פרטנר: לא נחייב לקוחות על חבילת הספורט

בעקבות נגיף הקורונה הופסקה פעילותן של הליגות הגדולות בעולם, ונדחו אירועי ספורט גדולים, כולל משחקי יורו 2020 והאולימפיאדה בטוקיו ■ על פי הערכות חלק ניכר ממנויי הטלוויזיה כבר ביטל את המנוי על שידורי הספורט

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל נדאל חוגג את הניצחון במערכה השלישית, היום
הטניסאי רפאל נדאל. הערוצים משדרים כיום בעיקר שידורים חוזריםצילום: Andy Brownbill/אי־פי

חברת פרטנר הודיעה כי לא תחייב באפריל את לקוחותיה על חבילת הספורט של ערוצי ספורט 5, וזאת מאחר ולא צפויים להיות משודרים אירועי ספורט במהלך חודש זה בשל נגיף הקורונה. פרטנר היא הראשונה שעושה צעד אקטיבי בכיוון לטובת לקוחותיה, אך ההערכות הן כי חלק ניכר ממנויי הטלוויזיה כבר ביטל את המנוי על שידורי הספורט – מה שיוצר נזק משמעותי נרחב יותר לשוק הטלוויזיה.

חברות שידורי הספורט בתשלום, ספורט 5 וצ'רלטון, גובות 70-60 שקל לחודש כל אחת עבור צפייה בכל ערוצי הספורט. תשלום זה מהווה מרכיב מרכזי בהכנסה של גופי השידור. עם זאת, בשנים האחרונות זינק המחיר של זכויות שידורי הספורט. במכתב ששיגרה ב-2019 מנכ"לית HOT טל גרנות-גולדשטיין למשרד התקשורת נטען כי 55% מהוצאות התוכן של החברה מופנות לשידורי ספורט.

בעקבות נגיף הקורונה הופסקה פעילותן של הליגות הגדולות בעולם, ונדחו אירועי ספורט גדולים, כולל משחקי יורו 2020 והאולימפיאדה בטוקיו. הפסקת שידורי הספורט בעקבות נגיף הקורונה המיטה מכה קשה על ערוצי הספורט שנותרו ללא תוכן אטרקטיבי לשידור. ערוצי הספורט משדרים בעיקר שידורים חוזרים או משחקי עבר ותוכניות אולפן. ההערכות בענף הן כי נרשם גל משמעותי של ביטולי מנויים של ערוצי הספורט בשל דלות השידורים. בחלק מערוצי הספורט הוציאו עובדים לחל"ת.

הפסקת שידורי הספורט וההערכות כי משחקי הספורט לא יחודשו בטווח הקרוב מייצרת גורמת לפגיעה חמורה בערוצי טלוויזיה ברחבי העולם ומייצרת מאבק עסקי בין הפלפטורמות, למשל HOT ו-yes בישראל, לבין חברות שידורי הספורט. כך למשל, חברת שידורי הספורט באינטרנט DAZN המחזיקה בשידורי ספורט של ליגות רבות כבר הודיעה כי לא תשלם לבעלי זכויות השידור את הסכומים שנקבעו לאור ביטול מפעלי הספורט.

חמשת הערוצים שנכללים בחבילת הספורט בתשלום של פרטנר הם 5LIVE, 5GOLD, 5STARS, SPORT5 4K  ו-ONE באיכות 4K. עלות חבילת הספורט בפרטנר TV היא 29 שקל – אותם החברה אמנם גבתה על מרץ, שבו הופסקו חלק ניכר מהמפעלים, אך לא תגבה את התשלום עבור אפריל.

בפרטנר נמסר כי "ההחלטה התקבלה בהמשך לעדכונים שהגיעו מערוצי הספורט לפיהם בחודש אפריל לא צפויים להיות מחודשים מפעלי הספורט המרכזיים המשודרים בערוצים אלה. הארכת ההחלטה לא לחייב את הלקוחות גם מעבר לחודש אפריל תתקבל בהתאם לעדכונים על מועד חזרתם של המשחקים.  ביטול החיוב ייעשה אוטומטית לכל מי שמנוי לחבילת הערוצים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker