הממשלה אישרה: בזק תקבל הקלות ותשיק רשת סיבים אופטיים

אישור הממשלה הוא השלב הראשון בדרך לשינוי חקיקה למימוש המתווה ■ עם זאת, בבזק מסתפקים בשלב זה בהחלטת הממשלה ומתכוונים בקרוב להכריז על כניסה לתחום

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרישת סיבים אופטיים של בזק
פרישת סיבים אופטיים של בזקצילום: רונן טופלברג

אחרי עיכוב של כמה שבועות, הממשלה אישרה הערב (א') את מתווה הסיבים שגובש במשרד התקשורת. המתווה, שגובש על ידי צוות המשרד עוד טרם הבחירות, מובא כעת לאישור הממשלה. המתווה כולל מתן הקלות לבזק שאמורות לעודד אותה לפרוש סיבים אופטיים ברוב שטחי ישראל.

אישור הממשלה הוא השלב הראשון בדרך לשינוי חקיקה למימוש המתווה. עם זאת, בבזק מסתפקים בשלב זה בהחלטת הממשלה ומתכוונים בקרוב להכריז על כניסה לתחום הסיבים האופטיים - עוד לפני שינוי החקיקה.

פרישת הסיבים האופטיים התעכבה בישראל באופן יחסי לעולם. בשנים האחרונות נכנסו לתחום פרטנר ו-IBC (שכוללת בתוכה את תשתית הסיבים של סלקום) והגיעו בפרישת הסיבים למאות אלפי משקי בית. עם זאת, פרטנר ו-IBC פרשו בעיקר באזורים בעלי בנייה רוויה, שבהם יש כדאיות כלכלית גבוהה.

בזק עצמה לא נכנסה לתחום הסיבים האופטיים מאחר וחלה עליה חובת אוניברסאליות - מחויבות להעניק שירות תואם לכל בית בישראל. המשמעות היא שבזק אמורה היתה לפרוש את הסיבים בכל שטחי ישראל, כולל באזורים בעלי כדאיות נמוכה - למשל אזורים מרוחקים ובתים פרטיים.

שר התקשורת, יועז הנדלצילום: אמיל סלמן

המתווה הנוכחי גובש בקדנציה הקודמת והובל על ידי מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, נתי כהן. שר התקשורת, יועז הנדל, קוטף כעת את הפירות של קודמיו ומביא לאישור הממשלה את המתווה כמעט ללא שינויים.

המתווה כולל מתן הקלה משמעותית לבזק. היא לא תחויב לפרוש סיבים אופטיים בכל רחבי ישראל, אלא תוכל לבחור "אזורים סטטיסטיים" שבהם תפרוש. ההערכות הן כי בזק תפרוש בסופו של דבר בכ-80% ממשקי הבית בישראל.

המתווה כולל פתרון גם ל-20% הנותרים. הממשלה תקים קרן שתמומן מכספי חברות התקשורת בכ-90 מיליון שקל בשנה. הקרן תממן את פרישת הסיבים באזורים שבהם בזק תבחר לא לפרוש סיבים. בזק, שמחזיקה בכ-50% מהכנסות שוק התקשורת, תממן חצי מהקרן - אך לא תוכל לפרוש בעצמה באותה אזורים שבהם בחרה שלא לפרוש.

המתווה כולל גם הקלות ל-HOT שתחויב לפרוש סיבים רק בכ-30% ממשקי הבית, אך הקלות אלה יעוגנו בהמשך. האסדרה של תחום הסיבים כוללת סעיפים נוספים שחלקם נמצאים בהליכי אישור, למשל האסדרה של פרישת הסיבים בתוך הבניינים בחדרי המדרגות.

המתווה גובש עוד זמן רב לפני משבר הקורונה, אך האישור מגיע ברקע המגפה, מאחר שהמשבר חידד את הצורך בתשתיות אינטרנט מהירות.

השר הנדל מסר: "אני מברך את אזרחי ישראלי. אנו נכנסים כעת לעידן דיגיטלי חדש. הגיע הזמן שנדביק את הפער ונפרוש תשתיות תקשורת מתקדמות בכל רחבי הארץ - במרכז, בפריפריה ובגבולות. תשתיות תקשורת הן מנוע צמיחה אדיר לשוק התעסוקה ולתמ"ג. הן מאפשרות עבודה ולימודים מרחוק ומאפשרות תנאי חיים מתקדמים בפריפריה. בדגש על גבולות המדינה. מעוטף עזה, חולות חלוצה, גבול מצרים, הערבה, הבקעה, עמק הירדן, רמת הגולן וגבול הצפון. קו המחרשה וקו הסיב הם קו הגבול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker