היועמ"ש מחמיר את ההנחיות: נבחרי ציבור לא יממנו תשדירים בכסף ציבורי

לפי ההנחיות החדשות, תיאסר לחלוטין השתתפות של נבחר ציבור בתשדיר טלוויזיה וכן בכריכות של ספרים, כרזות, לוחות שנה או הפקות דפוס המיועדות לטווח זמן ארוך

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיטוי מליאת הכנסת, במארס
חיטוי מליאת הכנסת, במארסצילום: עדינה וולמן / דובר
נתי טוקר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עידכן לפני כשבועיים באופן סופי את ההנחיות הנוגעות לפרסומים הממשלתיים - ובעיקר לפרסומים שבהם מופיעים שרים ומקדמים את עצמם.

לפי ההנחיות החדשות, תיאסר לחלוטין השתתפות של נבחר ציבור בתשדיר טלוויזיה וכן בכריכות של ספרים, כרזות, לוחות שנה או הפקות דפוס המיועדות לטווח זמן ארוך. השתתפות של נבחרי ציבור בפרסומים אחרים תותר רק באישור היועמ"ש ובכפוף לשורת תנאים.

ההנחיות החדשות של היועמ"ש מגיעות לאחר שב-2018-2017 החל גל של פרסומים ממשלתיים שבהם שרים רבים קידמו את עצמם. בדיקה של יפעת בקרת פרסום עבור TheMarker העלתה כי בין ינואר 2015 לפברואר 2018 פירסמו שרים תשדירי רדיו בכיכובם בעלות של כ-2.7 מיליון שקל. השיאנים הם , עם מיליון שקל, ואחריו , עם 780 אלף שקל.

הסכר נפרץ לאחר שבתחילת 2017 גיבש מנדלבליט הנחיות מקלות, שלפיהן כל שר יוכל להוביל קמפיין רדיו שנועד להזמין את הציבור להשתתף באירוע או ביוזמות שמקיים המשרד שבאחריותו. ואולם, גל הפרסומים עורר ביקורת ציבורית והוביל להגשת עתירות לוועדת הבחירות המרכזית. ב-2018 הורה יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית המשפט העליון , לעצור את הפרסומים וגיבש הנחיות ספציפיות לאישורם, וכעת הן מאושרות באופן סופי.

העקרונות מאחורי ההנחיות החדשות הם שמירה על הבחנה בין פעילות ממלכתית לבין פעילות מפלגתית; מניעת פוליטיזציה של השירות הציבורי; ומניעת בזבוז משאבים. בהנחיות החדשות מודגש הצורך לוודא שהפרסום אינו מייחס את הישגי המשרד לאדם מסוים וכי לא קיימים בו מסרים פוליטיים.

בכל הנוגע לפרסום ממשלתי בגוון אישי, מוטלות מגבלות חריפות הרבה יותר. בטלוויזיה ובהפקות דפוס ארוכות טווח נאסרה לחלוטין השתתפות של נבחר הציבור. בשאר אמצעי המדיה קיים תנאי סף אמורפי למדי, שלפיו קיים "קשר ענייני בין הפוליטיקאי לבין הפרסום הממשלתי וקיים ערך מוסף המצדיק את השתתפותו".

היועמ"ש התייחס גם לפרסום באינטרנט וברשתות החברתיות וקבע כי קידום ממומן ייעשה רק בפרסומים שאושרו על ידיו. מנגד, קידום אורגני (כלומר, העלאת תוכן לאתר או לרשת חברתית מבלי לקדם זאת בתשלום) מותר רק כאשר התוכן כולל תיעוד חדשותי אותנטי ולא אירוע מבוים. מנגד, סרטון מבוים וערוך מראש מחייב את אישור היועמ"ש ועמידה בכל התנאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום