המועצה מתפזרת: תאגיד השידור כאן נותר ללא פיקוח

מועצת תאגיד השידור הציבורי אמנם החליטה באחרונה להאריך לעצמה את הכהונה, אבל לפי עמדת משרד המשפטים היא עשתה זאת ללא סמכות חוקית - ולכן תתפזר ■ המשמעות: הנהלת התאגיד בראשות המנכ"ל אלדד קובלנץ תתפקד בלי גוף מפקח

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוריה למפל.
שידורי כאן 11צילום: מתוך ערוץ היוטיוב
נתי טוקר

תאגיד השידור כאן יפעל ללא מועצה מפקחת עד למינוי מועצה חדשה. המועצה תסיים את כהונתה, לאחר שרוב חבריה סיימו את הקדנציה באפריל. המועצה אמנם החליטה באחרונה להאריך לעצמה את הכהונה, בהתבסס על חוות דעת משפטית, אבל לפי עמדת משרד המשפטים היא עשתה זאת ללא סמכות חוקית - ולכן תתפזר.

המועצה אמורה היתה לסיים את כהונתה כבר באפריל, אך ועדת האיתור שאמורה היתה למנות חברי מועצה חדשים טרם התכנסה ולא גיבשה רשימה חדשה – בין השאר בשל מגפת הקורונה. בחוק תאגיד השידור הציבורי אין סעיף המורה על המשך כהונתה של המועצה. למרות זאת, כאמור, המועצה התכנסה והחליטה על דעת עצמה כי היא מאריכה לעצמה את הכהונה ותתמקד בעניינים דחופים בלבד. ב-TheMarker דווח כי בכירים משפטיים סבורים כי המהלך נעשה ללא סמכות.

היום הודיעה המועצה כי תסיים בערב חג השבועות את כהונתה, וזאת לאחר שהסתיים מצב החירום ולפיכך ניתן לכנס את ועדת האיתור. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מאיר לוין. במועצה הביעו תקווה כי "שר התקשורת יועז הנדל יפעל למינוי מועצה בהקדם האפשרי, לאור נחיצותו של רצף פיקוח ציבורי על התאגיד".

עוד נמסר מהמועצה, בראשות גיל עומר, כי "בשנים הספורות שחלפו מאז הקמתו, התייצב תאגיד כאן בזכות עבודה מקצועית של הנהלת התאגיד ועובדיו, כגוף שידור ציבורי, מקורי, עצמאי ורלבנטי". במועצה ציינו את פעילות המועצה למעבר לירושלים וההחלטה לשדר את האירוויזיון.

המשמעות היא שהנהלת התאגיד ראשות המנכ"ל אלדד קובלנץ תתפקד בלי גוף פיקוח. קובלנץ כבר התנהל ללא פיקוח בתקופת ההקמה של התאגיד עוד לפני שהחל לשדר. ואולם כעת פעילות התאגיד ללא מועצה מפקחת מנוגדת לרוח החוק ולמודל הפעילות שגובש בו.

ההערכות הן כי ועדת האיתור תיצור המשכיות ותמנה למועצה הבאה את רוב החברים במועצה הנוכחית, וכן תצרף אליהם כנדרש שלושה חברים נוספים. בראשות הוועדה אומר השופט (בדימוס) אילן שיף ויחד עמו פרופ' עקיבא כהן וד"ר אורית יעקובסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker