האם ועדת הרבנים לענייני תקשורת היא מונופול? רשות התחרות בודקת

בתקופת מגפת הקורונה הוועדה חסמה את הגישה לקווי המידע של משרד הבריאות ושל מוסדות החינוך החרדיים ■ בעקבות קריסת רשתות הסלולר בחברה החרדית, מנכ"ל משרד התקשורת המליץ לתלמידי המגזר: "אל תדברו בסלולר בשעות הלימודים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרדים בירושלים
חרדים בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג
נתי טוקר

רשות התחרות החלה לבדוק את שליטת ועדת הרבנים לענייני תקשורת בתחום הכשרות בחברה החרדית. הבדיקה מתמקדת בסוגיית העבירה על חוק המונופולין ובחשש כי הוועדה פועלת כמונופול בתחום הכשרות ללא פיקוח.

ועדת הרבנים לענייני תקשורת פועלת זה 15 שנה ושולטת באופן בלעדי בקווים הכשרים במגזר החרדי. לפי הערכות יש כ-600-550 אלף קווי טלפון השייכים לקומות הכשרות (קבוצות מספרים המזוהים ככשרים), שבהן הקווים חסומים לאינטרנט ואף להודעות סמס.

בחוזים בין הוועדה לחברות הסלולר נכתב כי הוועדה היא הסמכות היחידה לאשר את הטלפונים שיימכרו עבור קווי הטלפון בקומות הכשרות. תחקיר TheMarker חשף כיצד נציג הוועדה פועל באופן בלעדי כדי לחסום מספרי טלפון וקווי תוכן רבים, לעתים ללא כל נימוק.

התנהלות זו של הוועדה עלתה לדיון ציבורי שוב בחודשים האחרונים לאור התנהלותה במגפת הקורונה. הוועדה חסמה גישה לקווי תוכן של משרד הבריאות ולא איפשרה למגזר החרדי לקבל מידע על המגפה. רק לאחר התערבות משרד התקשורת, קווי תוכן אלה נפתחו.

הממונה על התחרות, מיכל הלפרין
הממונה על התחרות, מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

בכל הקשור ללמידה מרחוק במגזר החרדי, הוועדה חוסמת גישה לקווי תוכן רבים של מוסדות החינוך בטענה כי הגוף המפעיל של קווי התוכן לא קיבל את כשרות הוועדה. שר התקשורת, דוד אמסלם, היה אמור להיפגש עם נציגי הוועדה ואיים כי יפעל נגדה, אך עד כה הוועדה ממשיכה לחסום קווי תוכן של מוסדות חינוך.

כיום פועלות במגזר החרדי שמונה חברות שמוכרות מכשירי טלפון בעלי כשרויות שונות. ואולם כל זה לא מעיד על תחרות. הבדיקה של רשות התחרות עשויה להעלות כי לוועדה יש הסכם חוזי עם חברות הסלולר על שליטה מוחלטת בקומות הכשרות שלהן. לשליטה בקומות הכשרות יש חשיבות רבה. בחלק ממוסדות הלימוד במגזר החרדי לא מקבלים למוסדות לימוד תלמיד אם להוריו יש מספר טלפון שאינו מהקומה הכשרה.

ברשות התחרות אישרו כי אכן מתקיימת בדיקה בעניין. טרם התקבלה תגובת ועדת הרבנים.

הלמידה מרחוק הביאה לקריסת רשת הסלולר

בתוך כך, המגזר החרדי ממשיך לסבול באופן חריף מקריסת רשת הסלולר במעוזים החרדיים, וזאת לאור העומס הרב של שיחות למטרות לימוד מרחוק. מאות אלפי תלמידים, מבתי הספר היסודיים ועד הישיבות והסמינרים לבנות, מקיימים מערך לימודים על בסיס טלפוני. במגזר החרדי סובלים מקשיים רבים בעקבות כך.

נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת (מימין) ודודי אמסלם, שר התקשורת
נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת (מימין) ודודי אמסלם, שר התקשורת

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, התראיין לכלי תקשורת חרדיים והפציר בהם שלא לנהל שיחות שאינן נחוצות בשעות הלימודים, וזאת כדי לא להעמיס על רשת הסלולר. עם זאת, הפתרון היעיל יותר היה עשוי להיות התבססות על רשת הטלפוניה הקווית של בזק, אך במקרה זה חבילות הטלפוניה של בזק מוגבלות למקסימום 1,500 דקות בחודש - והחריגות עשויות להגיע למאות ואלפי שקלים בחודש.

לפי שימוע שערך משרד התקשורת, חלה עלייה של 45% בשיחות בקרב מפעילי טלפוניה קווית בתקופת הקורונה. לפי החישוב של המשרד, אם התעריף יישאר בעינו - אזרחי ישראל ייאלצו לשלם תוספת של 200 מיליון שקל לחברות התקשורת, בעיקר בזק, אף שהעלות הנוספת היא שולית.

התשלום עבור הוצאת שיחה מטלפון קווי לטלפון סלולרי כולל שני מרכיבים: תשלום לחברת הטלפוניה הקווית; ותשלום דמי קישוריות בסך 6 אגורות עבור דקת שיחה, שאותו מעבירות חברות הטלפוניה הקווית לחברות הסלולר. בזק הודיעה למשרד התקשורת כי בכל הנוגע לחריגות היא מוכנה להפחית בחדות את המרכיב בתשלום של המנוי, אך אם לא תהיה הפחתה חדה גם במחיר דמי הקישוריות, כלומר בתשלום שמועבר לחברות הסלולר, הרי שהלקוח לא יחוש את ההבדל.

בשימוע שהפיץ משרד התקשורת אתמול (ד') נקבע מודל שלפיו כל לקוח של טלפוניה קווית שיחרוג ממכסת הדקות, יוכל לעבור באופן אוטומטי למשך חודש לחבילת התעריפים הגדולה ביותר עם מקסימום דקות שיחה. במקביל, כל חריגה מעבר למכסה שבבזק היא 1,500 דקות - תחויב ב-2 אגורות עבור דקת שיחה. המשמעות היא שגם דמי הקישוריות יופחתו באופן חד בתקופה הנוכחית.

מנגד,בוועדת הרבנים הבהירו כי בעקבות פעילותם הצטרפו תשע חברות תקשורת שמפעילות קווי למידה מרחוק עבור תלמידי מוסדות החינוך החרדי, הישיבות והכוללים ומשתתפי שיעורי תורה קבועים. החברות שאושרו על-ידי ועדת הרבנים לספק שירותי תקשורת למוסדות החינוך הן: מרכז הקווים, קול כשר, ידע-פון, מערכות הלמידה "ודברת בם" - טל ביפ, מיזם תלמוד תורה, טלא-כשר, מערכות תקשורת GIS, מבזק NBS, ומטאור תקשורת.

לפי הוועדה, החברות שפנו לוועדת הרבנים וזכו לאישור "לאחר שהתאימו עצמן לדרישות הוועדה והתחייבו עליהן בהסכם, מתאפיינות ביכולות טכנולוגיות מתקדמות, אפיון צרכים ופיתוח מותאם לדרישות לימודיות מתקדמות. החברות מקיימות דיאלוג עם נציגי המוסדות, לביצוע התאמות תוך כדי תנועה".

ממזכירות ועדת הרבנים לעניני תקשורת נמסר בתגובה כי "מדובר בטענות משוללות יסוד שמקורן באינטרסנטים עיסקיים. כמובן שנשיב לכל השאלות של רשות התחרות בשקיפות ובאחריות, כפי שהשבנו למשרד התקשורת. יותר מחצי מליון מנויים מביעים את אמונם בוועדת הרבנים ומעוניינים בפיקוח על התכנים לפי הכוונת גדולי ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker