הקרב בצמרת התאגיד: איך מקצצים כדי להתמודד עם גירעון של 40 מיליון שקל?

בחוות דעת של המשנה ליועמ"ש שהגיעה לידי TheMarker הובהר כי החלטת המועצה להאריך את כהונתה לא היתה חוקית ■ המשמעות: ההמלצות של המועצה לקיצוץ אינן תקפות ■ מנכ"ל התאגיד סבור כי בסמכותו לבצע התייעלות באופן שונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד קובלנץ, מנכ"ל תאגיד השידורצילום: אבישג שאר-ישוב

בתקציב תאגיד השידור הציבורי "כאן" נוצר גירעון של 40 מיליון שקל ב-2020. האופן שבו יתמודד התאגיד עם הגירעון נמצא כעת במחלוקת. מועצת התאגיד העבירה להנהלה בשבוע שעבר מסמך, שבו המלצות כיצד לקצץ בתקציב - אבל המועצה סיימה את תפקידה והתפזרה. מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, סבור כי בסמכותו לבצע התייעלות באופן שונה מזה שהמליצה המועצה.

שבעה מתשעה חברי מועצת התאגיד היו אמורים לסיים את כהונתם ב-12 באפריל 2020. אלא שהמועצה התכנסה והחליטה על דעת עצמה, בהתבסס על חוות דעת משפטית של היועצת המשפטית של התאגיד, עו"ד אסי קליין-בן נעים, כי היא רשאית להאריך לעצמה את הכהונה. בשבוע שעבר, לאחר שבמשרד המשפטים הבהירו כי הארכת הכהונה היתה לא בסמכות, התפזרה המועצה.

מגביר את התלות הפוליטית

בחוות הדעת המלאה של משרד המשפטים - שנכתבה על ידי המשנה ליועמ"ש מאיר לוין והגיעה לידי TheMarker - צוין כי אף שבחוק תאגיד השידור אין התייחסות למצב שבו פקעה כהונת המועצה, החוק אינו מאפשר הארכת כהונה במצב כזה. "אם החוק שותק בנוגע למצב הדברים המסוים בו אנו מצויים, אזי אין מדובר בלאקונה, אלא המחוקק בחר ביודעין שלא לקבוע בחוק הוראה בדבר רציפות הכהונה של חברי המועצה", כתב לוין.

שר התקשורת, יועז הנדלצילום: אלכס קולומויסקי

עוד הוסיף לוין כי הארכת כהונה זמנית מגבירה את התלות הפוליטית. "מצב בו חברי המועצה מכהנים באופן זמני לאחר פקיעת כהונתם (גם אם לתקופה מוגבלת בת שישים ימים, כפי שהוצע בהקשר הנדון), מעצים את תלותם של החברים המכהנים בשר, שיכול בכל עת למנות חברים אחרים תחתיהם או לבחור שלא למנות כך שכהונתם תימשך 'במחדל'". הוא הוסיף כי תקופת מגפת הקורונה אינה מצדיקה שינוי הפרשנות של החוק.  

לצד זאת, לוין קרא לשר התקשורת הנכנס, יועז הנדל, "לפעול בהקדם האפשרי למינוי החברים החסרים למועצת התאגיד (בכפוף להמלצת ועדת האיתור ולאישור הוועדה לבדיקת מינויים). זאת, בהתאם להוראות הדין הקיים, ובשים לב לחשיבות הניכרת לקיומה של מועצה מכהנת לתפקוד התאגיד".

היום פירסמנו ב-TheMarker, כי בליכוד דורשים מכחול לבן לתאם עמם את מינוי חברי המועצה, בהתבסס על ההסכם הקואליציוני בין המפלגות המחייב מינויים בכירים בהסכמה בלבד.

"טעויות חישוב שונות"

המשמעות של חוות הדעת של לוין היא שכל החלטות המועצה שהתקבלו מ-12 באפריל כלל אינן בתוקף, משום שהמועצה התכנסה שלא בסכמכות. הסוגיה המשמעותית ביותר כעת היא תקציב התאגיד והאופן שבו יכוסה הגירעון של 40 מיליון שקל. הגירעון נוצר בעיקר ממשבר הקורונה, שהביא לירידה של 22 מיליון שקל בהכנסות מפרסום. סכום נוסף של 18 מיליון שקל נוצר כתוצאה מ"טעויות חישוב שונות הנוגעות להוצאות שכר של התאגיד".

מערכת תאגיד השידור הציבוריצילום: גיל כהן מגן

בישיבת המועצה ב-11 במאי הוחלט להמליץ להנהלה לבצע קיצוץ מיידי של כ-21 מיליון שקל. הקיצוץ המוצע היה בין השאר בהפקות (כ-3 מיליון שקל), בדחייה של העלאות שכר (3.2 מיליון שקל) ובחיוב של עובדים לנצל ימי חופשה (2.7 מיליון שקל). בהמשך הציעה המועצה מתווה לקיצוץ של 12 מיליון שקל נוספים.

המועצה גם התנגדה לרצון של ההנהלה להקפיא גיוס של עובדים לתקנים חדשים, מאחר שלפי המלצת המועצה  צעד זה "מעוות את המבנה הארגוני, מצמצם את הגמישות הניהולית מחד ועלול להביא גם לבזבוז כספי ציבור, משעה שהצורך בתקן ימולא על ידי עובד פרילנסר – שעלותו בסופו של דבר תהיה רבה יותר או אף גרוע מכך – בעובד שאיננו מתאים".

מקורות הקשורים במועצה אומרים כי יש צורך חיוני שההנהלה תמשיך לשמור על המבנה הארגוני הקיים ולא תבצע קיצוץ רוחבי. לדבריהם, בתאגיד יש שכבות שומן רבות, בעיקר בתחום משאבי האנוש.

ההחלטה הזו של המועצה אינה מחייבת בכל מקרה מאחר ומדובר בהמלצה בלבד. ובכל זאת, מאחר והמועצה פוזרה למעשה כבר ב-12 באפריל, מבחינת הנהלת התאגיד למועצה כלל לא היתה סמכות לדון בתקציב. מנכ"ל התאגיד קובלנץ צפוי להציג בהמשך תוכנית חלופית לקיצוץ. עם זאת, כעת לא יהיה כל גורם שיפקח על התנהלותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker