תלונה לרשות התחרות: ועדת המדרוג חוסמת פעילות ביקורת על שוק הפרסום

דרור שטרום, לשעבר הממונה על רשות התחרות, הגיש בשם חברת בקרה, תלונה נגד ועדת המדרוג לטלוויזיה ורדיו, בטענה שהיא הסדר כובל ■ הוועדה הקפיצה לבקרה את התעריף פי עשרה - בשל המצוקה התקציבית שהתעוררה עקב פרישת "כאן" והרשות השנייה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלית ליבר, מנכ"לית חברת "בקרה"צילום: מושיק ברין
נתי טוקר

דרור שטרום, לשעבר הממונה על רשות התחרות, הגיש לרשות התחרות תלונה נגד ועדת המדרוג לטלוויזיה ורדיו, בטענה שהוועדה היא הסדר כובל המנצל את כוחו לרעה. התלונה הוגשה בשם חברת בקרת המדיה בקרה, בעקבות החלטה של הוועדה להגדיל פי עשרה את המחיר שהיא גובה עבור נתוני המדרוג מבקרה.

בקרה, שבבעלות גלית ליבר, היא חברת בקרת המדיה הגדולה בישראל בתחום הטלוויזיה. החברה אינה רוכשת מדיה ואינה פועלת כמשרד פרסום, אלא מבצעת בדיקות ומחירי שוק עבור עשרות לקוחות. בשל מעמדה זה והביקורת שהיא מבצעת על גופי השידור ומשרדי הפרסום, החברה סובלת מהם מיחס שלילי רב שנים. כך, בשנים האחרונות גם רשת וגם ערוץ 10 (בנפרד) פנו לרשות התחרות בטענה שפעילות בקרה היא הסדר כובל.

דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: תומר אפלבאום

כעת נתקלת בקרב בחזית חדשה – ועדת המדרוג לטלוויזיה. נתוני הוועדה הם שמאפשרים את פעילות הבקרה. עד כה שילמה בקרה לוועדה כ-70 אלף שקל בשנה עבור נתוניה. ואולם בוועדה, בניהולו של רוני ארן, הוחלט באחרונה להקפיץ לבקרה את המחיר פי עשרה. בוועדה נימקו את המהלך במצוקה כלכלית הנובעת פרישת שני חברים שהעניקו מימון נרחב לפעילותה – תאגיד "כאן" והרשות השנייה.

הוועדה ובקרה הגיעו להבנות להמשך פעילות במשך שנה וחצי במחיר גבוה יותר, ואולם בתלונה שהגיש שטרום ועו"ד אלישע הרלב כבר באפריל, נטען כי הקפצת המחיר היא חסימה אפקטיבית של זמינות מוצר חיוני, וכי נעשה במקרה זה שימוש לרעה על ידי ספק הפועל עבור דואפול הטלוויזיה המסחרית, קשת ורשת. 

רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג

מנגד, בוועדה מסבירים כי המחיר עלה לאחר שבקרה שילמה עד כה מחיר נמוך יחסית לשאר הגופים החברים בוועדה. הכוונה היא לגופים כמו קשת ורשת, אך כל משרד פרסום בפני עצמו משלם מחיר נמוך יותר. עוד אומרים בוועדה כי בקרה הסכימה להתפשר לאחר שהתברר כי הטיעונים המשפטיים שלה אינם תקפים, ולאחר שרשות התחרות לא התערבה בעניין וקבעה כי הסכום יהיה שיוויוני לכולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker