מקדמות בגין תקופה זו, אך יצטרך כעת לשלם את ההפרש.

ההסכם בין הצדדים מסדיר את תנאי ההתקשרות ושיעור התמלוגים שישולם עבור השימוש בשירים אשר אקו"ם אחראית על גביית זכויות היוצרים עבורם. ההסכם תקף לא רק לקליפים אלא גם בנוגע למוסיקה בתוכניות אירוח, סרטים ועוד. שיעור התמלוגים מחושב מסך הכנסות הערוץ.

אקו"ם היא תאגיד המנהל במשותף את זכויות חבריה היוצרים (מלחינים, מחברים ומו"לים) ביצירותיהם המוסיקליות. במסגרת זו, אקו"ם עוסקת במכירת רישיונות המאפשרים השמעה פומבית ושידור של היצירות, כמו גם בגביית תמלוגים בגין רישיונות אלה ובאכיפת זכויות היוצרים של חבריה כלפי גופים העושים שימוש ביצירות ללא רישיון מתאים. אקו"ם מייצגת כ-6,000 יוצרים מקומיים ועוד רבים שאינם מקומיים. היא בעלת זכויות היוצרים על מרבית היצירות המוסיקליות בעברית. ב2004 הוכרזה אקו"ם מונופול על ידי הרשות להגבלים עסקיים.

אנת אורנשטיין, מנהלת ערוץ 24, מסרה כי "ערוץ 24 ממשיך להסדיר את פעילותו מול האיגודים המקצועיים - לאחר שנחתמו הסכמים ארוכי טווח עם אשכולות (איגוד לזכויות האמנים המבצעים בישראל), עיל"ם (איגוד הנגנים הישראלי) ותל"י (חברת התמלוגים של במאי ותסריטאי ישראל). ערוץ 24 שם לעצמו למטרה להסדיר את כל נושא הזכויות ושומר על האמנים, המבצעים, הנגנים והיוצרים".

יוריק בן דוד, מנכ"ל אקו"ם, אמר כי "היעדים המרכזיים שאקו"ם שמה לעצמה הם שמירה והגנה על זכויות יוצריה. אני קורא לכל מי שעושה שימוש במוסיקה ללא רישיון מאקו"ם, להבין שהוא מפר חוק, מסתכן בתביעה למתן פיצויים ועד כדי מאסר. הדבר פוגע בפרנסתם של היוצרים. לרבים מהם זו פרנסתם העיקרית ולעיתים אף היחידה, ואין להקל ראש בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום