סערת הסרטון של עפר שלח: ערוץ הכנסת מפטר שלושה עובדים

כחלק מהליך בירור מקור ההדלפה, הנהלת הערוץ אילצה את העובדים לעבור בדיקות פוליגרף - חלקם פוטרו אף שלא היה להם חלק ישיר למעשה ■ ערוץ הכנסת: "העובדים סיימו את עבודתם בשל אירועים חמורים שהובילו למשבר אמון עמם"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר בקרה ערוץ הכנסת
נתי טוקר

מערכת עיתונאים נגד העיתונאים: ערוץ הכנסת החליט לפטר שתי עובדות ועובד על רקע מידע שהודלף מהערוץ. פיטורי העובדים מגיעים על רקע יחסים קשים מאוד בין הנהלת הערוץ לעובדים. עובדים בערוץ נאלצו לעבור בדיקות פוליגרף על ידי ההנהלה. חלקם פוטרו אף שלא היה להם חלק ישיר בהדלפת המידע.

ערוץ הכנסת מופעל מאז 2018 על ידי קבוצת RGE ובניהולו של ערן טיפנברון. דמות מרכזית נוספת בערוץ הוא אבי גוהר, שמוגדר כסמנכ"ל כוח אדם בערוץ. הערוץ ממומן מכספי הכנסת ב-25 מיליון שקל בשנה, ואינו תלוי בהכנסות מפרסום.

בשנה האחרונה הודלף מידע מהערוץ. כך למשל במארס, על רקע משבר הקורונה, פורסם ב-TheMarker מידע על הוראות שנויות במחלוקת של גוהר נגד עובדים שאולצו לעבוד באופן לא שוויוני. גוהר איים על העובדים וכתב: "אנו מצפים מכולם להתאים את עצמם לצורכי הערוץ ולא להיפך. אם נראה איזשהו אי-שיתוף פעולה - לא נהסס לפעול בהתאם".

האירוע שהחריף את המצב בערוץ היה הדלפת קטע שהושמט בעריכה, ובו ח"כ עפר שלח (יש עתיד) צועק ומשתלח בשני מגישים בערוץ, משה גלסנר ואבי בלום. הקטע שודר באתר ynet לאחר שהודלף על ידי עובדי הערוץ.

בעקבות כך, טיפנברון שיגר את עובדי הערוץ לפוליגרף, וכעת החליט לפטר שלושה עובדים. עובד אחד שהודה כי הדליף את הסרטון, עובדת נוספת שסירבה לעבור פוליגרף ועובדת נוספת שהואשמה על ידי ההנהלה כי היתה מודעת לאירועים ולעובדה שטיפנברון הוקלט בשיחה עם עובדים, אך לטענתה זו האשמה שקרית וכלל לא ידעה על כך.

המהלך של טיפנברון גרר ביקורת חריפה על ידי עיתונאים וקולגות ברשתות החברתיות. חלקם גינו בחריפות את ההתנהלות הכוחנית של טיפנברון, ואף הודיעו כי יחרימו את שידורי הערוץ ולא ישתתפו בו.

ערן טיפנברוןצילום: תומר אפלבאום

‏יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, ואחראית חופש העיתונות בארגון, ענת סרגוסטי, אף פנו במכתב ליו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, כדי לעצור את מה שהם כינו "מחול השדים המתרחש בשבוע האחרון בערוץ הכנסת". ‏בין היתר כתבו השנייים כי "צעדי ענישה כמו שבוצעו בערוץ הם בלתי-מידתיים ולא מקובלים בכל ארגון, בוודאי במערכת עיתונאית. עולה החשש ששימוש בבדיקת פוליגרף נועד לזרוע אימה ופחד בקרב העובדים. דרושה התערבותך בנושא".

בעקבות האירועים, מחר מתוכננת אסיפת עובדים בערוץ. בהודעה ששיגר גוהר לעובדים נכתב: "בהמשך לאירועים האחרונים שחווינו בערוץ, אנו מכנסים מחר, יום חמישי, ישיבה של כל עובדי הערוץ, בשעה 11:00. תודה".

טיפנברון היה בעבר עורך אתר ynet. הוא עד בתיק 2000 מאחר שחלק מהטענות לניסיונות ההטיה של ynet בתיק נעשו תחת עריכתו.

מערוץ הכנסת נמסר בתגובה: "העובדים סיימו את עבודתם בערוץ הכנסת בשל אירועים חמורים שהובילו למשבר אמון עמם והובילו לסיום העסקתם. הכל נעשה בהתאם להוראות הדין תוך שמירה על כל זכויותיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker