יינות ביתן ממשיכה להצטמצם: סגרה את המרלו"ג בקיבוץ אייל ותפטר עובדי מטה וסניפים

מדובר בחלק ממהלך התייעלות של החברה במסגרתו הגיעה להסכם הבנות עם הוועד ■ מקורב לחברה: "סגירת המרלו"ג תחסוך כ-30 מיליון שקל בשנה"

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתןצילום: רמי זרנגר
עדי דברת-מזריץ

קבוצת יינות ביתן סגרה בשעות האחרונות את המרכז הלוגיסטי שלה בקיבוץ אייל. ההחלטה לסגור את הנכס שיינות ביתן שוכרת היא חלק מתהליך ההתייעלות שהיא עוברת. 

לדברי מקורבים לחברה, סגירת המרלו"ג, המשתרע על פני כ-25 אלף מ"ר, צפויה לחסוך לחברה כ-30 מיליון שקל בשנה. בימים אלה מתקיים משא ומתן להשכרתו לחברת דיפלומט בתמורה לעשרות מיליוני שקלים בשנה. בשבועיים האחרונים חזרו הספקים לספק את הסחורה לסניפי הרשת.

100 עובדי המרלו"ג יוכלו לעבור לעבוד בסניפים או שיפוטרו – כך נקבע כחלק מהסכם קיבוצי שנחתם היום בין ועד עובדי מגה להנהלת יינות ביתן-מגה. בנוסף, הוסכם בין הצדדים כי יבוצע קיצוץ של כ-10% במטה מגה, הכולל כ-40 עובדים, זאת לאחר שבוצע צמצום במטה יינות ביתן. החברה מתכננת גם לצמצם במספר העובדים בסניפים אולם אינה מוסרת באיזה היקף יהיה הצמצום. תוכנית ההתייעלות נועדה גם לקבל הגדלה של כ-150 מיליון שקל במסגרות האשראי מהבנקים הפועלים ומזרחי טפחות.

בסביבת יינות ביתן אמרו באחרונה ל-TheMarker כי הבנקים צפויים להסכים לתת לה מימון לאור גידול במכירות מאז תחילת משבר הקורונה. יינות ביתן, תחת ניהול המנכ"ל הטרי שמונה במקום נחום ביתן - מיכאל לובושיץ - דאגה לשפר את מיצובן היקר של רשתות הקבוצה באמצעות הוזלות מחירים שמיקמו את הרשתות במקום טוב בסקרי המחירים שהתבצעו.

בנוסף, ביתן הציג בפני הבנקים תוכנית אסטרטגית הכוללת פיטורי מאות עובדים מתוך כ-6,200 עובדי החברה, והפחתת שכר לעובדים שתנאי השכר שלהם טובים ביחס לרשתות מזון אחרות. בכך, מנסה ביתן להיפטר מאחת המשקולות שהקשתה עליו מאז רכישת מגה ביולי 2016 - לפני ארבע שנים הציע ביתן לנאמני מגה הקורסת לרכוש את החברה ולהמשיך להעסיק את העובדים שנותרו בה בתנאי העסקה שנחשבו למופלגים ביחס לנהוג בענף. ועד עובדי מגה חיבק את ביתן בזרועות פתוחות, והפנה גב למתעניינים אחרים ברשת, ובראשם רמי לוי, שלא הסכימו לתת לעובדים משכורת 13, תשלום ימי מחלה מהיום הראשון, תוספת ותק, קרן השתלמות ותנאים נוספים שביתן התחייב להם.

החמצן שנותנים הבנקים לביתן יאפשר לו שלא להכניס את קרן כלירמרק כשותפה בחברה. יינות ביתן חתמה בסוף ינואר 2020 על מזכר ההבנות עם קרן כלירמרק, שמתמחה במתן הלוואות לחברות במצוקה פיננסית.

על פי מזכר ההבנות, היתה אמורה קרן כלירמרק להלוות סכום של 550 מיליון שקל לחברת יינות ביתן, כולל הלוואה של 200 מיליון שקל שניתנת להמרה ל-30% ממניותיה של יינות ביתן, וכן הלוואות של 350 מיליון שקל לטווח של שלוש שנים עם אופציה להארכה בשנה נוספת. גם לפי החוזה מול כלירמרק, החברה היתה צפוייה לפטר מאות עובדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker