מחזיקה ביותר מ-60% משוק הטלוויזיה: רשות התחרות החלה לבדוק את קשת 12

בשבוע שעבר החלה הרשות במגעים עם גופים וחברות שפעילים בשוק הטלוויזיה, והחלה לאתר מידע הרלוונטי לבדיקות לגבי כוחה של קשת ■ שוק הטלוויזיה מגלגל 1.4 מיליארד שקל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי ניר
אבי נירצילום: תומר אפלבאום

רשות התחרות פתחה בשבוע שעבר בבדיקה מקיפה על שוק הטלוויזיה המסחרית. הבדיקה נערכת לאחר תלונה שהגיעה לרשות, העוסקת ככל הנראה בכוחה של קשת 12. לפי הערכות, הזכיינית מחזיקה ביותר מ-60% משוק הפרסום בטלוויזיה.

בשבוע שעבר החלה הרשות במגעים עם גופים וחברות פעילים בשוק הטלוויזיה, והחלה לאתר מידע הרלוונטי לבדיקות לגבי כוחה של קשת. ההערכות בענף הטלוויזיה הן שהבדיקה מקיפה ומעמיקה, וכוללת שיחות עם בכירים בענף, מתוך כוונה לבחון את מצב השוק. ברשות התחרות אישרו כי מבוצעת בדיקה ראשונית בעקבות תלונה. קשת הגדילה את כוחה בשוק באופן ניכר בשנה האחרונה וההערכות הן שהיא מחזיקה יותר מ-60% מהשוק. שוק הטלוויזיה מגלגל 1.4 מיליארד שקל.

עד 2017 פעל שוק הטלוויזיה באמצעות שלוש חברות – קשת ורשת (שחלקו ביניהן את ימי הזיכיון בערוץ 2) וערוץ 10. לפי נתונים שהגיעו לידי TheMarker, קשת ורשת החזיקו ב-2017 במעט יותר משליש מהנתח המסחרי, ואילו ערוץ 10 הסתפק ב-27.4% מהשוק. פיצול ערוץ 2, ולאחר מכן מיזוג רשת ועשר, יצרו בשוק מבנה דואפוליסטי של שני שחקנים בלבד – קשת ורשת (לצד שחקנים קטנים עם נחת מזערי, כמו הערוצים הייעודיים 20 ו-24). 

בעיות פיננסיות שליוו את רשת וכן כישלון עסקי ואי-עמידה ביעדים הביאו לכך שכוחה של קשת גדל בשנה האחרונה. לפי הנתונים העדכניים מתחילת 2019, קשת מחזיקה בנתח מסחרי של 61.4% והשאר בידי רשת. נתון זה מתייחס להיקף הפרסום שנמכר כפול נקודות הרייטינג שנמדד בזמן הפרסום – המדד שקובע את מחירי הפרסום. 

אם כוללים את הפרסום המופנה לערוצי נישה, כמו ספורט, נתח השוק הכספי של קשת ככל הנראה גבוה יותר ומתקרב ל-70% - מאחר שמחירי הפרסום של קשת גבוהים יותר מהמתחרה רשת (בחודשיים האחרונים התכווץ מעט כוחה של קשת לכ-57.4% בעיקר בעקבות הצלחת הפורמט "הישרדות" של רשת והחסויות בתאגיד).

התלונה שהועברה לרשות התחרות על כוחה של קשת הוגשה על ידי יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין. הלפרין הגיש במאי תלונה לרשות נגד קשת בטענה שסירבה לבקשתו להעלות קמפיין ממוקד בתקופת הקורונה. לטענתו, קשת כפתה עליו לבצע עסקה שנתית ולא איפשרה עסקה קצרת טווח. אף שהתלונן לרשות, היחסים של קשת עם הלפרין תקינים כיום, והוא גם עלה בפרסום בקשת.

במקביל, הוגשו לרשות התחרות ולרשויות אחרות תלונות משחקנים בעולם העסקי שבהן נטען כי קשת מנצלת את כוחה המונופוליסטי מול מתחרים בקטגוריות שונות. התלונות עסקו גם במודל העסקי החדש של קשת, שבמסגרתו היא מעניקה למפרסמים שונים שטח פרסום תוך הסכם של חלוקת הכנסות או אפילו מניות בהתאם לעמידה ביעדי הצלחה.

רשות התחרות בחנה עד כה את שוק הפרסום בטלוויזיה באופן מובחן משאר תחומי הפרסום – למשל, פרסום בעיתונות או בדיגיטל. כך למשל, הרשות פסלה בשנים האחרונות כמה עסקות מיזוג בתחום חברות רכש המדיה על בסיס הטענה ששוק הפרסום בטלוויזיה ריכוזי וחוסר התחרותיות בו מאיימת על יציבות גופי השידור.

ראיית שוק הפרסום באופן מובחן נעשית אף שיש כיום אפיקי פרסום נרחבים בווידאו – באתרי אינטרנט ואף בשידורי הטלוויזיה, למשל של פרטנר TV. בתחום זה, גוגל, יוטיוב ופייסבוק הן כמובן דואפול שמושך את רוב תקציבי הפרסום. עם זאת, ברשות סבורים שבשלב זה הפרסום באינטרנט עדיין אינו תחליפי לחלוטין לפרסום בטלוויזיה, ולכן בוחנים את שוק הטלוויזיה בפני עצמו.

קשת נאלצת להתמודד בימים האחרונים עם מתקפה חריפה מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומצד חלק מתומכיו. נתניהו העלה בסוף השבוע פוסט חריף נגד קשת וחדשות 12, משום שלטענתו הם מלבים את גלי המחאה נגדו. תומכי נתניהו גם זועמים על תכנים בערוץ, בהם מהדורות החדשות ואפילו הנוכחות של אופירה אסייג על גבי מסך קשת, שמרבה לבקר את ראש הממשלה. נתניהו גם קרא בעבר להחרים את הערוץ.

בקשת סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker