רפורמת הסיבים תיכלל בחוק ההסדרים

החוק יכלול שינויים מהותיים בחוק התקשורת, שנועדו ליישם את מתווה הסיבים שגיבשו במשרדי הממשלה בשנה האחרונה, שינויים בתחום הדואר והקלות משמעותיות בתחום הרישוי בתקשורת

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרישת סיבים אופטיים של בזק
פרישת סיבים אופטיים של בזקצילום: רונן טופלברג

חוק ההסדרים שיובא לכנסת בקרוב, יחד עם תקציב המדינה, יכלול כמה רפורמות משמעותיות בשוק התקשורת. החוק יכלול שינויים מהותיים בחוק התקשורת שנועדו ליישם את מתווה הסיבים שגיבשו במשרדי הממשלה בשנה האחרונה, שינויים בתחום הדואר והקלות משמעותיות בתחום הרישוי בתקשורת.

הסעיפים המשמעותיים ביותר יעסקו במדיניות הסיבים. בשנה האחרונה הוציא משרד התקשורת שורת מסמכים שנגעו למדיניות המשרד בנוגע לאסדרת תחום פרישת הסיבים האופטיים בישראל. המדיניות כוללת ויתור שנוי במחלוקת לבזק ול-HOT על פרישה אוניברסלית - כלומר הגעה לכל משק בית באופן שיוויוני - בתחום הסיבים. במקביל, תוקם קרן מהכנסות חברות התקשורת שתיועד למימון סיבים אופטיים באזורים שבהם החברות הגדולות יבחרו שלא לפרוש סיבים.

אף שמדובר ברפורמה משמעותית בתחום התקשורת, במשרדי הממשלה הוחלט לשלבה בחוק ההסדרים ולהאיץ את הליכי החקיקה לאור הנחיצות באסדרת התחום, כדי לסגור פערים בתחום תשתיות האינטרנט בין ישראל לעולם.

רפורמה משמעותית נוספת שתיכלל בחוק ההסדרים עוסקת בתחום הרישוי. כיום כמעט כל ספק שירותים בישראל בתחום התקשורת נזקק לאישור או היתר ממשרד התקשורת. הרפורמה הזו תפחית משמעותית את מעורבות המדינה ותאפשר ליזמים פרטיים לספק שירותים בקנה מידה קטן.

הרפורמה הזו עשויה למשל לאפשר את הפעלתן של רשתות אינטרנט מקומיות שפועלות כיום ללא היתר בשכונות וכפרים בצפון. יזמים מקומיים הקימו רשתות אינטרנט וטלוויזיה על גבי סיבים אופטיים שמהווים תחרות לחברות הגדולות כמו בזק ו-HOT. רפורמת הרישוי אמורה לאפשר ליזמים האלה לפעול באין מפריע ולתת מענה מקומי לתשתיות אינטרנט ביוזמה מקומית, במקומות שאליהם החברות בעלות התשתיות - בזק ו-HOT, פרטנר ו-IBC - לא מתכוונות להגיע.

בנוסף, חוק ההסדרים צפוי לכלול סעיפים הנוגעים לתחום הדואר. רק בשבוע שעבר פורסם דו"ח הוועדה בראשות דני רוזן שהמליץ לפתוח לתחרות מקטעים בתחום הדואר ולהסיר את הפיקוח. חלקים מדו"ח ועדת רוזן, שאמורים להפחית את הדרישות מדואר ישראל, צפויים להיכלל גם הם בחוק ההסדרים.

הסעיפים הנוגעים לשוק התקשורת בחוק ההסדרים יידונו בוועדת הכלכלה. הצפי לאישור חוק ההסדרים הוא סוף ספטמבר, אך יש להביא בחשבון התפתחויות פוליטיות שעשויות לעכב את אישור החוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker