לקראת מהפך בבעלות על הטלוויזיה: הנדל מקים ועדה חדשה לרגולציה בשידורים

שר התקשורת הודיע על הקמת ועדה לבחינת תחום השידורים בישראל, בראשות ח"כ לשעבר רועי פולקמן ■ הוועדה תדון ברגולוציה הנדרשת בסוגיות בתחום התקשורת - ובהן הגנה על יצירה מקומית ובעלויות על גופי השידור

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התקשורת, יועז הנדל
שר התקשורת, יועז הנדלצילום: מגד גוזני

האם אנחנו צועדים לקראת אסדרת השידורים בישראל? שר התקשורת, יועז הנדל, הודיע על הקמת ועדה לבחינת תחום השידורים בישראל, בראשות ח"כ לשעבר רועי פולקמן. הוועדה תבחן את תחום השידורים ותעסוק בהצעות להקמת גוף רגולציה חדש ובשינויים באופן אסדרת השידורים בטלוויזיה.

הוועדה, שצפויה לקום היום (רביעי), תפעל על רקע ההערכות הפוליטיות שלפיהן ישראל צועדת למערכת בחירות נוספת. לכן, ספק אם המלצות הוועדה ייושמו בממשלה הנוכחית. ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול לבן מחייב תלות הדדית בין הצדדים, כך שככל הנראה הנדל לא יוכל לקדם לבד את המלצות הוועדה.

רועי פולקמן
רועי פולקמןצילום: אמיל סלמן

"שוק התקשורת נמצא במשבר מתמשך, ולרגולציה יש חלק גדול בכך. זה מצריך מאתנו חישוב מסלול מחדש לגבי כלל הנחות היסוד", מסר הנדל. "מדובר בשוק ארכאי שהכללים להפעלתו נכתבו בעידן אנאלוגי. העולם משתנה, ועמו תשתיות ותוכן השידורים. הגענו למצב שבו במקומות בהם לא צריכה להיות רגולציה יש עשרות מכשולים, ובמקומות שבהם נדרשת אסדרה - השוק פרוץ לרווחה".

הוועדה תעסוק בסוגיה שנמצאת על הפרק כבר עשרות שנים - הקמת גוף רגולציה חדש בתחום התקשורת. כיום קיימים שלושה גופים שמפקחים על גוף השידורים: הרשות השנייה, מועצת הכבלים והלוויין ומועצת תאגיד השידור הציבורי. המטרה היא להקים גוף אחד שירכז את עבודת המטה וימליץ על השינויים הנדרשים בתחום הרגולציה.

מלבד הדיון אם יש צורך בהקמת גוף רגולציה חדש, הוועדה תעסוק גם בשאלות הנוגעות להקלות ברגולציה על הגופים המשדרים והגנה על יצירה מקומית איכותית. סוגיה נוספת שבה תדון הוועדה נוגעת להגבלות השונות על בעלויות בתחום השידורים. סוגיה זו רגישה במיוחד מפני שהמגבלות נועדו למנוע שליטה ריכוזית בשוק התקשורת באופן שעשוי להשפיע עליו לרעה.

כיום קיימות הגבלות שונות בתחום הבעלויות - ובהן כזאת המונעת מבעלים של עיתון יומי להחזיק בשליטה בערוץ טלוויזיה. בנוסף, חוק הריכוזיות מחייב בחינה כלל-משקית לפני כל מתן רישיון להפעלת גוף שידור.

זה יותר מ-20 שנה מונחות על שולחן הממשלה הצעות שונות לשינויים משמעותיים בתחום הרגולציה, הכוללות בעיקר המלצה להקמת רשות תקשורת לאומית שתרכז את כל פעילות האסדרה בתחום - כולל בתחום הטלקום והשידורים - ולצד זאת הפחתת הרגולציה. אלא שרוב המסקנות לא יושמו.

בעשור האחרון הוקמו שתי ועדות מרכזיות שעסקו בשוק התקשורת, האחת חיצונית והאחרת פנים-ממשלתית. שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, הקים ב-2014 ועדה בראשות פרופ' עמית שכטר שעסקה בשידורים, אך המלצותיה מעולם לא יושמו.

ב-2016 הקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועדה פנים-ממשלתית בראשות מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, שגם היא הגישה שורת מסקנות שמעולם לא יושמו – בעיקר לאחר שהתבררו החשדות הפליליים נגד נתניהו והפיכתו של פילבר לעד מדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker