אחרי שערוריית שתילת הנשק - בתאגיד השידור כאן יחזרו לעבוד עם קודה הפקות

לאחר שתחקיר "הארץ" חשף כי בתוכנית "מחוז ירושלים" נשתל נשק בביתו של תושב מזרח העיר, החליט התאגיד להפסיק את ההתקשרות עם קודה, אולם לאחר הליך גישור - חברת ההפקות תשוב לשתף פעולה עם כאן ■ התוכנית "שטח הפקר" לא תשוב לאוויר, לאחר שגם בהפקתה נתגלו אי סדרים

נתי טוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתוך הסדרה "מחוז ירושלים"
מתוך הסדרה "מחוז ירושלים"צילום: צילום מסך כאן 11

תאגיד השידור הציבורי כאן יחזור לעבוד עם חברת קודה הפקות - למרות שערוריית שתילת הנשק בסדרה "מחוז ירושלים", שנחשפה "בהארץ" על ידי ניר חסון.

בתאגיד ובקודה קיימו הליך גישור, שבמסגרתו הגיעו להבנות על אודות המשך שיתוף פעולה, למרות דו"ח בעייתי שהציג סימני שאלה קשים לגבי התנהלות קודה בהפקת תוכנית נוספת, "שטח הפקר". 

שתילת הנשק בביתו של תושב מזרח ירושלים בוצעה במסגרת התוכנית "מחוז ירושלים", שהתיימרה לתעד את פעילות השוטרים בעיר. לאחר התפוצצות הפרשה נטל המפיק רם לנדס אחריות על המחדל, אבל בהמשך לאחר שהתאגיד החליט להפסיק את הפעילות עמו, הוא איים בתביעה נגד כאן והאשים כי עובדים בתאגיד היו מודעים לשתילת הנשק. 

רם לנדס, הבעלים של חברת קודה תקשורת
רם לנדס, הבעלים של חברת קודה תקשורתצילום: עופר וקנין

לאחר הפסקת הפעילות עם קודה, שיגרה מועצת תאגיד כאן הודעה חריפה לעיתונות שבה נכתב בין השאר כי התנהלות קודה היתה "בזויה, הנוגדת לחלוטין את האחריות הגדולה המוטלת על השידור הציבורי ועל העוסקים בו, ונוגדת את ההכרח שבאמינותו. מדובר בבגידה באמון הציבור ובאמון תאגיד השידור הישראלי…. אין מקום ואין כל סובלנות לשקרים לציבור ולהפללת אנשים חפים מפשע. יידע כל מי שעובד למען השידור הציבורי כי עליו להתייחס ביראת קודש לכללי האתיקה".

במקביל, ב-TheMarker נחשף דו"ח של משרד רואי חשבון ועדויות נוספות שעסקו בעונה הראשונה של תוכנית התחקירים "שטח הפקר". הממצאים העלו כי בתוכנית, שלה הוקצה תקציב של 6 מיליון שקל, בוצעו הסטות רבות של תקציבים ללא אישור, עלו סימני שאלה בנוגע לערבוב בין הפקות שונות, וכן עלו סימני קודה סביב דיווחים תמוהים של קודה על מספר שעות עבודדה וזהות עובדים מסוימים. 

אלא שהיום, למרות החלטת המועצה והאמירות החריפות, שני הצדדים החליטו לשוב ולשתף פעולה - לאחר הליך גישור. בהודעה משותפת של הצדדים נכתב כי בהליך של גישור בפני המגשר עו"ד עמוס גבריאלי, הצדדים "ליבנו את המחלוקות ביניהם".

קודה הבהירה כי כי "נפל פגם משמעותי שמקורו, בין היתר, בשיקול דעת לקוי בבימוי התוכנית", וכי "לתאגיד לא היה כל חלק ולא היתה לו כל ידיעה על פגם זה".

עוד נמסר כי "קודה קיבלה אחריות על חלקה ומתנצלת בהתאם בפני הציבור והתאגיד על האירוע החריג, שאינו משקף את הסטנדרטים הנוקשים שבהם נוקטת קודה ותנקוט בעתיד בהכנת תוכניות לשידור מכל סוג. קודה הסיקה את כלל המסקנות הנדרשות מהאירוע, וקבעה נהלים חדשים ומוקפדים, שנועדו להבטיח כי פגם מסוג זה לא יחזור שנית.

"התאגיד, הפועל על פי סטנדרטים ציבוריים שקופים והוגנים, והינו כפוף לחובות אתיות מפורשות, מברך את קודה על לקיחת האחריות, הסקת המסקנות וקביעת הנהלים, בין היתר בסיועו של ד"ר יובל קרניאל".

בעקבות הסכמות בין הצדדים סוכם כי יימשך שיתוף הפעולה וכי בכפוף לנהלים החדשים שגיבשה קודה, התאגיד ירכוש ממנה תכנים. עם זאת, "שטח הפקר" כבר לא תחזור לשידור, ובשלב זה אין הפקה ספציפית שבה הצדדים אמורים לשתף פעולה.

בתאגיד החמיאו "לפועלו הציבורי והאמנותי הרב והחשוב של לנדס", ועידכנו כי הצדדים "יחזרו לשתף פעולה ביניהם בכפוף לנהלים החדשים שגיבשה קודה, התואמים את הסטנדרטים הגבוהים הנהוגים בתאגיד והמאפיינים שידור ציבורי ועל פי כל דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker