ישראלית בתחפושת: הסדרה "טהרן" צולמה ביוון - למה היא נחשבת "הפקה מקומית"?

במכתב ששלח מנכ"ל ארגון אקט, המייצג את עובדי הבמה בישראל, לתאגיד כאן נטען כי חלק ניכר מהפקתה התבצע בחו"ל, על ידי עובדים שאינם ישראלים - מה שמעלה תהיות לגבי הגדרתה כיצירה מקומית ישראלית

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסדרה "טהרן" בכאן 11
מתוך הסדרה "טהרן" בכאן 11צילום: טהרן - כאן 11

ארגון אקט, המייצג את עובדי הבמה בישראל, מתרעם על כך שהסדרה "טהרן" של תאגיד השידור הישראלי כאן הוגדרה כהפקה מקומית – בזמן שלטענתו חלק ניכר מהפקתה התבצע בחו"ל, על ידי עובדי הפקה שאינם ישראלים.

התאגיד, שזכה לתהודה ציבורית נרחבת ולשבחים בעקבות הסדרה - שגרפה ככל הנראה שיעורי צפייה גבוהים - מגדיר את "טהרן" כהפקה מקומית ישראלית. הסדרה, שמבוססת על תסריט בדיוני שעוקב אחר פעילות המוסד במדינת אויב,
הופקה על ידי שולה ודנה הפקות, בבעלות שולה שפיגל ודנה עדן. העלות הכוללת של שמונת הפרקים בסדרה צפויה להיות 7.6 מיליון שקל, כולל מע"מ – כלומר, כמעט מיליון שקל לפרק.

הסדרה הניבה הכנסה משמעותית לתאגיד, לאחר שחברת אפל רכשה את זכויות השידור של הסדרה בפלטפורמת הווידיאו שלה, במסגרת אחת העסקות הגדולות ביותר שהיו בתחום בישראל, כך לפי הדיווחים. עוד לפני כן השקיעה בסדרה חברת ההפצה הבינלאומית סינפליקס.

אלא שחלק גדול מהסדרה כלל לא צולם בישראל, אלא ביוון - כדי לדמות את האווירה ברחובות טהרן. בנוסף, הצילומים ביוון איפשרו החזר מס של כ-30%, מה שהיה כדאי יותר עבור ההפקה.

סדרה טהרן
מתוך הסדרהצילום: תאגיד השידור כאן

תאגיד השידור מחויב להשקיע כ-90 מיליון שקל בשנה בתוכן של הפקות מקומיות, והסדרה כאמור אכן נחשבת בתאגיד כהפקה מקומית ישראלית. עם זאת, בארגון אקט סבורים כי העובדה שחלק משמעותי כל כך ממנה צולם ביוון, עם אנשי צוות מקומיים, עשויה להפוך את הסדרה לכזו שאינה מוכרת כהפקה מקומית.

במכתב ששיגר מנכ"ל אקט, איתמר אביטן, למנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, הוא דרש לדעת כיצד הוגדרה התוכנית כהפקה מקומית. לפי הפנייה, ביוון התקיימו 45 ימי צילומים – מול חמישה בלבד בישראל. צוות ההפקה הטיס ליוון תשעה אנשי צוות ישראלים –במאי, מלבישה, ארט דירקטור, צלם, ואנשי מקצוע נוספים – אך כ-50 אנשי צוות שהיו על הסט ביוון היו עובדים מקומיים, ולא ישראלים.

אביטן ציין כי חוק התאגיד מגדיר הפקה מקומית ככזו ש"שרוב יוצריה, רוב מבצעיה, רוב הצוות הטכני-הנדסי שנטל חלק בהפקתה ורוב צוות ההפקה, הם תושבי ישראל המתגוררים בה דרך קבע". כלומר, ישנה חובה שצוות ההפקה שמבצע את צילומי הסדרה יורכב מ-75% ישראלים. "אנו מבקשים בדחיפות להבין איך ההפקה הנ"ל עמדה בהגדרה של הפקה מקומית", כתב אביטן.

שולה שפיגל, מפיקת התוכנית, מסרה בתגובה: "המכתב של אקט תמוה בעיני. מראשית ההפקה היינו מודעות לכל דרישות החוק להפקה המקומית ועמדנו בהן. ההפקה הזו הביאה פרנסה וכבוד לאנשי צוות ישראלים רבים. ברור שהיינו שמחים לצלם את 'טהרן' בישראל, אבל זה היה פוגע באמינותה. בזכות האנשים המוכשרים הרבים שהבאנו מישראל לאתונה הצלחנו להפוך את אתונה לטהרן באופן אמין. ההפקה נמכרה ותופץ בכל העולם ותייצר עוד פרנסה ליוצרים ישראלים, עוד חשיפה ליצירה הישראלית ועוד פוטנציאל להפקות מקור נוספות".

מכאן נמסר: "התאגיד מקפיד על קיום החוק בכל הפקותיו. מבדיקות שביצע התאגיד, לאורך כל שלבי ההפקה, ומנתונים שנמסרו לנו ממפיקות הסדרה, עולה כי רוב יוצריה, רוב מבצעיה, רוב הצוות הטכני-הנדסי ורוב צוות ההפקה, הינם תושבי ישראל המתגוררים בה דרך קבע. משכך, ההפקה הינה 'הפקה מקומית' כהגדרתה בחוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker