כתב אישום נגד מוקי גרידינגר ופורום פילם: "הפרו תנאי מיזוג בנסיבות מחמירות"

ברשות התחרות טוענים: "הנאשמים סירבו באופן שיטתי לספק סרטים לבית הקולנוע לב תל אביב, המתחרה בקולנוע רב חן דיזנגוף - שבבעלותו של גרידינגר" ■ גרידינגר: "מצער שברשות התחרות פועלים נגד פורום פילם כשהיא בשיא חולשתה וכשעולם התרבות קורס"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוקי גרידינגר
מוקי גרידינגרצילום: אייל טואג

אחרי הליך שימוע של כחצי שנה, רשות התחרות הגישה היום (א') כתב אישום נגד משה (מוקי) גרידינגר וחברת פורום פילם בעבירה של הפרת תנאי מיזוג בנסיבות מחמירות. על פי כתב האישום, הנאשמים סירבו באופן שיטתי לספק סרטים לבית הקולנוע לב תל אביב המתחרה בבית הקולנוע רב חן דיזנגוף - שמצוי בבעלות גרידינגר.

העונש בגין העבירה המיוחסת לגרידינגר הוא עד חמש שנות מאסר, וזאת בשל הנסיבות המחמירות. כתב האישום הוגש נגד גרידינגר אף שהוא לא נשא בתפקיד ביצועי בסוגיה זו, מאחר שברשות משוכנעים כי רמת המעורבות שלו בהפרת תנאי המיזוג היתה גבוהה, וכי כל המעורבים בפרשה היו מודעים לעובדה שהם מבצעים עבירה פלילית.

האחים משה וישראל גרידינגר מחזיקים בקומפלקס הקולנוע רב חן בתל אביב מ-1982. כיום הם מחזיקים בישראל ברשת בתי הקולנוע רב חן הוותיקה לצד מתחמי הקולנוע yes פלאנט, שהוקמו ב-2006. בסך הכל, מחזיקים השניים ב-11 אתרים של בתי קולנוע עם 136 מסכים, ושולטים בנתח של כ-30% משוק בתי הקולנוע.

במקביל, החברה בבעלותם, פורום פילם, מפיצה סרטים של חלק מהאולפנים הגדולים של הוליווד לבתי קולנוע. ב-2010 אישרה רשות ההגבלים העסקיים (כיום רשות התחרות), בכפוף לתנאים, מיזוג בין פורום פילם לבין א.ד. מטלון. כתוצאה מהמיזוג, פורום פילם החזיקה בזכויות להפצה בלעדית של שלושה מתוך ששת האולפנים הגדולים בהוליווד, ובהם וולט דיסני, סוני ופוקס המאה ה-20. ב-2018 עברה לפורום פילם גם ההפצה של פרמאונט.

בהליך המיזוג עלה חשש שלפיו פורום פילם תוכל לפגוע לאחר המיזוג בבתי קולנוע מתחרים, ולכן המיזוג אושר בתנאי שלפיו פורום פילם מחויבת לספק סרטים שהופצו על ידה בתפוצה רחבה גם לבתי קולנוע מתחרים.

מיכל הלפרין
מיכל הלפרין, הממונה על התחרותצילום: אייל טואג

הפרות מתמשכות

על פי כתב האישום, פורום פילם סירבה באופן שיטתי ב-2019-2015, לספק סרטים לבית קולנוע לב תל אביב, המתחרה בבית קולנוע רב חן דיזנגוף שנמצא בסמוך לו. בסך הכל, תועדו שמונה מקרים שבהם חלה חובת אספקה על פורום פילם מאחר שהסרט הופץ במקביל ב-18 בתי קולנוע אחרים. ההפרות המתועדות החלו ב-2015. עיקר ההפרות מתייחס לסרטי ילדים של דיסני, ובהם "הדינוזאור הטוב" (2015), "סנופי וצ'ארלי בראון", "פינאטס" (2015), ו"ראלף שובר את האינטרנט" (2018).

בתגובה להחלטת רשות התחרות, שנמסרה לגרידינגר בשבוע שעבר, הוא שיגר מכתב לראש הרשות, מיכל הלפרין, ובו הגיב לכוונה להעמיד אותו לדין פלילי. גרידינגר סיפר כי ניסה לגבש צו מוסכם שייתר את הגשת כתב האישום, אך בתגובה הרשות דרשה כי ישלם קנס של 3 מיליון שקל. לפי גרידינגר, "מדובר בדרישה חסרת תקדים. אף חברה בישראל מעולם לא שילמה סכום כזה, וגם לא הועמדה לדין, בעקבות הפרה של תנאי מיזוג בלבד. במקרה הדומה ביותר לזה שלנו - מקרה סטימצקי - גובש צו מוסכם שלפיו שילמה סטימצקי רק מחצית מהסכום הזה".

גרידינגר ציין את קשיי התקופה הנוכחית של תעשיית הקולנוע בעקבות מגפת הקורונה, אף שהמהלכים שבגינם הוא מועמד לדין אירעו שנים קודם. "מצער שבחרת לפעול כנגד פורום פילם כשהיא בשיא חולשתה. עולם התרבות קורס כולו ובכללו תעשיית הקולנוע. החברה סגורה, כ-1,000 עובדים שלנו יושבים בבית. אין סרטים להפיץ, בתי הקולנוע נעולים על בריח, ואין צפי של חזרה לפעילות. למרות זאת, בכוונתכם להגיש כתב אישום כנגד פורום פילם, או לחלופין דרשתם קנס חסר תקדים. דווקא עכשיו", כתב גרידינגר.

בית קולנוע של רשת סינוורלד, קנדה
בית קולנוע של רשת סינוורלד, קנדהצילום: בלומברג

מצב פיננסי רעוע

האחים גרידינגר ירשו את עסקי הקולנוע מסב המשפחה, והרחיבו אותם משמעותית. ב-1991 הם נכנסו לתחום בתי הקולנוע במזרח אירופה, ובהמשך גם לבריטניה ואירלנד באמצעות מיזוג עם רשת סינוורלד (Cineworld), שבה הם שולטים כיום. בשנתיים האחרונות נכנסה החברה גם לרכישת בתי קולנוע בארה"ב ובקנדה, באמצעות סינוורלד, ובכך נהפכה לרשת בתי הקולנוע השנייה בגודלה בעולם מבחינת מספר המסכים. סינוורלד סיימה את המחצית הראשונה של 2019 עם רווח נקי של 290 מיליון דולר.

כתב האישום נגד גרידינגר מצטרף למכה נוספת שניחתה על החברה שבשליטתו לפני כחודשיים, אז הודיעה סינוורלד כי ביטלה את העסקה לרכישת חברת סינפלקס (Cineplex) הקנדית - מפעילת בתי הקולנוע הגדולה בקנדה - תמורת 1.65 מיליארד דולר במזומן, לפי שווי פעילות של 2.1 מיליארד דולר. העסקה עשויה היתה להפוך את סינוורלד לרשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם. ביטול העסקה נעשה על רקע מצבה הפיננסי הרעוע של סינוורלד ועתידה הלא ברור של תעשיית בתי הקולנוע, שמתמודדת עם השלכות משבר הקורונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker