בקשה לייצוגית: חברות הטלוויזיה גובות תשלום פרימיום אף שאין שידורי ספורט

אירועי הספורט ברחבי העולם הושבתו, וערוצי הספורט נותרו עם שידורים חוזרים ותוכניות אולפן ■ חרף השינוי המהותי, HOT, yes, סלקום וצ'רלטון ממשיכות לגבות מהלקוחות את התשלום החודשי הקבוע בסך עשרות שקלים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחקניות הנבחרת חוגגות מול גאורגיה, השבוע
נבחרת הנשים של ישראל בכדורגל, בתחילת מארסצילום: עודד קרני / התאחדו

הפסקת כל אירועי הספורט בעולם עקב מגפת הקורונה גרמה לכך שערוצי הספורט נותרו ריקים מתוכן, ומשדרים שוב ושוב אירועים בשידור חוזר או תוכניות אולפן. ההערכות הן כי עשרות אחוזים ממנויי הערוצים בתשלום ביטלו את המנוי, בעוד אחרים ממשיכים לשלם למרות שכמעט ואין תוכן בערוצים אלה.

בפרטנר כבר הצהירו כי לא יחייבו את הלקוחות עבור חבילת הספורט באפריל, אבל  חברות הטלוויזיה הרב-ערוצית ממשיכות לגבות מהלקוחות את התשלום החודשי הקבוע בסך עשרות שקלים. גבייה זו מגיעה כעת לבית המשפט במסגרת בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברות HOT, yes, סלקום וצ'רלטון בשם כל מנויי ערוצי הספורט בתשלום. נגד ספורט 5 לא הוגשה הבקשה מאחר שלרוב התשלום עבור חבילת מרבית ערוצי הספורט שלה מוטמע בתוך השירות הבסיסי.

המבקשים דורשים להפסיק את גביית התשלום ולפצות את המנויים. "חברי הקבוצה משלמים כ-70 שקל בממוצע בחודש בגין אפס שידורים חיים של אירועי ספורט. הנתבעות לא מצאו לנכון לפרסם כל הודעה בנושא ו/או להציע לחברי הקבוצה הפחתה בגובה החיוב", נכתב בבקשה. "המשיבות ממשיכות בשגרה וגובות את התשלום עבור חבילת הספורט פרימיום במלואו. המשיבות אף נמנעו מלפרסם כל הודעה בנושא, מתוך תקווה כי התנהלותן הנפסדת 'תעבור מתחת לרדאר'. על המשיבות לפצות את חברי הקבוצה בגין הנזק שנגרם ועוד עתיד להיגרם להם נוכח המשך הגבייה האסורה מצד המשיבות".

הבקשה עוסקת בעיקר בערוצי הספורט של צ'רלטון, שמשדרת את ליגות הספורט בישראל בכדורגל ובכדורסל וליגות בכירות נוספות. "מבחינת אוהדי הספורט שידור חי (באבחנה משידור חוזר) הוא ורק הוא מהווה את 'הדבר האמיתי'. לשידור חוזר – כאשר ידוע מי הקבוצה שניצחה, מי הבקיע שער, מי קיבל כרטיס אדום ומי יוכל לשחק במשחק הבא ועוד – אין כל ערך ולכל היותר יש ערך זניח ביותר", נכתב בבקשה.

הפסקת שידורי הספורט בעולם יוצרת למתיחות רבה בין פלטפורמות השידור השונות לבין בעלי זכויות השידור – מפעלי הספורט השונים. כמה פלטפורמות שידור בעולם כבר הודיעו כי לא ישלמו לבעלי הזכויות את הסכומים שסוכמו ביניהם, מאחר שפעילות הספורט לא מתקיימת בפועל. חלק מבעלי הזכויות מבוטחים למקרים מעין אלה, שבהם מפעל הספורט מושבת מסיבות שונות. בישראל, לפי החוזים הקיימים, פלטפורמות השידור ממשיכות כרגע לשלם לערוצי הספורט אף שאין שידורי ספורט.

התביעה הוגשה באמצעות עו"ד תומר ברם ממשרד ברם ושות’ ועו"ד איל גולדנברג  ממשרד קסטנבאום גולדנברג. HOT, yes, סלקום וצ'רלטון סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker