בחסות הקורונה: תשכחו ממענה במוקדי הסלולר או מניוד מספרי טלפון

שר התקשורת דוד אמסלם יקבל סמכויות בלתי מוגבלות לבצע שינויים ברישיונות של חברות התקשורת, ללא צורך בהליכי שימוע או פיקוח פרלמנטרי ■ הסמכויות ניתנו לו בעקבות מצב החירום נוכח התפשטות מגפת הקורונה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד אמסלם
נתי טוקר

אחרי שקיבל סמכויות לבצע מהלכים, לתקן את רישיונותיהן של חברות התקשורת ולהעניק להן הקלות שונות, ללא כל צורך בהליכי שימוע או פיקוח פרלמנטרי על מהלכיו, שר התקשורת, דוד אמסלם, קיבל היום (רביעי) שורת החלטות שישפיעו על בעלי הרישיון בשוק התקשורת. הסמכויות ניתנו לשר בעקבות מצב החירום שנגרם בעקבות התפשטות מגפת הקורונה. 

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, כתב במסמך שנשלח למשרדי הממשלה כי התקבלו במשרד התקשורת פניות של חברות התקשורת לתיקון רישיונן. בימים האחרונים נועד אמסלם עם מנהלי כל החברות הגדולות בענף התקשורת ושמע מהן על קשיים לתפקוד בתקופה הנוכחית.

לפי כהן, אמסלם שוקל לתקן את רישיונות חברות התקשורת בהתאם לסמכותו "באופן שייאפשר לשר התקשורת לאשר לבעל הרישיון לחרוג מההוראה ברישיון, באופן מלא או חלקי". ההוראה תינתן לתקופה מוגבלת של שלושה חודשים לכל היותר, וזאת "אם ימצא שר התקשורת שקיים חשש ממשי כי בעל הרישיון אינו יכול לעמוד בהוראה מהוראות רישיונו, בשל נסיבות שנגרמו עקב נגיף הקורונה, זאת לאחר ששקל שיקולים שבטובת הציבור ולאחר שתינתן לבעל הרישיון הזכות להשמיע טענותיו".

סלקום. לא תיזום מכירה של שירותים וציוד קצהצילום: BAZ RATNER/רויטרס

בחברות התקשורת העלו בקשות לתיקון הרישיון בגין משבר הקורונה, אולם רק חלקן התקבלו. על פי ההחלטות, מוקדי השירות של החברות יצומצו מעשר שעות לשמונה שעות בלבד ביום והחברות יוכלו לחרוג מחוק המענה בתוך שש דקות ולענות ללקוחות לאחר 12 דקות. עם זאת, השינויים נוגעים רק לתחום שירות הלקוחות ולא לתמיכה הטכנית, שם החובה תישאר על כנה - מענה אנושי תוך שש דקות ושירות 24/7. בחברות התקשורת דרשו הקלות משמעותית יותר, ומתן שירות שעות ספורות ביממה בלבד. 

אמסלם גם החליט להפסיק לשבועיים את חובת החברות לנייד מספרי טלפון. כלומר, במשך שבועיים החברות לא יחויבו להעניק שירות ללקוחות לעבור מחברה לחברה ולהישאר באותו מספר. המשמעות: קיפאון כמעט מוחלט של תחום גיוס הלקוחות בתחום הסלולר.

בנוסף, החליט שר התקשורת להורות לחברות הסלולר להקפיא את חבילות המחירים עד להודעה חדשה. כלומר, לקוח שפג לו תוקף של מבצע זמני ‏ודמי המנוי שלו היו אמורים לעלות, יגלה כי הם נשארו על כנם עד להודעה חדשה. בנוסף, נתן אמסלם היתר לחלוקת תדרים לחברות הסלולר כדי לעבות את השירות והקליטה באזורים מרוחקים. 

גם גופי השידור קשת 12 ורשת 13 הציגו בפני אמסלם דרישות שונות לסיוע, בהן ביטול דמי הרישיון בהיקף של 9 מיליון שקל לכל ערוץ, וכן שחרור של הכספים ששילמו הערוצים עבור אפיקים 12, 13 ו-14 בהיקף של 35 מיליון שקל. טרם התקבלה החלטה בעניין זה.

החלטות המשרד תקפות לכל החברות שזקוקות לרישיון כדי לפעול – בזק, HOT וחברות הסלולר פלאפון, סלקום ופרטנר. בידי שר התקשורת יש סמכויות רבות לקבל החלטות גם בנוגע לערוצי הטלוויזיה ברישיון, בהם קשת 12 ורשת 13.

בסלקום הודיעו אתמול כי החברה החליטה לעצור באופן מלא מכירות יזומות של משווקים והן של עובדי החברה. בחברה עידכנו כי היא לא תיזום מכירה של כלל השירותים ושל ציוד קצה, אלא בשירות עצמי באתר החברה או בפנייה של הלקוח בטלפון. אבי גבאי, מנכ״ל קבוצת סלקום, מסר: "בעת הזו, חובתנו להתמקד בלקוחותינו ולשמור על בריאות הציבור ועובדי החברה, גם במחיר של אובדן מכירות״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker