משרד התקשורת חוזר בו: יש ניידות מספרים – אבל אסור לשכנע לעבור חברה

שר התקשורת, דוד אמסלם, החליט לבטל החלטה קודמת מהשבוע שעבר, שלפיה לא תהיה בישראל ניידות מספרים למשך שבועיים ■ ההחלטה התקבלה בשבוע שעבר, לאחר שהשר קיבל לידו סמכויות לשעת חירום - שאיפשרו לו לקבל החלטות ללא התייעצות עם השוק ולא הליכי שימוע

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר התקשורת, דוד (דודי) אמסלם
שר התקשורת, דוד אמסלםצילום: אמיל סלמן

שר התקשורת דוד אמסלם החליט לבטל היום (ראשון) החלטה קודמת שלפיה לא תהיה בישראל ניידות מספרים למשך שבועיים. ההחלטה התקבלה בשבוע שעבר, לאחר שאמסלם קיבל לידו סמכויות לשעת חירום, והחליט בהמלצת מנכ"ל משרדו, נתי כהן, להפסיק למשך שבועיים את ניידות המספרים בישראל.

הסמכויות לשעת חירום איפשרו לאמסלם לקבל החלטות ללא התייעצות עם השוק ולא הליכי שימוע. בהחלטה הקודמת נכתב כי הפסקת הניידות למשך שבועיים נחוצה בעקבות קשיי חברות הסלולר, המחסור בכוח אדם, הצורך להתמקד במתן שירותי קליטה – ואף כדי לסייע ליציבותן הפיננסית של החברות.

ואולם היום הוחלט במשרד התקשורת לבטל את ההוראה הקודמת. ההוראה בוטלה לאחר שהובהר למשרד התקשורת כי מדובר במדיניות פסולה שפוגעת בחברות קטנות ולמעשה עוצרת את התחרות בתחום הסלולר. בעקבות כך, ולאחר שהעניין נבחן שוב מבחינה משפטית, הוחלט במשרד התקשורת לצאת בשימוע  ולשנות את ההחלטה.

היום פירסם המשרד שימוע חדש – שגם לגביו ניתן יהיה להגיב תוך כ-24 שעות בלבד. לפי השימוע החדש, חברות יחויבו לבצע ניידות, אך תיאסר במשך שבועיים פנייה שיווקית ללקוחות – בין באמצעות החברה עצמה או לקוחותיה - של חברות אחרות במטרה לשכנען לעבור לחברה אחרת תוך ניוד המספר. עם זאת, לא ייאסר על חברות לפרסם באופן כללי את תעריפיהן ובוודאי לא לפנות ללקוחות חדשים.

בדברי ההסבר של משרד התקשורת נטען כי "בתקופה זו נדרש כי בעלי רישיונות הרט"ן יפנו את כל משאביהם ליציבות טכנולוגית של הרשתות, ושמירה על רציפות תפקודית במתן שירות למנויים. ביצוע פעולות שיווקיות לצורך קליטת מנויים עלול לגרוע ממשאבי בעלי הרישיונות הנדרשים בעת הזו למיקוד פעילותם באספקת שירות תקשורת באופן רציף הכולל - בין היתר תפעול של הרשת, טיפול באירועים מתפתחים ומתן שירות ללקוח".

במשך השבועיים הללו, יחויבו החברות לספק ניידות מספרים, אך בתוך יום אחד - פרק זמן ארוך יותר מהנדרש כיום. בנוסף, מחירי הסלולר יוקפאו למשך השבועיים האלה. סימן השאלה הגדול הוא כיצד יאכפו במשרד התקשורת את החוק וכיצד יצליחו להבחין בין פנייה שיווקית ללקוח חדש לבין פנייה ללקוח של חברה מתחרה.

במקביל, משרד התקשורת חזר בו מהכוונה לבטל בתקופת החירום את ההנחיה המחייבת את חברות התקשורת לשגר לבתי הלקוחות חשבונית מודפסת בכל חודש. המשרד ניסה לבטל את ההוראה ולקבוע כי החברות יחויבו להעביר חשבונית באמצעות דואר אלקטרוני בלבד, אך לאחר פניות רבות - חלקן נוגעות לקושי של קשישים וחלקן קבוצות לחץ פוליטיות מהעולם החרדי - החליט אמסלם לדחות את הבקשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker