בלאק קיוב נגד "עובדה": בית משפט בלונדון אישר הגשת התביעה לנתבעים בישראל

תחקיר "עובדה" נגד חברת הריגול העסקי חשפה אנשי עסקים ששכרו את שירותיה ■ בכתבה נטען כי בבלאק קיוב נבדקה אפשרות לשליחת נערת פיתוי לעיתונאי ■ קשת תטען כי לבית המשפט בלונדון אין סמכות לדון בסוגיה ■ עובדה: "הניסיון להלך אימים באמצעות תביעת השתקה מופרכת - לא יצלח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילנה דייןצילום: טלי מאייר

בית משפט בלונדון אישר הליך מקדמי בתביעה בסך 15 מיליון ליש"ט של חברת המודיעין העסקי בלאק קיוב נגד תוכנית התחקירים "עובדה". זהו הליך מקדמי אך משמעותי שבו עדיין אין אישור לניהול התביעה בלונדון, אך בלאק קיוב תוכל לשלוח את כתבי הטענות לנתבעים בישראל, בהם חברת קשת, המגישה אילנה דיין ועיתונאים בתוכנית. לאחריו קשת והנתבעים יעלו לדיון את שאלת הסמכות של בית המשפט בלונדון לעסוק בשידור של תוכנית ישראלית.

ביוני שודר בתוכנית "עובדה" תחקיר נרחב שעסק בחברת הריגול התעשייתי. התחקיר גילה כי אנשי עסקים בכירים, ובהם עידן עופר, שכרו את שירותי החברה כדי לברר מידע על פוליטיקאים ורגולטורים. עוד עלה כי HOT שקלה לשלוח נערת פיתוי לעיתונאי שתקף אותה. בתחקיר נטען כי נציגי החברה בדקו הנפקה של דרכונים מזויפים וציתותים לטלפונים בפעילות באפריקה. בבלאק קיוב הכחישו את הטענות.

עוד לפני שידור התוכנית הגישה בלאק קיוב את התביעה בלונדון במטרה למנוע את שידורה. אלא שמאחר שיש נתבעים ישראלים, בלאק קיוב היתה אמורה לעמוד בשלושה מבחנים שיצדיקו את הגשת התביעה נגד ישראלים, ובהם השאלה אם החברה נפגעה כלכלית בבריטניה. בקשת התנגדו לכך, אך בבלאק קיוב טענו כי מאחר שרוב שירותי החברה בבריטניה, והתחקיר שודר גם בבריטניה, הרי שהמוניטין של החברה נפגעה דווקא שם.

לאחר דיון שנערך במעמד צד אחד, החליט בית המשפט ב-29 באפריל כי בלאק קיוב תוכל להגיש את כתבי התביעה לנתבעים הישראלים ולפתוח בהליך משפטי. התביעה הוגשה נגד קשת, אילנה דיין, העורכים והכתבים ב"עובדה". כעת תחויב קשת להגיש כתב הגנה מטעמה, שבמסגרתו תטען לחוסר סמכות של בית המשפט בבריטניה לדון בעניין. רק לאחר מכן יוכרע אם יתנהל משפט בלונדון או לא.

מהפקת התוכנית נמסר בתגובה: "מערכת 'עובדה' עומדת מאחורי התחקיר ששודר. הניסיון להלך אימים על מערכת עיתונית באמצעות תביעת השתקה מופרכת - לא יצלח".

מבלאק קיוב נמסר: "תמיד אמרנו שפרשת סרן ר' תיראה לאילנה דיין כטיול בפארק כשיחשפו השקרים המזעזעים שהצופים נחשפו אליהם בתוכנית סיום העונה על Black Cube. יש שופטים בלונדון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker