לא מחכים לאישור הממשלה: אלה הקניונים שהודיעו כי יפתחו מיום ראשון

להערכת התאגדות חנויות המסחר, כ-6,300 חנויות ייפתחו ביום ראשון בניגוד להנחיות, לא כולל עוד אלפי חנויות פרטיות בודדות ■ הקניונים והחנויות לא ייפתחו בערים אדומות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיזנגוף סנטר, באוגוסט
דיזנגוף סנטר, באוגוסט. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג

מרד העסקים עולה מדרגה: התאחדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה בישראל,  שהודיעה השבוע כי תפתח את החנויות ביום ראשון הקרוב, 18 באוקטובר, בניגוד להנחיות, פירסמה את רשימת המרכזים המסחריים והרשתות שהצטרפו.

בין היתר ניתן למצוא ברשימה את כל מתחמי ביג (למעט באשדוד, בבית שמש ובקרית מלאכי), מתחמי צים סנטר, קניון דיזינגוף סנטר בתל אביב,  קניון הזהב בראשון לציון, מתחם ממילא בירושלים, מתחם מול החוף בחדרה ומתחם סוהו נתניה. 

קבוצות הקניונים הגדולות בישראל - עזריאלי וקניוני עופר - לא מופיעות ברשימה.

בין הרשתות שכבר הודיעו שיפתחו את החנויות שלהן נמנות קבוצת פוקס, גולף, קפה קפה, צומת ספרים, רנואר ואחרות. 

התאחדות רשתות המסחר מאגדת 400 רשתות מסחר הפרוסות בכ-18 אלף חנויות בארץ, והן מעסיקות כ-300 אלף עובדים.

מתחם ממילא בירושלים
מתחם ממילא בירושליםצילום: טס שפלן

להערכת ההתאגדות, ייפתחו כ-35% מסך החנויות המאוגדות בהתאחדות ובסך הכל, כ-6,300 חנויות, לא כולל עוד אלפי חנויות פרטיות בודדות שאינן משתייכות לרשתות ולהתאגדות. 

מהתאגדות רשתות המסחר אמרו כי החליטו לפתוח את החנויות מכיוון ש"אנחנו טובעים, נגמר לנו החמצן. הוכח שהמסחר אינו מדבק, הגיע הזמן לפתוח".  עוד הסבירו בהתאחדות כי "ראשי ערים רבים הנחו את הפקחים העירוניים שלא לרשום דוחות לחנויות. בכמה רשויות אף הגדילו לעשות והוציאו את הפקחים לחל"ת כדי להימנע מרישום דו"חות לחנויות.

"אנו בקשר עם ראשי ערים נוספים וכן עם בעלי קניונים ומרכזי מסחר נוספים כדי להרחיב את מעגל החנויות שייפתחו".

הרשתות הודיעו כי יפתחו את כלל חנויות הרחוב ברחבי ישראל, למעט בערים האדומות - אופקים, אור יהודה, אלעד, אשדוד, בית שמש, ביתר עלית, בני ברק, ירושלים (בשכונות האדומות), מודיעין עילית, נתיבות, קרית מלאכי, רכסים, רמלה וכרמיאל. 

בישראל פעלו נכון ל- 2018 כ-600 אלף עסקים. 51.3% מהם עצמאים (כ-307 אלף שאינם מעסיקים עובדים), בצירוף העסקים הזעירים (4-1 עובדים) הם מהווים כ-85% מכלל העסקים (505.2 אלף); עסקים קטנים (עד 50 עובדים) מהווים 98.5% מכל העסקים וכ-35.8% מכלל המשרות; חלקם של העסקים הבינוניים (עד 100 עובדים) הוא כ-99.3% מסך העסקים (525.1 אלף) והם תורמים למשק כ-44% מסך המשרות (מעט יותר מ-2 מיליון).

לפי סקירה של ארגון העצמאים להב, עד סוף 2021 צפויים להיסגר כ-65 אלף עסקים. בנוסף, שולמו פחות מ-4% מהמענקים לעידוד תעסוקה שהציגה הממשלה בעקבות הסגר הראשון.

עוד עולה כי 54% מכלל העובדים שהושבתו בעקבות משבר הקורונה מגיעים מעסקים קטנים וזעירים (עצמאים וחברות) - שיעור המובטלים גדל עם הירידה בגודל העסק, כשהשיא הוא בקרב חברות עם מחזור שנתי הנמוך מ-5 מיליון שקל עם כ-27% עובדים מושבתים, בעוד בקרב חברות גדולות בעלות מחזור של יותר מ-100 מיליון שקל בשנה, אחוז המובטלים עומד על כ-11%.