הטלפונים הכשרים: הנדל רוצה לעצור את חסימות המספרים מטעם ועדת הרבנים

שר התקשורת יוזם מהלך שיגביל את האפשרות של חברות הסלולר לחסום מספרים עבור קווי טלפון "כשרים" - שכן החסימות כוללות בין היתר מספרים של שירותים חיוניים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלאפונים כשרים. הוועדה חוסמת באופן שרירותי אלפי מספרים. למצולמים אין קשר לכתבה
פלאפונים כשרים. הוועדה חוסמת באופן שרירותי אלפי מספרים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

האם תופעת החסימות של קווי טלפון במכשירים "כשרים" מגיעה לסיומה? שר התקשורת, יועז הנדל, יוזם מהלך שיגביל את האפשרות של חברות הסלולר לבצע חסימות בהיקפים נרחבים לקווי טלפון שנמצאים תחת הכשרות של ועדת הרבנים לענייני תקשורת, שכן החסימות כוללות בין היתר מספרים של שירותים חיוניים.

מאות אלפי מכשירי טלפון בישראל נמצאים תחת הכשרות של ועדת הרבנים - ובסמכותה לחסום את קווי הטלפון למספרים מסוימים. המטרה המקורית היתה לחסום הוצאה של שיחות ליעדים בעייתיים כמו שירותי מין, אך מאז הוועדה הרחיבה מאוד את סמכותה, והחלה לחסום באופן שרירותי אלפי מספרים. תחקיר TheMarker חשף את המנגנון הבעייתי דרכו הוועדה חוסמת מספרים באופן שרירותי, חלקם גם מספרים של שירותים חיוניים כמו מידע רפואי.

החסימה נעשית באמצעות ועדת הרבנים, שמקבלת הרשאה מחברות הסלולר לחסום ללא אבחנה. כעת מתכוון משרד התקשורת להוביל מהלך, בכפוף לשימוע, שיגביל את האפשרות לחסום קווי טלפון למספרי חירום, מצוקה, רווחה, ומספרים ממשלתיים.

לפי הכללים החדשים, ייאסר על חברות התקשורת לחסום אפשרות חיוג למספרי טלפון ארציים מקוצרים בעלי 3 ו-4 ספרות, שהקצה משרד התקשורת לצורך מוקדי חירום, מצוקה ורווחה – כגון מספר 100 של המשטרה, 1201 של מוקד ער"ן, 1204 של מוקד לתלמידים ונוער במצוקה, ועוד. בנוסף, יחול איסור על חסימת אפשרות החיוג למספר טלפון שהוקצה למדינה ומוסדותיה.

שר התקשורת, יועז הנדל
שר התקשורת, יועז הנדלצילום: תומר אפלבאום

כל בקשה לחסימה תוגש לבעל הרישיון עבור כל מספר בנפרד, ולא עבור קבוצת מספרים. דרישה זו נועדה לחסום נוהל בעייתי של הוועדה, שחסמה אלפי מספרי טלפון שנחשדו בעיניה כקווי תוכן. עוד מוצע כי תחול חובת שמירת תיעוד על ידי חברת התקשורת או מי מטעמה בדבר כל חסימה.

במקביל, הנדל גם הודיע כי יפעל נגד תופעת הצינתוקים – חיוג וניתוק למספרי טלפון, שנועד לגרום למקבל השיחה לחייג חזרה ולצרוך שירותי תוכן. תופעה זו נפוצה בקרב קווי התוכן במגזר החרדי.

"אני מכבד את רצון הציבור החרדי וזכותו להחזיק מנויים המאושרים על ידי ועד הרבנים", מסר הנדל. "חובת המשרד למנוע פגיעה אפשרית במשתמשים, ולפיכך השימוע יסדיר את החסימות. זהו נדבך ראשון להחלטה שבמסגרתה נפעל למגר גם את תופעת הצינתוקים (צלצול אוטומטי וניתוק) שמכבידה מאוד על הציבור החרדי".

מוועדת הרבנים לענייני תקשורת נמסר: "אנו מברכים על החלטת שר התקשורת לפעול למיגור תופעת הצינתוקים של קווי התוכן, המהווים מטרד עבור ציבור מחזיקי הסלולר הכשר. כמו כן הבהירה ועדת הרבנים בפגישותיה עם משרד התקשורת ובוועדת הכלכלה כי לא התבצעו וכי לא יתבצעו כל חסימות למספרי חירום או מספרים של מוסדות המדינה.

"הודעת שר התקשורת על איסור חסימות בקווי החירום מלמדת על ההערכה הקיימת במשרד התקשורת לוועדת הרבנים ולציבור החרדי המתנזר מתכנים אסורים. זו מכה קשה לחברה המסחרית שפועלת מזה זמן רב לגייס את משרד התקשורת, השר ופקידי המשרד, בנסיון להמשיך בגריפת הון מדמי הקישורית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker