קיצוצים חדים ברשת: ארבע תוכניות, בהן של יעקב אילון, יירדו מהאוויר

לן בלווטניק הזרים בשבועות האחרונים כ-30 מיליון שקל לכיסוי חובות עבר, אבל הוא ובעלי המניות הנוספים מסרבים להשקיע סכומים נוספים ■ עובדי חדשות 13 מתכוונים להיאבק בקיצוצים: "לא נאפשר חיסול"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב איילון
נתי טוקר

הנהלת רשת 13 מבצעת צעדי קיצוצים חדים: ההנהלה הודיעה היום כי ארבע תוכניות יירדו מהאוויר - בהן שתיים של רשת ושתי תוכניות של חברת חדשות 13. הצעדים נעשים על ידי מנכ"ל הערוץ אבי בן טל, לאחר שבעלי הערוץ לן בלווטניק סירב להמשיך להזרים סכומים נוספים להפעלת הערוץ במתכונת הזו.

ארבע התוכניות שיירדו מהאוויר הן שתי תוכניות של חדשות 13: "חדשות היום עם אלי ומירי", המשודרת ב-16:00 ועלתה לשידור רק בפברואר. וכן התוכנית של המגיש הוותיק יעקב אילון המשודרת כיום ב-17:00. בשלב זה לא ברור מה תשדר רשת 13 במקום תוכניות אלה.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

רביב דרוקר בכנס ערוץ 10 ב-2017צילום: מוטי מילרוד

במקביל יירדו מהאוויר שתי תוכניות בהפקת רשת 13. התוכנית הראשונה היא "הדו"ח היומי" עם יעל בר זוהר וקובי מחט, שמשודרת מזה שלוש שנים. התוכנית השנייה היא התוכנית הלילית "מאסט" המשודרת בשעות הלילה בהגשת שי-לי שינדר ועמית קוטלר.

המהלכים נעשים על רקע צעדי קיצוץ חריפים ברשת 13. הערוץ נאלץ לבצע צעדי קיצוץ עוד לפני משבר הקורונה בשל בעיות תזרימיות קשות, ולאחר שבלווטניק הודיע כי לא יזרים סכומים נוספים להצלת הערוץ. לפי מקורות המעורים בעניין, בלווטניק "ניתק מגע" ואינו מעוניין להמשיך לסבסד את הערוץ.

בעקבות כוונת ערוץ רשת 13 לבצע צעדי קיצוץ דרמטיים, הכריזו עובדי חדשות 13 על סכסוך עבודה ומתכוונים להיאבק בקיצוצים. שורת עובדי חדשות 13, ובהם מגיש "המקור" רביב דרוקר, ברוך קרא ואחרים, כתבו בחשבון הטוויטר שלהם הודעה משותפת שבה נכתב: "לאחרונה התבשרנו בערוצים לא רשמיים על כוונת "רשת" לקצץ חצי מחברת החדשות של ערוץ 13. מעבר לפגיעה הקשה במאות משפחות, בעיצומו של משבר הקורונה, אנחנו חוששים שמהלך כזה יוביל לחיסולה של החברה כגוף עיתונאי חזק ותחרותי - דווקא במצב חירום, שבו סיקור המגפה נדרש לציבור עוד יותר מתמיד.

"מהיכרותנו עם נדב טופולסקי (נציגו של בעלי השליטה בלווטניק ויו"ר הערוץ) ואבי בן טל, אין לנו ספק שלא זו כוונתם. לכן נשמח להיכנס עמם לדיאלוג כן ורציני בראשות ועד העובדים, מתוך נכונות לפשרות ומתוך ראיית טובת הערוץ לטווח הארוך. לא נאפשר את חיסול חדשות 13.

"המשמעות של קיצוץ 50 אחוזים מהחברה היא חיסול החברה. בימים שבהם לחברה יש משמעות חיונית במיוחד נדמה לנו שהמינימום הנדרש הוא שהנהלת החברה תיכנס למו"מ עם ועד העובדים, כפי שנעשה בכל משבר בעבר, כדי לייצר ביחד תוכנית סבירה שתשאיר את חברת החדשות שרירית וחזקה".

עוד כתבו: "אנחנו קוראים לבעלי המניות - לן בלווטניק ואודי אנג'ל, יו"ר הדירקטוריון, נדב טופולסקי ומנכ"ל רשת, אבי בן טל, לשתף את הכתבים, התחקירנים, המפיקים, הצלמים וכל האנשים שנמצאים ממש עכשיו בבתי החולים ובאולפנים בכוונותיהם. עד עתה בעלי המניות הוכיחו מחוייבות בלתי ניתנת לערעור לעתיד החברה ואנחנו בטוחים שגם בשעה של משבר כזה, הם יוכיחו שכולנו באותה סירה".

הערכות הן כי היקף החובות שצבר הערוץ במהלך השנה החולפת מגיע לכ- 100 מיליון שקל. לאחרונה הזרים בלווטניק כ-30 מיליון שקל לכיסוי חלק מחובות העבר, אבל בשל משבר הקורונה הוא ובעלי המניות הנוספים - אודי אנג'ל, נדב טופולסקי (יו"ר), מיכאל שטראוס ואנדמול - מסרבים להזרים סכומים נוספים.

מנכ"ל רשת 13 בן טל שלח מכתב לעובדי החברה שבו ניסה להסביר להם מה עומד מאחורי הצעדים. בן טל הבהיר כי כאשר נכנס לתפקידו לא היה מודע למצבה של החברה. "נכנסתי לתפקידי אך לפני חודש. עם יד על הלב, לא דמיינתי שאאלץ להתמודד עם מציאות כלכלית כה קשה מיד לאחר כניסתי לתפקידי. היו לי תוכנית אחרות, אך למציאות היו תוכניות משלה. מצבה הפיננסי הקשה של החברה מחייב אותנו כהנהלה לגבש שורת צעדים שמטרתן לשמר את רשת 13 וחדשות 13 כחברות שעומדות בזכות עצמן, על אף המציאות הקשה והמשבר שפוקד אותנו".

לפי בן טל, הצעדים שנעשו עד כה כמו הוצאה לחל"ת ועצירת הפקות "נעשו כעזרה ראשונה ומיידית על רקע הירידה הדרסטית בהכנסות החברה בין לילה". לדבריו, צעדים אלה "לא מספיקים ובימים הקרובים נודיע על צעדים נוספים שמטרתם לשמור על רשת 13 וחדשות 13 כחברות איתנות ועצמאיות מחד ועל מקום עבודתנו מנגד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker