נתי טוקר

שר התקשורת, יועז הנדל, הודיע כי 35 מיליון שקל שאמורים לחזור לשוק ההפקה יושבו בקרוב לחברות. בניגוד לעמדת קשת ורשת, החליט הנדל כי הסכומים לשוק ההפקה יועברו דרך קשת ורשת וכן דרך HOT ו-yes - באופן שיוויוני. הסכומים יעברו באמצעות הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין. 

הנדל הודיע מה החליט אף שהוא עצמו הודה כי יש צורך בהליך שימוע לחברות לפני קבלת החלטה בעניין ושמיעת עמדתן בנושא. בלשכתו של הנדל טוענים כי הנדל רק הודיע מה כוונתו וכי נפגש עם כל החברות. 

מזה כמה שנים שוכב במשרד התקשורת סכום של 35 מיליון שקל מתשלומים שונים ששילמו גופי השידור קשת, רשת וערוץ 10 למדינה עבור השימוש באפיקים ב-HOT ו-yes. עם המעבר של ערוץ 10 לרישיון לפני חמש שנים הוא נאלץ להעביר לקופת המדינה תשלום עבור השימוש באפיק 10.

בעת פיצול ערוץ 2 בסוף 2017 נאלצו גם קשת, רשת וערוץ 10 לשלם לקופת המדינה תשלומים נוספים עבור השימוש באפיקים 12, 13 ו-14. בסופו של דבר הסכומים הצטברו ל-35 מיליון שקל – מהם 25 מיליון שקל שהעבירה קשת במכרז שניהלה הרשות השנייה עבור השימוש באפיק 12.

מתוך "הישרדות"צילום: אוהד קב

לפי החוק, סכומים אלה אמורים לשוב לגופי השידור עבור השקעה בהפקות חדשות. עד כה שרי התקשורת לא הכריעו כיצד יחולק הכסף. המחלוקת העיקרית היתה אם הכסף יחזור רק לקשת ורשת, או שמא גם לחברות הכבלים והלוויין. האחרונות טענו כי מאחר שהתשלום הופנה עבור הפקעת אפיקים על גבי הפלטפורמה שלהם, הרי שגם הם צריכים לקבל חלק שווה בהכנסות. מנגד, קשת ורשת טוענות כי הסכום שולם על ידם וצריך לחזור אליהם, ואילו HOT ו-yes קיבלו מהם תוכן ללא תשלום ואל להן ליהנות גם מהכנסה זו. 

בתקופת הבחירות אסרה המחלקה המשפטית של משרד התקשורת על קבלת הכרעה בסוגיה זו ולכן השר הקודם דוד אמסלם העביר את ההכרעה בנושא לשר הנוכחי.  ב-HOT וב-yes בירכו על ההחלטה של הנדל. ב-HOT מסרו כי מדובר ב"מנגנון שוויוני שרואה את התעשייה המקומית לנגד עיניו".

בקשת וברשת מתכוונים להיאבק בהחלטה. מקשת ורשת נמסר: "אנו מברכים על היוזמה של שר התקשורת הנכנס לשחרר סוף סוף את דמי הביד שלנו, אך נבקש להבהיר: הערוצים המסחריים והם בלבד שילמו את הכספים העומדים לחלוקה. לחברות הכבלים והלוויין אין כל קשר או זכות בכספים". 

בקשת ורשת התייחסו גם למשבר הקורונה ומסרו כי "הערוצים המסחריים, שהמדינה הגדירה כגופים חיוניים, נדרשו להשקיע משאבים רבים בשידורים  לאורך כל תקופת המשבר בזמן שההכנסות שלהן חוו ירידה חדה בעקבות הפגיעה בענף הפרסום. זאת בניגוד גמור לחברות הכבלים והלוויין אשר המשיכו להנות מדמי מנוי קבועים והכנסות נוספות משירותי ה-VOD, הפוגעים במודל של הערוצים המסחריים. המצב שבו HOT ו-yes מקבלות בחינם את תכני הערוצים המסחריים ללא תמורה מצד אחד, ובנוסף יקבלו את כספי הביד ששייכים בדין לקשת ורשת מצד שני, הוא מצב אבסורדי שאינו מתקבל על הדעת".

סוגיה תמוהה נוספת בהתנהלות של הנדל נוגעת להחלטתו בנוגע לשאלה לאיזה סוג הפקות יופנה הכסף. החוק מחייב שהכסף יופנה להפקות מקומיות מסוגה עילית. אלא שהנדל הודיע כי "על הכספים להיות מושקעים בהפקות מקור, בתכנים בעלי זיקה להוויה הישראלית כגון: ממלכתיות, התיישבות, קליטת עליה, גיוון החברה הישראלית, ציונות, שילוב מיעוטים בחברה הישראלית, יהדות התפוצות והיסטוריה של עם ישראל ומדינת ישראל".

עם זאת, אין כל הוראה בחוק שמחייבת השקעה בתחומים אלה ומדובר בהתערבות חריגה של שר התקשורת בתוכן של הערוצים המסחריים. בלשכת הנדל אומרים כי הנושא נבחן ואושר על ידי היועצים המשפטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker