סלקום תשבור את המונופול של נוקיה ואריקסון? במגעים לרכישת ציוד דור 5 מסמסונג

נכון להיום, שוק הסלולר המקומי נחלק בין שתי ספקיות הציוד נוקיה ואריקסון ■ בענף מעריכים כי ייתכן שהמגעים מול סמסונג לא יבשילו, וכל מהותם היא טקטיקת מו"מ מול נוקיה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשת 5G
רשת 5Gצילום: בלומברג

רשת הסלולר CMG, המשותפת לסלקום-גולן ו-we4g, בוחנת לראשונה אפשרות של רכישת ציוד תקשורת להקמת רשת דור 5 מסמסונג הקוריאנית. המגעים נמצאת בראשיתם, והסיכוי להתממשות העסקה נמוך - אך זהו צעד משמעותי ראשון שנועד להתחרות במונופול של נוקיה ואריקסון בזירה המקומית. באחרונה הודיעה ורייזון העולמית על עסקת ענק עם סמסונג בהיקף 6.7 מיליארד דולר לרכישת ציוד לדור 5.

שוק הסלולר העולמי נשלט על ידי ארבע חברות שיודעות לספק את מגוון הציוד הדרוש להפעלת רשת רדיו - נוקיה הפינית, אריקסון השוודית, ווואווי ו-ZTE הסיניות. שתי האחרונות נכנסו לשוק הסלולר לפני כ-15 שנה כשחקניות משמעותיות, והביאו לירידת מחירים. המחירים האלה מתאפשרים ככל הנראה בין השאר משום שהחברות מסובסדות על ידי המשטר הסיני. לצד ארבע הגדולות פועלת חברת סמסונג, שנחשבת מתחרה קטנה יחסית בשוק הסלולר, עם פעילות בעיקר בדרום קוריאה.

השוק המקומי נחלק בין שתי ספקיות הציוד נוקיה ואריקסון. שירות הביטחון הכללי מעולם לא פסל רשמית רכישת ציוד של ספקיות סיניות, אך מפעילי הרשתות המקומיות באופן מסורתי הבינו לאן הרוח נושבת, ולא רכשו מעולם ציוד שלהן. מלחמת הסחר הנוכחית בין ארה"ב וסין, שאותה מוביל נשיא המדינה דונלד טראמפ, מתמקדת במיוחד בספקיות ציוד התקשורת הסיניות. באחרונה פורסם ב-TheMarker כי במסגרת המאבק הזה חילחלה ההבנה בתאגיד האצ'יסון, שנמצא בשליטה סינית, כי לא יקבל אישור לשליטה בפרטנר – וכעת הוא מתכוון למכור את השליטה.

בשל כך, המפעילים המקומיים רוכשים את הציוד להקמת הרשת, כולל הליבה ורשת הסלולר, מאחת מבין החברות האחרות. העסקות בין החברות נאמדות במאות מיליוני שקלים, וכוללות השקעות נוספות לתחזוקה ושדרוג במאות מיליוני שקלים נוספים בשנה. הסכומים האלה מתגלגלים כמובן לצרכנים. לפי הערכות בעולם, השליטה של נוקיה ואריקסון בתחום ציוד התקשורת מגדילה את המחיר בכ-15%-20%.

חנות של סמסונג בדרום קוריאה. מפעילי הרשתות המקומיות לא רכשו מעולם ציוד של ספקיות סיניות
חנות של סמסונג בדרום קוריאה. מפעילי הרשתות המקומיות לא רכשו מעולם ציוד של ספקיות סיניותצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

לא רק זאת, אלא שלפי בכירים בשוק, העובדה שנוקיה ואריקסון שולטות בשוק מכתיבה גם למשרד התקשורת את אופן האסדרה שלו השוק. לדבריהם, המשרד מעביר הנחיות הנדסיות שמתאימות לצרכים העסקיים של נוקיה ואריקסון - אף שלעתים יש פתרונות אחרים זולים יותר.

באופן יחסי, ישראל היא חלוצה בתחום דור 5

ישראל נכנסה לתחום הדור 4 ב-2015, באיחור של כמה שנים, ולכן כאשר הגיעו המפעילים הישראליים לשולחן המו"מ מול הענקיות נוקיה ואריקסון, מחירי הציוד לדור 4 כבר היו בדרך למטה. לפיכך חברות הסלולר המקומיות הצליחו להשיג מחיר סביר יחסית, והשליטה הדואופוליסטית פגעה פחות בחברות המקומיות.

כעת המצב שונה. אף שנהוג להתייחס למצבו של שוק הסלולר המקומי ככזה שדומה יותר לעולם השלישי, בפועל ישראל היא באופן יחסי חלוצה בתחום דור 5. החברות המקומיות שמעוניינות לרכוש ציוד סלולר מנוקיה ואריקסון עושות זאת כיום במקביל למאות חברות אחרות בעולם שנמצאות בהליכי השקעה ורכש לקראת פרישת דור 5. המשמעות היא שהמחירים של ציוד תקשורת לדור 5 בנקודת הזמן הזו הם הגבוהים ביותר - מה שיוצר עומס פיננסי כבד על חברות הסלולר. העלות של פרישת רשת דור 5 היא 500-400 מיליון שקל לכל מפעיל.

החברות, אם כן, נתונות בין הפטיש לסדן - זאת משום שהן לא יכולות להשהות את הליכי הרכש של ציוד תקשורת ופרישת הרשת, שכן במקרה כזה משרד התקשורת לא יעניק להם את ההטבות בשווי של כחצי מיליארד שקל שניתנות להם כחלק מהתמריצים לפרישה מהירה של הרשת.

השוק המקומי, כאמור, נחלק בין נוקיה ואריקסון. רשת הסלולר של סלקום-גולן ו-we4g היא תוצרת נוקיה, ואילו פרטנר-HOT ופלאפון רוכשות ציוד מאריקסון. לרוב, ליבת הרשת של החברות היא של אותו ספק, שמפעיל גם את רשת הרדיו, אך לעתים ליבת הרשת היא של יצרן שונה.

רשת דור 5 נבנית על התשתית של רשת דור 4, ולכן היכולת לערוק לחברה אחרת ברכישות ציוד לדור 5 היא מוגבלת. למרות זאת, CMG, בניהולו של אורן גבאי, בוחנת בימים אלה אפשרות לרכוש ציוד מסמסונג כדי להתמודד מול הדואפול של נוקיה ואריקסון.

בענף הסלולר מעריכים כי ייתכן שהמגעים מול סמסונג לא יבשילו, וכל מהותם היא טקטיקת משא ומתן מול נוקיה. הסיבה לכך היא בין השאר העובדה שסמסונג היא עדיין שחקנית קטנה בתחום רשתות הרדיו, ואינה מחזיק בישראל מרכז הפעלה עם מהנדסים מקומיים שיוכלו לספק שירות אם אכן ייחתם חוזה כזה. 

ישראל היא שחקנית מזערית במאבק העולמי של מפעילי רשתות הסלולר מול ספקיות הציוד, כשארה"ב מובילה את המהלכים בתחום זה. כאמור, ויירזון, שעבדה עד כה בעיקר עם נוקיה וככל הנראה היתה הלקוחה הגדולה ביותר שלה, חתמה באחרונה על עסקה עם סמסונג לרכישת ציוד דור 5 - ובכך חיזקה את היצרנית הקוריאנית מאוד, ואותתה לכל העולם על היותה של סמסונג שחקן עם יכולות דומות למתחרות הגדולות. סמסונג גם מכרה צידו להקמת רשתות סלולר בהודו. 

מהלך נוסף ועמוק יותר, שקרוי OpenRAN, נועד לפורר את השליטה של נוקיה ואריקסון בשוק הזה. המהלך, שעליו עובדים מאות מהנדסים ברחבי העולם ושזכה לשיתוף פעולה של T&AT, נועד ליצור מעין קוד פתוח לתחום התקשורת, ולאפשר ניתוק בין החומרה לבין התוכנה. אם המהלך אכן יצא לפועל, ניתן יהיה לרכוש ציוד מחשבים מכל ספק, ולהתקין על גבו תוכנות ללא קשר למפעילות הגדולות נוקיה ואריקסון. ההערכות הן שמהלך כזה, שבמקביל זוכה לגיבוי גם ביפן, יוזיל משמעותית את עלויות ציוד התקשורת - אך הוא עשוי להבשיל רק עוד כמה שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker