יוזמת חקיקה: 3 שנות מאסר לתוקפי עיתונאים

יוזם החקיקה הוא ארגון זולת, שבראשו עומדת חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון, והיא מקודמת בכנסת על ידי ח"כ מרב מיכאלי ■ גלאון: "לעיתונאים אין רשת הגנה חוקית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעיל של "לה פמיליה" במהלך הפגנה אלימה בירושלים בשבוע שעבר

תקיפת עיתונאים תיחשב עבירה בנסיבות חמורות ותעמיד את העבריין בפני עונש של עד שלוש שנות מאסר - זו יוזמת החקיקה שתקודם בקרוב בכנסת על רקע גל תקיפות העיתונאים ברחבי ישראל. יוזם החקיקה הוא ארגון זולת, שבראשו עומדת חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון, והיא מקודמת בכנסת על ידי ח"כ מרב מיכאלי (העבודה).

המהלך מגיע לאחר שבשבועות האחרונים התרחשו תקיפות רבות של עיתונאים, בעיקר סביב ההפגנות נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברחוב בלפור וברחבי הארץ. ההתקפות כללו פגיעה בצוותים של ערוצי טלוויזיה, למשל ערוץ 13 ו-i24, וקללות ואיומים שנשלחו לעבר עיתונאים, למשל אבישי בן חיים מחדשות 13.

זהבה גלאוןצילום: תומר אפלבאום

יוזמת החקיקה כוללת שני תיקונים: התיקון הראשון יתבצע בחוק העונשין, ויקבע עבירה פלילית נגד אנשים שתוקפים עיתונאים בעת מילוי תפקידם. במקרים מסוימים תקיפת עיתונאי תיחשב בנסיבות מחמירות, כולל אלימות משטרתית כלפי אנשי תקשורת. במקביל, יבוצע תיקון לחוק הטרדה מאיימת, שייקבע שיקול דעת מחמיר בעת בחינה של היועמ"ש בנוגע לקובלנות של עיתונאים על הטרדה מאיימת. מוצע גם מנגנון של פיצוי ללא הוכחת נזק אם הופר צו במקרה של עיתונאי.

זהבה גלאון, נשיאת ארגון זולת לשוויון וזכויות אדם, הסבירה: "במשך יותר מעשור נתניהו מנסה להשתלט על התקשורת, לחוקק חוקים כדי לשעבד אותה, מסית ומדיח כנגד עיתונאים כדי לקבל תקשורת כנועה, צייתנית וממושטרת. ההסתה הזו מחלחלת למטה.

"שוטרים מכים מפגינים ועיתונאים שמבקשים למלא את עבודתם, וקבוצות קיצוניות כמו לה פמיליה מכות מפגינים ועיתונאים, ולעיתונאים אין רשת הגנה חוקית. נייר המדיניות מצביע על צורך דחוף בחקיקה שתגן על עיתונאים ועיתונאיות מפני כל סוג של אלימות המופנית כלפיהם בעת מילוי תפקידם".

ח"כ מיכאלי מסרה בתגובה: "בישראל, חופש הביטוי והזכות לחופש העיסוק הן זכויות מוגנות, אבל על העיתונות יש בעיקר הגבלות ולא הגנות. ואכן, לאורך השנים הולכות ומחריפות המתקפות על כלי העיתונות והתקשורת ועל העיתונאיות והעיתונאים עצמם, מנבחרי ציבור ובהמשך לכך גם מציבור. אי אפשר להפריז בחשיבות המתקפות האלה. לכן הגשתי את הצעת החוק שתענה על הצורך הדחוף להבטיח שכל עיתונאית ועיתונאי, מטעם כל גוף באשר הוא, יוכלו לפעול במקצוע שבחרו ללא כל חשש ומורא. הצעת החוק באה להרתיע את אלה שרוצים לפגוע בעיתונאיות ועיתונאים ואם חלילה יעשו זאת, ייענשו בחומרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker