עובדי חדשות 13: נכריז סכסוך עבודה בגין קיצוצי השכר

הוועד: "מקווים שההחלטה על קיצוץ השכר אינה ניצול של אירועי השעה" ■ בידיעות אחרונות מתנהל מו"מ בין ועד העובדים להנהלה על הוצאת עובדים לחל"ת ■ באתר וואלה הגיעו ארגון העיתונאים וההנהלה להסכם להוצאה לחל"ת של עד 16 עיתונאים ■ גם בקשת הודיעו על שורת קיצוצים בשכר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר איש שלום חדשות 13
תמר איש שלום, מגישת מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 13צילום: ענבל מרמרי

עובדי חדשות 13 שהתבשרו אתמול (א') על קיצוץ בשכרם, זועמים ושוקלים לפתוח בעיצומים. לטענת העובדים, הנהלת חדשות 13 לא נדברה עמם לפני ההחלטה על קיצוץ השכר ועל הוצאת חלק מהעובדים לחופשה ללא תשלום.

כפי שפורסם ב-TheMarker, רשת 13 נמצאת במשבר תזרימי חריף ודחתה תשלומים לספקים בהיקף של כ-20 מיליון שקל. בעל השליטה, לן בלווטניק, סירב לאשר הזרמה של 100 מיליון שקל לחברה. משבר זה החריף משמעותית עם פרוץ מגפת הקורונה שגרמה לקריסה בהכנסות מפרסום.

מנכ"ל חדשות 13, ישראל טוויטו, עידכן את העובדים בקיצוץ השכר בשיעור של 10% לכל עובדי החברה המשתכרים יותר מ-10,000 שקל בחודש. הקיצוץ יהיה רק על מרכיב השכר שמעל 10,000 שקל. בנוסף, ייצאו עובדים לחל"ת.

"אף פעם אין זה צעד קל – לכל מנהל בכל זמן", כתב טוויטו לעובדים, והוסיף כי "אני מקווה שהצעד הזה יעזור לנו לעבור את התקופה בצורה חלקה יחסית".

ועד העובדים סירב לקבל את הודעת טוויטו והודיע כי ייצא למאבק. "ביקשנו להיכנס למשא ומתן מיידי על המהלך, כדי שנוכל לוודא שהפגיעה הקשה בעובדים היא הכרחית ומינימלית. לצערנו, הנהלת "רשת" התעקשה שחברת חדשות 13 תוציא הודעה חד צדדית בדבר הקיצוצים, עוד לפני שהתחלנו בהליך הידברות", מסרו העובדים, המאוגדים בארגון העיתונאים.   

עוד מסרו העובדים: "זו אכן תקופה מאתגרת לכולם, ואנו בהחלט ערים למצב. עם זאת, אנו סבורים שדווקא בשעה זו, כשעובדי החברה עובדים מסביב לשעון סביב שידורי החירום, תוך חשש לסיכון בריאותם, אחרי עוד מערכת בחירות אליה נרתמנו ומעבר מורכב לנווה אילן, כשנתוני הרייטינג גבוהים מתמיד ונרשמה עלייה גם בברייקים לפרסומות, אין מקום לבצע מחטף שכזה תוך פגיעה בעובדים. אנו רוצים לקוות שההחלטה על המהלך אינה מהווה ניצול של אירועי השעה".

העובדים מסרו כי "נפעל יחד עם ארגון העיתונאים בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת לבטלם ולכל הפחות לצמצמם, ולא נהסס להכריז גם על סכסוך עבודה".

גם ב"ידיעות אחרונות" הוביל ועד העובדים וארגון העיתונאים מאבק במטרה לעצור את ההחלטה להוציא לחל"ת עובדים, אך בית הדין החליט בהסכמת הצדדים לשלוח את הצדדים למו"מ. באתר וואלה הגיע ארגון העיתונאים וההנהלה להסכם שיאפשר לאתר להוציא לחל"ת עד 16 עיתונאים מתוך כ-100 ולצמצם את המשרה של עד 28 עיתונאים נוספים. 

גם בחדשות 12 של קשת הוחלט על קיצוצי שכר משמעותיים. ההנהלה הודיעה לעובדים כי כל המשתכרים עד 7,500 שקל יספגו קיצוץ של 3%, המשתכרים יותר מ-7,500 שקל יאלצו להתמודד עם קיצוץ של 11% ואילו לחברי הנהלה השכר יקוצץ בשיעור של עד 15%. בנוסף, באפריל ובמאי כל העובדים ייאלצו לצאת לשני ימי חופשה ללא תשלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker