עליבאבא תתעניין? מכירת מניות הדואר יוצאת לדרך

רשות החברות הממשלתיות פירסמה היום מכרז למכירת 20% מחברת דואר ישראל ■ ברשות מקווים כי משקיע אסטרטגי שיש לו פעילות בתחום נושק לדואר - כדוגמת עליבאבא או שופרסל - ירכוש את מניות החברה ■ "חברות דואר שהופרטו שיפרו משמעותית את השירות ללקוחות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז הלוגיסטי של הדואר

עליבאבא, שופרסל או קרן הון סיכון? רשות החברות הממשלתיות יצאה היום (ג') במכרז למכירת 20% מחברת דואר ישראל. ברשות, בניהולו של ינקי קוינט, מקווים כי תיכנס לדואר חברה מתחומים משיקים לדואר, כמו חברת סחר בינלאומית או רשת קמעונית מקומית, שתוכל לעשות שימוש סינרגטי בפלטפורמה של הדואר לעסקיה הנוכחיים.

ההערכה היא שברשות מצפים למכירה סביב שווי של כ-1.2 מיליארד שקל לדואר. כלומר, המשקיע ייאלץ להזרים כ-240 מיליון שקל. בשלב זה, הכוונה היא ש-70% מהכסף שיביא המשקיע יופנה לתוך הדואר לצורך שיפור פעילותו, והשאר למדינה, אך סוגיה זו טרם אושרה.

הניקוד במכרז יהיה 60% על בסיס המחיר שיציעו המתמודדים ו-40% למרכיב האיכות. מרכיב האיכות יכלול פרמטרים כמו איתנות פיננסית, תוכנית עסקית שתכלול שיפור פעילות הדואר, וגם ניסיון בהנפקת חברות, לקראת השלב השני בהפרטת הדואר. בשלב זה, שצפוי ב-2022, מתכוונת המדינה להנפיק 20% נוספים מהדואר למסחר בבורסה. המשקיע יידרש להוכיח איתנות פיננסית - הון עצמי מינימלי של 250 מיליון שקל, שווי נכסים מינימלי של 625 מיליון שקל ורמת מינוף מקסימלית של 70%.

דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראלצילום: יונתן בלום

בממשלה מנסים זה שנים להתניע את מהלך הפרטת הדואר, אך ללא הצלחה. כעת, דואר ישראל, חברה ממשלתית, עברה תוכנית התייעלות מקיפה לקראת מכירת המניות, ומנסה לשפר את פעילותה תוך התמקדות בתחום החבילות. לדואר יש הסכמים בלעדיים עם חברות סחר בינלאומיות, בהן אמזון, נקסט ועלי אקספרס. על השולחן מונחת רפורמה שעשויה לאפשר לדואר ישראל להיכנס לתחומים תחרותיים חדשים, אך מנגד הפיקוח על החברה עשוי להיות הדוק יותר.

ברשות החברות היו רוצים לראות כניסה של משקיע אסטרטגי, שיבצע סינרגיה עם פעילות החברה, ולא משקיע פיננסי. ברשות הציגו כדוגמה את כניסת עליבאבא כשותף אסטרטגי בחברת הדואר של סינגפור. מנגד, קיימות גם דוגמאות של משקיעה פיננסית, קרן CVC, שנכנסה כשותפה בדואר הדני והבלגי.

משקיע אסטרטגי שיש לו פעילות בתחום נושק לדואר עשוי לעשות שימוש במשאבים של הדואר כדי לקדם את פעילותיו. עם זאת, פעולות כאלה של בעל עניין בחברה ידרשו אישור מיוחד תוך וידוא כי העסקה נעשית לפי שווייה האמיתי.

ינקי קוינט (משמאל)צילום: מיכל פתאל

במסיבת עיתונאים שנערכה היום אמר קוינט: "מטרת המהלך להכנסת משקיע אסטרטגי לחברת הדואר היא פיתוח פעילות החברה עם דגש על תחום הסחר המקוון, כאשר הכנסת משקיע תוביל לשיפור השירות ללקוח, יציבות ואיתנות פיננסית ארוכת טווח לחברה, ומקסום יכולות משיקות לחברה, תוך נגישות למומחים ולידע, לשם שיפור הביצועים, פיתוח מוצרים ושירותים חדשים לתועלת הלקוחות, ולהגברת שקיפות".

לדברי קוינט, "לאחר בחינת הפרטות של חברות דואר בעולם, ראינו שחברות שהופרטו, הפכו יעילות יותר, איכותיות יותר, ושיפרו משמעותית את רמת השירות ללקוחותיהן. ב-2016 ענקית הסחר עליבאבא הגדילה את אחזקותיה בדואר הסינגפורי, והביאה לשיפור היכולות הלוגיסטיות של החברה בתחום הסחר המקוון. בנוסף, חברות הדואר האחרונות שביצעו את התהליך, כמו ביפן ובאיטליה, גייסו יותר מ-10 מיליארד יורו בזכות השתלבותו של משקיע אסטרטגי בעל ניסיון. במקרים אלה ואחרים הוכח כי בחירת המשקיע הנכון מתחומים המשיקים לתחומי עיסוקה של החברה, או בתחומים שיכולים לתרום לפיתוחה, מבטיחה הצלחה משמעותית לכל הנוגעים בדבר".

הכנסות הדואר ב-2019 הגיעו ל-1.84 מיליארד שקל, והחברה רשמה רווח נקי של 29 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 2020, על רק משבר הקורונה, ירדו הכנסות הדואר, וההפסד הנקי ברבעון היה כ-105 מיליון שקל, בין השאר בשל הפסדים בשוק ההון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker