הנדל איפשר לבזק לשדרג את מהירות האינטרנט ל-200 מגה - עבור 10% מהישראלים

עד כה, משרד התקשורת אסר על בזק לבצע את השדרוג, במטרה ללחוץ עליה לפרוש סיבים אופטיים ■ ההחלטה מצטרפת לשורה של ויתורים שהעניק באחרונה המשרד לחברות ■ הנדל: "משלימים פיגור של עשור"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנדל, השבוע בישיבת הממשלה
יועז הנדל, שר התקשורתצילום: מארק ישראל סלם

שר התקשורת, יועז הנדל, אישר לבזק להגדיל ללקוחותיה את מהירות הגלישה באינטרנט ל-200 מגה לשנייה, אך רק כעשירית מתושבי ישראל יוכלו לשדרג למהירות הגבוהה משום שבזק אינה יכולה מבחינה טכנולוגית להרחיב את השירות לתושבים נוספים. עד כה, משרד התקשורת אסר על בזק לבצע את השדרוג לקידום הפרישה של סיבים אופטיים, בשל העובדה שלא כל תושבי ישראל יוכלו לקבל את השירות באופן שיוויוני. האיסור שימש את המשרד גם כאמצעי לחץ על החברה לקידום הפרישה של סיבים אופטיים.

האינטרנט שבזק מספקת ללקוחותיה מתבסס כיום על התשתית הישנה של חוטי נחושת המגיעים עד לבתי הלקוחות. באמצעים טכנולוגיים שונים, בזק הצליחה למקסם את היכולות של קווי הנחושת ולהגיע לאינטרנט במהירות גבוהה. כיום, בהתאם להגבלות של משרד התקשורת, בזק מגיעה למהירות של 100 מגה לשנייה - אך יש לה גם יכולת טכנולוגית להגיע למהירות של 200 מגה לשנייה.

בפועל, בזק ביצעה שדרוג של ארונות התקשורת ב-244 יישובים ברחבי הארץ, בפרישה גיאוגרפית רחבה. ועדיין, מדובר במספר קטן של יישובים, מתוך כ-1,200 יישובים בישראל. השירות יהיה זמין לכ-250 אלף משקי בית מתוך כמעט 2.6 מיליון משקי בית בישראל - כלומר, רק עשירית מהישראלים יוכלו לשדרג את האינטרנט שלהם ל-200 מגה. בשאר האזורים בזק אינה יכולה מבחינה טכנולוגית לבצע את השדרוג בשל מיקום ארונות התקשורת.

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק
מנכ"ל בזק דודו מזרחי. "בסופו של דבר, תשתית הסיבים היא היעילה ביותר"

לשם השוואה, HOT מציעה כבר כיום מהירות של 500 מגה ברוב משמעותי של שטחי ישראל (לא כולל יהודה ושומרון), ואילו תשתית הסיבים האופטיים שמציעות פרטנר ו-IBC מגיעה למהירות של 1,000 מגה.

הנדל חורג מהעקרונות שהובילו את המשרד

עד כה, למרות בקשות החברה, משרד התקשורת אסר על בזק לשדרג את המהירות. האיסור נבע מהחשש כי שדרוג המהירות יעכב את היוזמה של בזק לפרוש סיבים בישראל. בבזק מתחו ביקורת חריפה על משרד התקשורת בגין האיסור הזה, במיוחד לאור היחס השונה ל-HOT.

כעת, על רקע השינויים הפוליטיים, קידום מתווה הסיבים והכוונה להעביר אותו בחקיקה במסגרת חוק ההסדרים, הנדל נותן אור ירוק לבזק. לפי משרד התקשורת, ההחלטה התקבלה בצל משבר נגיף הקורונה, ונועדה לשפר את שירותי האינטרנט מהבית.

במשרד התקשורת אומרים כי הם עמדו על כך שמתקיימת פרישה רחבה של תשתית 200 מגה באזורים נרחבים ברחבי המדינה, וכי יהיה ניתן לשווק חבילת אינטרנט במהירות זו גם במסגרת השוק הסיטוני, כלומר על ידי מתחרים של בזק שישלמו לה עבור שימוש בתשתיות.

בבזק סירבו למסור פרטים נוספים לגבי זמינות השירות לפי יישובים, ואמרו כי בשלב זה אין להם מפה שתציג את האזורים שבהם כבר נפרשה התשתית שמתאימה לגלישה במהירות 200 מגה לשנייה.

פרישת סיבים אופטיים של בזק, ב-2019
פרישת סיבים אופטיים של בזק, ב-2019צילום: אמיל סלמן

ההחלטה של הנדל לוותר לבזק מצטרפת לשורת החלטות נוספות שקיבל המשרד באחרונה, שמתאפיינות כולן בוויתור לחברות התקשורת הגדולות ובחריגה מהעקרונות שליוו את האסדרה בתחום עד כה. כך, במסגרת המדיניות לתחום הסיבים, מתכוונים במשרדי הממשלה לשנות את כללי הרישיון ולאפשר לבזק ול-HOT לפרוש סיבים בהתאם לפרמטים העסקיים שלהם - ולבטל את החובה ששררה עד כה, להעניק שירות אוניברסאלי. המשמעות היא שתבוטל הדרישה לספק שירותי אינטרנט באופן שיוויוני בכל אזור בישראל - מרכז ופריפריה כאחד.

השר הנדל מסר: ״המשבר הנוכחי מחייב מתן מענה לעבודה מרחוק, רפואה מרחוק ולצערי גם לימודים מרחוק בשנת הלימודים הקרובה. המשמעות היא שימוש רחב באינטרנט ביתי. היום אנו מביאים בשורה נוספת לקידום תשתיות האינטרנט בישראל. הדרך עוד ארוכה להשלים את הפיגור של העשור, אך היום אנו עושים צעד חשוב לצימצום הפערים, כשבהמשך, מתווה הסיבים ייתן מענה לכלל האזרחים. המשאבים הנוכחיים לא מספקים מענה ראוי להתמודדות עם הקורונה לתקופה ארוכה. תקשורת מתקדמת היא הפתרון לעבודה, לימודים ורפואה מרחוק כדי לעצור את שרשרת ההדבקה. זה מענה חשוב בדרך לתשתיות תקשורת מתקדמות בישראל".

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק, מסר: "משבר הקורונה יצר מציאות חדשה בשוק העבודה והלימודים, שקרוב לוודאי תמשיך ללוות אותנו גם לאחר שהמגפה תחלוף. מציאות זו מחדדת את נחיצותה של תשתית אינטרנט איכותית ויציבה המסוגלת לספק מהירויות גלישה גבוהות. בעקבות אישור משרד התקשורת, בזק תכפיל את קצב הגלישה על גבי הרשת הקיימת עבור מאות אלפי משתמשים. אנו מקווים שמשרד התקשורת ישלים את ההסדרה הנדרשת לשם השקת פרויקט הסיבים האופטיים של החברה בהקדם האפשרי, ובכך, במקביל להשקת הקצב החדש נוכל בקרוב לצאת לדרך בפרויקט בעל חשיבות לאומית זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker