עוד צ'ופר לבזק: תוכל למכור חבילות אינטרנט משולבות ללא הגבלה

שר התקשורת הטרי, יועז הנדל, יאפשר לבזק לשווק חבילות של ספק גישה לאינטרנט יחד עם התשתית בחשבונית אחת - מבלי שהחבילה תפוג אחרי 12 חודשים ■ מטרת האיסור, שהיה נהוג עד לאחרונה, הייתה להחליש את כוחה של החברה כמונופול

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנדל, השבוע בישיבת הממשלה
הנדל, השבוע בישיבת הממשלהצילום: מארק ישראל סלם

אחרי שנים של מלחמות בין בזק למשרד התקשורת, שר התקשורת הטרי יועז הנדל מעניק למונופול את מבוקשו: בזק תוכל למכור חבילות אינטרנט משולבות - תשתית אינטרנט יחד עם ספק (ISP) - ללא מגבלת זמן.

עד תקופת הקורונה, משרד התקשורת הפעיל מדיניות רגולטורית ייחודית כלפי בזק. המטרה היתה למנוע מבזק – המחזיקה ב-70% מתחום תשתיות האינטרנט בישראל – לחזק את כוחה כמונופול. לפי ההוראות שהיו בתוקף עד לאחרונה, בזק היתה יכולה למכור חבילה משולבת, כלומר לשווק חבילה של ספק גישה לאינטרנט יחד עם התשתית בחשבונית אחת (בנדל) - אבל לאחר 12 חודשים החבילה היתה מתפרקת, ועל בזק נאסר להמשיך לשווק את החבילה.

על אף שמטרת ההוראה היתה לאפשר לחברות מתחרות להציע שירותי גישה לאינטרנט, היא היוותה פגיעה צרכנית משמעותית - משום שעשרות אלפי לקוחות נותקו מהאינטרנט ונאלצו להתחבר מחדש לספק אינטרנט.

במשרד התקשורת נערכו בשנה האחרונה מספר שימועים בעניין זה, וגובשו פתרונות שונים. בתקופת הקורונה קיבל שר התקשורת לשעבר, דוד אמסלם, הנחיה שלפיה כל הוראות הפיצול לאחר 12 חודשים מבוטלות. כעת, שר התקשורת הנוכחי הנדל הופך את ההוראה הזמנית לקבועה, ומעתה תוכל בזק לשווק חבילות משולבות.

פרישת תשתיות של בזק, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

המשרד והשר אמורים לבחון את הנושא גם ביחס ל-HOT, שנאסרה באופן כללי בשיווק חבילה משולבת כולל ספק. רק באחרונה הטיל משרד התקשורת קנס של 1.4 מיליון שקל על HOT  בגין שיווק חבילות משולבות.

לפי ההנחיות החדשות, הוראת הפיצול לאחר 12 חודשים מבוטלת, ובזק תחויב לשווק את כל ספקיות הגישה - כולל חברות כמו סלקום ופרטנר, שמשווקות במקביל את תשתית בזק עצמה בשוק הסיטונאי - וליידע את הלקוחות בדבר האפשרויות העומדות בפניהם. לפי המשרד, מתכונת השיווק הזו תהיה תקפה גם לטכנולוגיית הסיבים האופטיים, אם וכאשר בזק תשיק אותה.

ההנחיה לגבי בזק מגיעה לאחר שינויים שמשרד התקשורת ביצע כלפי החברה בשנה האחרונה, ובראשה ההנחיה שלפיה היא לא תחויב בפרישה אוניברסאלית של סיבים אופטיים בכל רחבי המדינה. בנוסף, במשרד התקשורת שוקלים לבטל את המגבלה שהטילו בעבר, שאסרה על בזק לשווק חבילות אינטרנט במהירות 200 מגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker