למרות ההסכמה על מו"מ: רשת תוריד מהאוויר מיידית את רצועות חדשות 13 אחה"צ

בבית הדין לעבודה הוחלט כי רוב העובדים ברשת לא יוצאו לחל"ת ללא מו"מ אך בפועל הם ייפגעו מהתנהלות חדשות 13 שלא שיבצה אותם לאף משמרת ■ העובדים: "ההנהלה שוב שברה את הכלים והתוצאה הסופית ברורה - חברת חדשות מצומקת וחלשה" ■ הנהלת חדשות 13: נעשה ניסיון לשבץ את כל העובדים, ואלה שלא שוקבצו יקבלו שכר מלא

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
התוכנית "חמש עם יעקב אילון" הורדה מהאוויר
התוכנית "חמש עם יעקב אילון" הורדה מהאווירצילום: ללא קרדיט

נציגות עובדי חדשות 13 פנתה לבית הדין לעבודה בטענה כי ההנהלה לא שיבצה למשרות עובדים מהפקות התוכניות "חדשות היום עם מירי ואלי" ו"חמש עם יעקב אילון". המשמעות היא שעובדים אלה אמנם לא ייצאו לחל"ת ויקבלו שכר מלא על עבודתם, אבל מבחינת נציגות העובדים אלה מביניהם שלא שובצו מועמדים ודאיים לפיטורים, וזאת לטענת העובדים בניגוד לרוח החלטת בית הדין לעבודה.

בניגוד לרוח החלטת בית הדין, חדשות 13 לא שיבצה למשרות עובדים מהפקות התוכניות "חדשות היום עם מירי ואלי" ו"חמש עם יעקב אילון". המשמעות היא שעובדים אלה אמנם לא ייצאו לחל"ת, אבל לא יקבל כל שכר על עבודתם בשבוע הבא.

בית הדין לעבודה דן בשבוע שעבר בבקשת חדשות 13 וארגון העיתונאים לעצור את הקיצוצים המתוכננים בחדשות 13. הקיצוצים מתבצעים על רקע חוב של יותר מ-100 מיליון שקל של רשת, וכן על רקע משבר הקורונה שפגע בהכנסות רשת. בעל השליטה, לן בלווטניק, מסרב להזרים סכומי כסף נוספים להפעלת החברה.

בדיון שהתקיים בבית הדין לעבודה נטען כי חדשות 13 מעוניינת להוציא לחל"ת 37 עובדים. מטעם רשת וחדשות 13 נטען כי בשלב משבר ההקורונה יש הכרח להוציא עובדים לחל"ת, וזאת לאחר שהוצאו במשק כמיליון עובדים לחל"ת. 

בסופו של הדיון ולאחר הסכמות בין הצדדים החליט בית הדין כי שמונה עובדים (בעיקר מחלקת הדיגיטל), ייצאו לחל"ת, ואילו ושאר העובדים לא ייצאו לחל"ת ללא מו"מ והסכמות בין הצדדים. עוד נקבע כי חדשות 13 יציגו לוועד העיתונאים את תוכניות ההתייעלות ולא ינקטו בצעדים חד צדדיים הנובעים ממשבר הקורונה. 

בפועל ברשת החליטו על הורדת שתי התוכניות שהיו בהפקת חדשות 13 ברצועת אחר הצהריים. במקום זאת ישדר שרון גל תוכנית בהפקת רשת מ-16:45 ועד 18:00. המשמעות היא העברה של רצועת חדשות מרכזית שהיתה עד כה בידי חדשות 13 לידי רשת, ולפי ועד העיתונאים הדבר יוביל לפגיעה ברמת האתיקה העיתונאית של הרצועה. מכתב תלונה בעניין זה נשלח על ידי ועד העיתונאים לרשות השנייה בדרישה שתתערב.

על פי ההחלטה בבית הדין לרשת אכן היה מותר להוריד את התוכניות מהאוויר כל עוד שהיא לא פוגעת בעובדים, אלא שבמקביל רשת לא שיבצה למשמרות כ-20 עובדים בשתי התוכניות שירדו מהאוויר "חדשות היום עם מירי ואלי" ו"חמש עם יעקב אילון". עובדים אלה אמנם לא יצאו לחל"ת ויקבלו שכר מלא על עבודתם, אך חלקם לא שובצו במשמרת עבודה ויקבלו שכר ללא עבודה. לטענת נציגי העובדים, אף שהעובדים יקבלו שכר, ההחלטה שלא לשבץ אותם באף משמרת מסמנת אותם כמועמדים ודאיים לפיטורים.

בעקבות מהלך זה פנו עובדי חדשות 13 לבית הדין לעבודה, עדכנו לגבי מהלכי חדשות 13 והבהירו כי "לא יהיה מנוס מצעדים ארגוניים בשבוע הבא". בהודעה ששיגר הוועד לעיתונאים נכתב כי  "ההנהלה שוב שברה את הכלים. מיד לאחר שהיא התחייבה לבית הדין לעבודה לייצר הקפאת מצב, היא ממשיכה לפגוע בעובדים ולקבוע עובדות בשטח… הכיוון הוא ברור: יותר ויותר פעילויות מועברות מחברת החדשות אל רשת או חברות אחרות, כשהתוצאה הסופית ברורה - חברת חדשות קטנה, מצומקת וחלשה".

בעקבות פניית העובדים לבית הדין, הגיבה הנהלת חדשות 13 לבית הדין והבהירה כי "התנהלות נציגות העובדים חסרת תום לב... שמקימה מהומה על לא מאומה ואצה לבית הדין גם בימי חג, מועד וסוף שבוע - מבלי שיש ולו בדל של עובדה המצדיק זאת".

עוד נכתב כי "במהלך הדיון, הודיעה המשיבה, כי היא תשבץ את עובדי החדשות במשמרות למידה בבית רשת, וכי עובדים שלא ניתן יהיה לשבצם - מסגרת שכרם לא תיפגע. בפועל, רוב העובדים שובצו לעבודה במשמרות התלמדות, אלא שלאור החג וסוף השבוע, לא עלה בידי החברה לשבץ את כל העובדים. כאמור, ממילא עובדים שלא שובצו - מסגרת שכרם לא תיפגע".

מרשת ומחדשות 13 נמסר: "כלל עובדי הקונטרול שובצו במשמרות בבית רשת ובנווה אילן. חלקם שובצו למשמרות חפיפה בקונטרול החדש, בבית רשת. יודגש  כי עובדים אשר מספר המשמרות שלהם ירד, לאור המעבר, יקבלו שכר מלא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker