בלווטניק מוכר - האם האיש שקילל את רביב דרוקר וברוך קרא ירכוש את רשת 13?

בחודש האחרון נפגשו מנהלי רשת 13 עם משה סבאח, פעיל ליכוד מאשקלון, שכינה בעבר את עיתונאי הערוץ "שמאלנים חולניים" ■ סבאח: "כשאומר בן אדם בצד השני 'תביא לי מספר חשבון ואני אעביר לחשבון כסף' - אז זה רציני. מחר ב-15:00 תגלו הכל"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רביב דרוקר וברוכי קרא בתחקיר "המקור". תמונת מציאות מעוותת
רביב דרוקר וברוך קרא בתוכנית "המקור" צילום: צילום מסך מתוך אתר "המקור" ברשת 13

איש העסקים לן בלווטניק מנסה למכור את אחזקותיו בערוץ רשת 13. נציגו של בלווטניק בישראל, נדב טופולסקי, ומנכ"ל הערוץ אבי בן טל, מקיימים פגישות עם משקיעים פוטנציאליים בערוץ, בהם גופים בינלאומיים.

בלווטניק נכנס לשוק הטלוויזיה במהלך 2015, בין השאר לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביצע כמה מהלכים רגולטוריים שאיפשרו את הרכישה וסייעו לו להיכנס לערוץ 10. לפני כשנה וחצי, עם מיזוג הערוצים, קיבל בלווטניק את השליטה ברשת 13 והוא מחזיק כיום, יחד עם טופולסקי, ב-68% ממניות הערוץ. בסך הכול השקיע בלווטניק בערוץ 250 מיליון שקל. כעת, כאשר הערוץ נקלע לקושי תזרימי חריף, הוא מוכן למכור את מלוא אחזקותיו בערוץ.

ממידע שהגיע ל-TheMarker עולה סימן שאלה על מידת הרצינות של המשקיעים המתעניינים בערוץ - ובעיקר, האם ראשי הערוץ בוחנים היטב מי הדמות שאליה תועבר השליטה ומה מידת האחריות שלה לשמור על המערכת העיתונאית של חדשות 13.

בחודש האחרון נפגש בן טל עם תושב אשקלון בשם משה סבאח, שנפגש אתמול גם עם טופולסקי. עוד לפני פרסום הכתבה הזו, כבר היום הודיעו ברשת 13 לסבאח כי אין היתכנות לעסקה אתו וניתקו עמו מגע, אך במשך כחודש התנהלו עמו שיחות ומגעים.

לן בלווטניק ונדב טופולסקי
לן בלווטניק (מימין) ונדב טופולסקיצילום: אוואן אגוסטיני, אי-פי; ערן בארי

סבאח מוצג כאיש עסקים שעשה את כספו בתחום הבנייה. הוא פעיל ליכוד שמרבה להתבטא בחריפות ובבוטות ברשתות החברתיות נגד כלי התקשורת ונוהג לשגר הודעות לכתבים בעד נתניהו. את ערוץ רשת 13, למשל, הוא כינה בשם "ערוץ אל ג'זירה בעברית", ואף קרא לסגור אותו.

סבאח הוזכר בעבר כמי שהגיש הצעות גם לרכישת נגב קרמיקה ב-2018, ביחד עם משקיעים נוספים - בהם משקיע ירדני. ב-2013 הוא הגישה הצעה לרכישה של קבוצת אי.די.בי, שאליה התחייב להזרים עם משקיעים מיליארד שקל. ב-2016 הוא הגיש הצעה לרכוש עם משקיעים את אור סיטי נדל"ן של ענבל אור (באותה הצעה הוא הציג את עצמו כמשה שחר, לפי פרסום בגלובס), אך משך את הצעתו. אף אחת מהעסקות האלה לא התממשה.

"עיתונאים שמאלניים חולניים"

ההתבטאויות של סבאח ברשתות החברתיות חריפות מאוד. את עיתונאי חדשות 13 הוא כינה "עיתונאים שמאלניים חולניים". באחד הציוצים שלו הוא כינה את הפרשן המשפטי של הערוץ, ברוך קרא, "ברוך קרא – חרא". הוא גם קרא ל"פגיעה חוקתית בבעלי הערוצים" בגין התוכן שהם משדרים נגד נתניהו. את הכתב המשפטי, אביעד גליקמן, הוא תיאר כ"שרלטן. שקרן. שמאלן. פלצן. טיפש". כאשר עלתה אפשרות לחקיקה נגד מתן אפשרות לנאשם בפלילים להקים ממשלה, סבאח קרא ל"מלחמת אזרחים הכי אלימה".

סבאח גם נוהג לשלוח הודעות וואטסאפ לכתבים. באחת ההודעות שנשלחו לכותב שורות אלה בדצמבר 2018 סבאח כתב: "לכל עיתונאי השמאל. ולשרלטן הגדול מכולם. ולכאורה העבריין הגדול מכולם (זה יתברר בקרוב עד כמה) רביב דרוקר. לכו קיבינימט".

פנינו לסבאח כדי לבדוק עמו את הדברים. להלן עיקרי השיחה שלו עם TheMarker.

משה סבאח, האם הגשת הצעה לרכישת ערוץ רשת 13?

מתוך הודעת וואטסאפ ששלח משה סבאח
מתוך הודעת וואטסאפ ששלח משה סבאח

"לטובת העניין, בוא נשאיר את לשלוש-ארבע השעות הקרובות, או עד מחר בבוקר. בוא נשאיר את זה עד 15:00 מחר".

מה אמור לקרות מחר?

"אם אכפת לך מהקולגות שלך בערוץ רשת 13 אז תחכה. עד מחר ב-15:00 נתתי למי שצריך לתת את הדד-ליין. היו אמורים להביא לי חשבון שאליו אנחנו אמורים להעביר את הכסף. אני אוהב את מה שאתה עושים ב-TheMarker. אני תמיד קורא כל פרט. אם אכפת לך מהקולגות שלך - מתן חודורוב, רביב דרוקר, אביעד גליקמן - אז תחכה".

אה, יש כבר עסקה?

"לא. אין עסקה. חכה למחר, יש לי המון מה להראות לך. צילומי מסך, וואטסאפ. תחכה עד מחר ב-15:00 ותקבל את הפרטים. ברגע שתכתוב אני אצא החוצה ובזה יסתיים הסיפור. אם אתה רוצה להכשיל את העניין, אז תפרסם ותכשיל".

אתה המשקיע בערוץ או שיש עוד משקיע איתך?

"רציתי לקנות את הערוץ גם בסיבובים הקודמים. אבל עכשיו החלטתי לקנות. מחר אראה לך הכל. כשאומר בן אדם בצד השני 'תביא לי מספר חשבון ואני אעביר לחשבון כסף בין שני הבנקים' - אז זה רציני. בהמשך נסגור את כל הפרטים".

כתבת דברים נוראיים נגד העיתונאים בחדשות 13. זה מוזר קצת שאתה רוצה להיות הבעלים שלהם.

"שום דבר לא מוזר. לכל אחד יש את הדעות הפרטיות שלו".

זה יכול להיות בעייתי מאוד אם זו העמדה שלך על העיתונאים שאתה מעוניין להיות בעל הבית שלהם.

"אני אומר לאנשים מראש שאני בעד לשמור על העצמאות של חברת החדשות, יותר ממה ששומרים עליה היום".

אתה באמת פעיל ליכוד?

מה זה חשוב עכשיו.

התפרסמו בתקשורת כל מיני הצעות שלך לרכישת עסקים בקשיים. אף אחת מהעסקות לא התרחשה.

"את נגב לא קנינו כי לא נתנו לנו אישור להיות סוכנים בשטח. הרבה אנשים רצו לעשות עסקות אבל לא עשו ולא הצליחו לסיים אותן".

אולי אין לך בכלל את היכולת לעשות עסקה כזו. זה נראה לא רציני.

"כמה אנשים אומרים לך תביא לי חשבון בנק, ובכפוף לתנאים - אני מעביר לך את הכסף? אני ביקשתי לא לפרסם את זה בכלל. תעזוב אותי עם השטויות האלה. תמתין למחר. נפגשתי עם בן טל שלוש פעמים ועם טופולסקי אתמול. הוא ביקש משהו וקיבל אותו, והוא היה צריך להציג משהו מסוים ואני ממתין לזה".

מטעם בלווטניק סירבו להגיב לנאמר בידיעה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker