אינטרנט ב-1,000 מגה: בזק תודיע - נפעיל את רשת הסיבים האופטיים

בבזק ממתינים להכרעת הממשלה בנוגע למתווה הסיבים האופטיים שיעלה לדיון ביום ראשון ■ שר התקשורת, יועז הנדל: "זה יהיה פתיחת פקק של עשור באמצעות הסרת חסמים רגולטוריים, לצד הבטחה לאזרחים הישראלים שיש להם אפשרויות עבודה עתידיות בפריפריה"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיבים אופטיים
סיבים אופטייםצילום: Bloomberg

בזק צפויה להכריז כבר בימים הקרובים על כניסה לתחום הסיבים האופטיים והפניית משאבים להפעלת הרשת. בבזק ממתינים להכרעת הממשלה, שצפויה לדון ביום ראשון באישור מתווה הסיבים. אם אכן הממשלה תאשר את המתווה שמסדיר את המחויבויות של בזק בתחום הסיבים, בזק צפויה להכריז על כניסה לתחום הסיבים והפעלת הרשת – וזאת עוד לפני אישור המתווה הסיבים בחקיקה.

היום (ה') הודיעו שר התקשורת יועז הנדל ושר האוצר ישראל כ"ץ כי בכוונתם להביא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון את אישור מתווה הסיבים של משרד התקשורת. האישור בממשלה הוא צעד ראשון לאישור המתווה בכנסת בהליך החקיקה. בשלב זה טרם ברור אם המתווה יאושר במסגרת חוק ההסדרים ותקציב המדינה, אם אכן התקציב יוגש, או במסגרת חוק כלכלי אחר שיוזם שר האוצר.

דירקטוריון בזק צפוי כעת להחליט על כניסה לתחום הסיבים והפניית משאבים לפרישת הרשת ורכישת ציוד להפיכתה לפעילה. עד כה בזק נמנעה מלהכריז על כניסה לתחום בשל חוסר הוודאות הרגולטורית והטענה של בזק כי במצב הנוכחי הפרויקט סובל מחסור כדאיות כלכלית. ואולם ל-TheMarker נודע כי על אף חוסר הבהירות הפוליטי והחשש ממערכת בחירות נוספת, בבזק מסתפקים בשלב זה בהחלטת ממשלה. אם אכן זו תתקבל ביום ראשון - בזק תיכנס באופן רשמי לתחום הסיבים האופטיים.

המשמעות תהיה גם הכרזה רשמית על כניסה לתחום הסיבים האופטיים וגם הפנייה מחודשת של השקעות לתחום הסיבים. במסיבת עיתונאים שקיימה בזק השבוע בנוגע לשירותים חדשים בתחום הבית החכם, התבטא מנכ"ל בזק, דודו מזרחי, בנוגע לתחום הסיבים והעריך כי לבזק יהיו בשורות בעניין בזמן הקרוב.

עד כה בזק פרשה כבר סיבים אופטיים המגיעים לכ-60% ממשקי הבית בישראל. עם זאת מדובר על פרישת הסיב בלבד, ובפני בזק עומדות עוד השקעות משמעותיות בציוד שנועד "להדליק" את הרשת ולהפוך אותה לפעילה. בבזק גם ייאלצו לשדרג את ליבת הרשת של החברה ולהתאים אותה לרשת הסיבים.

שר התקשורת, יועז הנדלצילום: אלכס קולומויסקי

הכניסה של בזק לתחום הסיבים האופטיים, שיאפשר לה להציע אינטרנט במהירות של עד 1,000 מ"ב, יכולה ליצור שינוי דרמטי בשוק התקשורת המקומי. עד כה מציעה בזק מהירות אינטרנט של עד כ-100 מ"ב בלבד, בעוד HOT מציעה כבר אינטרנט במהירות של 500 מ"ב. מנגד, פרטנר ו-IBC כבר מציעות למאות אלפי משקי בית, בעיקר באזורים בעלי בנייה רוויה ובמגדלים, רשת סיבים אופטיים.

מתווה הסיבים שיביאו הנדל וכ"ץ לממשלה מבוסס על המדיניות שגובשה במשרדי התקשורת ובצוותים המשותפים עם משרדי הממשלה שעוסקים בסוגיית הפרישה האוניברסלית – כלומר החובה להגיע לכל משק בית עם כל שירות. חובה זו, שמוטלת עד כה על בזק ו-HOT, מנעה מהם עד כה להיכנס לתחום הסיבים האופטיים בטענה כי החובה להגיע לכל אזור מרוחק ולבתים חד-קומתיים הופכת את הפרויקט לחסר כדאיות כלכלית.

לפי המתווה, בזק לא תחויב כלל בשיעור פרישה מסוים בכל המדינה אלא תוכל להחליט לבדה היכן לפרוש והיכן לוותר. באזורים שבהם בזק תחליט שהיא אינה פורשת, ייווצר מנגנון חלופי שיאפשר את פרישת הסיבים גם באזורים האלה. המימון לפרישה הזו ייעשה באמצעות קרן ממשלתית בסך של כ-90 מיליון שקל בשנה מהכנסות חברות התקשורת. הקרן הזו תממן את פרישת הסיבים ביישובים מרוחקים. כדי לעודד את בזק לפרוש כמה שיותר, הוחלט כי בזק לא תוכל להתמודד על פרישה באותם אזורים שבהם המימון ייעשה על ידי הקרן וייאסר עליה להיות פעילה באזורים אלה באמצעות סיבים במשך חמש שנים.

חשש שיסתמן כדיל פוליטי

ההחלטות האלה הן הקלה משמעותית לבזק ותמריץ עבורה להיכנס לתחום הסיבים. עד כה במשרד התקשורת חששו לפעול בכיוון זה ולהעניק לבזק הקלות בעיקר על רקע תיק 4000 והחשדות למתן הקלות לבזק כחלק מדיל פוליטי. ואולם כעת השרים הנדל וכ"ץ מקדמים את הסוגיה ואת מתן ההקלה לבזק מתוך תפישה כי המהלך יקדם את שוק התקשורת כולו ויאפשר פרישת תשתיות מהירות בישראל.

פרישת סיבים אופטיים של בזק, ב-2019צילום: אמיל סלמן

אף שבזק כבר תכריז על כניסה לתחום הסיבים לאחר החלטת הממשלה, היא מציגה כמה דרישות או הבהרות בנוגע לפרטי החקיקה. כך למשל, בזק מעוניינת לוודא מה יהיה המחיר שבו יוכלו החברות המתחרות לרכוב על תשתית הסיבים שלה במסגרת רפורמת השוק הסיטוני. בבזק גם מעוניינים לוודא שמשרד התקשורת אכן יבטל את ההפרדה ההיסטורית בין ספק אינטרנט לתשתית, כך שייאפשר לבזק לשווק בעצמה שירות מלא של אינטרנט. בקשה זו של בזק נתקלת בהתנגדות מבית של עובדי בזק בינלאומי.

סוגיה נוספת נוגעת לפרישה הוורטיקלית. במשרד התקשורת אישרו הצעה שנועדה לייעל את הפרישה בתוך הבניינים. כך, נקבע כי כל קבלן בבנייה חדשה יהיה מחויב לספק תשתית של סיב אופטי ברחבי הבניין. במקביל נקבע כי כל חברה שתפרוש רשת סיבים בתוך בניין תהיה מחויבת לאפשר לחברה מתחרה לרכוב על גבי הרשת הוורטיקלית. בבזק דורשים כי הסעיף הזה יחול לא רק על פרישה בתוך בניינים מעתה ואילך אלא גם על כל הפרישה הוורטיקלית שכבר קיימת כיום ובוצעה על ידי החברות המתחרות.

בנוגע להחלטה להביא לממשלה את מתווה הסיבים מסר כ״ץ: "אני רואה חשיבות רבה בפיתוח תשתיות רחבות בכל חלקי ישראל, שיביאו להתפתחות ולצמיחה טכנולגית ותעסוקתית. ביום ראשון אביא לאישור הממשלה את מתווה הסיבים האופטיים שנועד להאיץ את פרישת תשתיות התקשורת בישראל. זהו רק צעד אחד מבין צעדים רבים שאני מוביל שיביאו לתחרות, חדשנות, התפתחות וצמיחה של המשק והכלכלה".

הנדל מסר: "זוהי בשורה אדירה למדינת ישראל - פקק של עשור נפתח. גלישה באינטרנט ותשתיות תקשורת הן לא מותרות אלא הכרח. איפה שיש תשתיות תקשורת יש צמיחה בשוק התעסוקה, בתמ״ג, בגידול באוכלוסייה וחיבור של פריפריה למרכז. כך נראית ציונות 2020, לצד קו המחרשה, קו הסיב. בגבולות מדינת ישראל ובמרכז. הממשלה מחליטה כאן להביא לסדר עדיפויות חדש. המשימה הגדולה שלנו היא לצמצם את הפער שנוצר עד כה, לפרוש מהר ולקדם את הכלכלה הישראלית. מדובר על פתיחת פקק של עשור באמצעות הסרת חסמים רגולטוריים לצד הבטחה לאזרחים הישראלים שיש להם אפשרויות עבודה עתידיות בפריפריה ולחברות הזנק שיש להן סיבה טובה להישאר פה ולהתפתח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker