המלצה לשר התקשורת: לא לבטל הפרדה מבנית בבזק וב-HOT

לפי הצעת הצוות הבין-משרדי, במצב התחרותי כיום עוד לא בשלה העת לביטול ההפרדה המבנית בחברות, אך יש להעניק להן הקלות ■ ההערכות הן כי אם תאושר רפורמת הסיבים האופטיים בחוק ההסדרים הנוכחי, ההמלצות של הצוות עשויות להשתנות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרישת סיבים אופטיים של בזק, ב-2019
פרישת סיבים אופטיים של בזק, ב-2019צילום: אמיל סלמן

הצוות הבין-משרדי שדן בהפרדות המבניות בחברות בזק ו-HOT המליץ לשר התקשורת, יועז הנדל, לא לאשר בשלב זה את ביטול ההפרדה המבנית בחברות. הסוגיה גם עומדת בפתחו של בג"ץ בעתירה שהגישה בזק. לפי הצוות, במצב התחרותי הנוכחי עוד לא בשלה העת לביטול ההפרדה, אך יש להעניק לחברות הקלות.

החברות בזק ו-HOT מחויבת בהפרדה מבנית בין הפעילויות השונות. כך, בזק מחויבת להפרדה בין חברת התשתית לבין פלאפון, בזק בינלאומי ו-yes. חברת HOT מחויבת להפרדה בין פעילות הכבלים לפעילות הסלולר והגישה לאינטרנט. שתי החברות מבקשות מזה זמן רב לבטל את חובת ההפרדה.

שר התקשורת, יועז הנדל
שר התקשורת, יועז הנדלצילום: אלכס קולומויסקי

הצוות הבין-משרדי הורכב מאנשי משרד התקשורת בראשות המנכ"ל לשעבר, נתי כהן, עם משקיפים ממשרדי האוצר ורשות התחרות. הצוות בדק את ההתפתחויות בשוק, בעיקר רפורמת השוק הסיטוני ותחילת הפרישה של סיבים אופטיים מצד חברות פרטנר ו-IBC, ובחן האם הגיע העת לבטל את חובת הפרדה.

בנוגע לחברת בזק קבע הצוות כי על אף התפתחותה של התחרות, בשנים האחרונות גורפת קבוצת בזק כ-90% מהרווחים בשוק התקשורת, ומצד שני התלות בבזק כמפעילת רשת ארצית עשויה להישאר ואף לגבור אם וכאשר בזק תשיק את רשת הסיבים האופטיים בחלקים נרחבים מהמדינה.

דוכן של חברת HOT בתל אביב
דוכן של חברת HOT בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בין חברי הצוות התגלעו מחלוקות בנוגע להצעות שונות למודלים חלופיים להפרדה בבזק – למשל בין תחום השירותים לתשתיות. הצוות הסכים כי יש להעניק לבזק הקלות מסוימות, למשל אישור לשווק באנדל הפוך (שיווק של תשתית וספק אינטרנט), וכן אישור עתידי לשווק בעצמה גישה לאינטרנט תוך ביטול ההפרדה בין תחום התשתית לגישה.

בנוגע ל-HOT, שמחזיקה בתשתית המגיעה לכ-90% ממשקי הבית המעניקה לה יתרון תחרותי, הצוות רואה בחברה עדיין חלק מדואפול יחד עם בזק, אף שכוחה נמוך יותר עם כ-30% בלבד מתחום תשתיות האינטרנט. עם זאת, בשוק השידורים HOT היא עדיין מונופול מוכרז.

ההערכות הן כי אם אכן תאושר רפורמת הסיבים האופטיים בחוק ההסדרים הנוכחי ותתאפשר תחרות מלאה בתחום התשתיות, ההמלצות של הצוות עשויות להשתנות. בראיון שפורסם ב-TheMarker עם פרישתו של כהן הוא הבהיר כי ייתכן ותוך חצי שנה יהיה ניתן לבטל את ההפרדה המבנית בבזק.

מבזק נמסר בתגובה: "מצער מאוד לגלות שלאחר שנים ארוכות של עבודה, ולאחר עשרות שנים של הפרדות מבניות, מסקנות הצוות לבחינת ההפרדה המבנית הן שמה שהיה הוא שיהיה, וישראל תמשיך להיות המדינה היחידה בעולם שמנהיגה רגולציה פוגענית ומיותרת של הפרדות מבניות ופיצולים ביחס לקבוצת בזק, והכל על בסיס ניתוח שגוי של המציאות התחרותית בשוק התקשורת.

"חשוב לזכור שהפגיעה אינה רק בבזק, אלא במיליוני לקוחותיה, והכל ללא טעם ממשי. למרות הכל, בזק תמשיך לקדם את תשתיות התקשורת בישראל ולספק את שירותי התקשורת הטובים והמתקדמים ביותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker