משרד המשפטים בודק: האם מועצת תאגיד השידור יכולה להאריך את כהונתה בעצמה?

מועצת תאגיד כאן החליטה על דעת עצמה להאריך את כהונת חבריה שפגה לאחר ארבע שנים - אף שהחוק אינו מעניק לה סמכות לכך ■ ועדת איתור שהיתה אמורה לדון בהמשך הכהונה לא התכנסה - וכעת משרד המשפטים בודק את חוקיות ההחלטה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאגיד השידור כאן
חדר בקרה בתאגיד השידור כאןצילום: מוטי מילרוד

משרד המשפטים בוחן בימים אלה את חוקיות ההחלטה של מועצת תאגיד השידור הציבורי כאן להאריך את כהונתה לעצמה - אף שעל פניו החוק אינו מעניק לה סמכות כזאת. בכירים משפטיים במשרדי הממשלה סבורים כי למועצה לא היתה כל סמכות להאריך את כהונתה, וכי היא אמורה להתפזר.

המועצה, בראשות גיל עומר, אמורה לסיים החודש את כהונתה, לאחר שרוב החברים בה - שבעה מתוך תשעה - סיימו את כהונתם באפריל לאחר ארבע שנים. החוק מאפשר לשר התקשורת להאריך את כהונת המועצה בהמלצת ועדת האיתור בראשות שופט בדימוס. אלא שוועדת האיתור - שאמורה למנות חברי מועצה נוספים - כלל לא התכנסה כצפוי ולא העבירה המלצות, ולכן השר לא יכול לקבל החלטה מעין זו.

בזמן שבגופים רבים אחרים, כמו הרשות השנייה, החוק קובע כי כל עוד לא מונתה מועצה חדשה הרי שהמועצה הקודמת ממשיכה בכהונתה - בחוק תאגיד השידור הציבורי אין סעיף כזה. גורמים משפטיים סבורים כי המשמעות היא שללא החלטה של שר התקשורת, המועצה אמורה היתה להתפזר. התאגיד כבר פעל במשך תקופה ארוכה, בשנות ההקמה שלו, ללא מועצה מכהנת. 

בפועל, המועצה עצמה התכנסה בתחילת אפריל, וקיבלה החלטה להאריך לעצמה את כהונתה. בהודעת המועצה נאמר כי בהתבסס על חוות דעת משפטית שניתנה בחודש שעבר, היא החליטה כי "לא ראוי שתאגיד השידור הישראלי יישאר ללא רצף פיקוח ציבורי, ובפרט בנסיבות החריגות והלא צפויות המתקיימות בימים אלה, ובהן עיכוב בתהליכי מינוי בשל התפשטות נגיף הקורונה והוראות הממשלה המגבילות את פעילות המשק;

יו"ר תאגיד השידור כאן, גיל עומרצילום: אוליבייה פיטוסי

תזכיר ממשלה המציע לקבוע פרק זמן קצוב להארכת מינויים שעתידים לפקוע בתקופת התפשטות הנגיף; והיות התאגיד גוף חיוני בתקופת הקורונה. עוד הוחלט בישיבת המועצה כי בתקופה זו, תימנע המועצה, ככל האפשר, מקבלת החלטות  מהותיות שאינן נחוצות לשם תפקודו השוטף והתקין של התאגיד". תגובה דומה נמסר ממועצת התאגיד גם בנוגע לידיעה זו. 

כאמור, בכירים משפטיים סבורים כי למועצה לא היתה סמכות לקבל החלטה מעין זו, שהמשמעות שלה היא שסמכויות הפיקוח יישארו בידי המועצה, ושחברי מועצה אף יקבלו תגמול על השתתפותם בישיבות. במשרד המשפטים אישרו כי לאור השאלה החוקית, העניין אכן נבדק בימים אלה.

במועצה סבורים כיום כי יש הצדקה להמשך פעילותם, על בסיס הצעת החוק שמתגבשת בהסכם הקואליציוני, לפיה כהונתם של נושאי תפקידים ציבוריים תוארך אוטומטית למשך חצי שנה. עם זאת, לא ברור האם ההצעה תחול גם על חברי מועצת תאגיד השידור, ובכל מקרה כהונת חברי המועצה כבר פגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker