עובד בהפקת נטפליקס שבוטלה: "בחודש הבא אני בצרות. לא יהיה כסף למכולת"

הקיצוץ החד נובע בין היתר בשל הצניחה בפרסום ■ כ-1,000 עובדים לפחות, המועסקים כפרילנסרים במקצועות כמו צילום, בימוי וסאונד, נפגעים באופן חמור ■ כעת יוצא איגוד עובדי הטלוויזיה למאבק

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"נינג'ה" בשידורי קשת
"נינג'ה" בשידורי קשת. לא ברור אם מדובר בדחייה או בביטול מוחלטצילום: קשת 12

שוק הפקות הטלוויזיה מושבת כמעט לחלוטין, כולל הפקת ענק אחת של נטפליקס בישראל, בעקבות ההוראות החדשות נוגעות למגפת הקורונה. כתוצאה מכך כ-1,000 עובדים לפחות, המועסקים כפרילנסרים כצלמים, ובמאים, אנשי סאונד ועוד, נפגעים באופן חמור, וכך אלפי עובדים נוספים - שחקנים, ניצבים מפיקים ועובדים נוספים. באיגוד עובדי הטלוויזיה והקולנוע יוצאים למאבק ומפילים את האשמה בעיקר על ערוצי הטלוויזיה ועל שיטות ההעסקה בענף.

ברשת 13 למשל היו אמורים לצלם את קטעי האולפן של התוכנית "אמבוש" באולפני הרצליה, אלא שהצילומים נדחו לאחר סירוב של הטאלנטים להשתתף ולאחר האיסור להתכנסות עם קהל. קשת דחתה את צילומי עונת התוכנית "נינג'ה" שהיו אמורים להתקיים במאי, וכלל לא ברור אם מדובר בדחייה או בביטול מוחלט של העונה. גם התוכנית "אנשים" יצאה לפגרה והפקת "ארץ נהדרת" תצומצם, ותצולם כמובן ללא קהל.

טירוף הקורונה: עד כמה הכלכלה תתרסק - ומה יקרה לחסכונות שלנו - האזינו

0:00
-- : --

בערוצי הטלוויזיה מתחילים לקצץ בהוצאות בין השאר על רקע הקריסה בדקות הפרסום. מפרסמים רבים החליטו להדמים מנועים, למשל חברות אופנה ותיירות. העונה הנוכחית של טרום החג היתה אמורה להיות מלאה בפרסום של כ-40 דקות בפריים טיים, אך במקום זאת נספרו בקשת למשל 13 דקות פרסום בלבד בפריים טיים.

כפי שפורסם ב-TheMarker, ברשת כבר ניתנה הוראה לקיצוץ רוחבי של 10% בשכר כל עובדים, ובמקביל הוצאת עובדים לחל"ת והעברה של עובדים לעבודה מהבית. עובדים שיעברו לעבוד מהבית יספגו קיצוץ עמוק יותר – הם יעברו לעבוד ב-70% משרה ושכרם יקוצץ בהתאם.

ל-TheMarker נודע כי גם בקשת מתכוונים לבצע מהלך דומה לקיצוץ בשכר עובדי החברה והוצאת עובדים לחל"ת. מנכ"ל קשת אבי ניר נתן הנחה את מנהלי המחלקות לגבש תוכנית קיצוצים, כולל קיצוצי שכר לעובדי המטה. בינתיים קשת כבר העבירה לחברות ההפקות הודעה שלפיה היא מתכוונת לקצץ בתקציבי ההפקות ולהאט את הפקתם בשל המשבר.

גופי השידור מתכוונים גם לפנות לרשויות ולדרוש להקל עליהן. כך למשל, הן גופי השידור צפויים לדרוש לעצור את תשלום דמי הרישיון שמעבירים גופי השידור לרשות השנייה. גופי השידור 9 מיליון שקל בשנה לרשות השנייה כל אחד.

רוב ההפקות נעצרו

בישראל היו אמורים להצטלם בימים אלה עשרות סדרות וסרטים בהשתתפות עובדי הפקה ובמה רבים. רוב ההפקות נעצרו, למעט הפקות אקטואליות ורצועות יומיות לילדים - הפקות קטנות שאינן מפצות על הפסקת ההפקות הגדולות.

כך למשל, טדי הפקות מפיקה יחד עם ווסט אנד מדיה סדרה עבור HOT בשם "בוגד" שנעצרה באמצע הצילומים. סדרה נוספת בשם "מה שקרה באוסלו" של חברת דרמה טים עבור נטפליקס הוקפאה. נטפליקס מצלמת בישראל בימים אלה סדרה בשם "טייפון / Hit and run" באמצעות "ג'בקה הפקות", סדרה שנחשבת הפקת ענק במונחים ישראליים – וגם היא נעצרה באמצע הצילומים.

ההפקה של הסדרה "כפולה" בעונה החמישית עבור yes נעצרה גם היא וכך גם הסדרה "אחד על אחד" עבור כאן 11 של גרין הפקות. שורה של סרטי קולנוע שצולמו בישראל בימים אלה נעצרו, בהם למשל הסרט "פעם בחיים" של גרין הפקות. מנגד, הסרט "דניאל" של גולדן סינמה הפקות מצולם באמצעות צוות מצומצם בלבד.

ארץ נהדרת 2020
"ארץ נהדרת" 2020צילום: קשת 12

חלק מחברות ההפקה, בהן למשל חברת ההפקה של יואב גרוס וחברת ADD, כבר הוציאו לחל"ת עשרות עובדים – מאחר וההפקות נעצרו. "זה מצב בלתי נסבל. השוק פשוט בהדממה מוחלטת. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לקרוס ונאלצים להוציא עובדים לחל"ת", אומר בכיר בתחום ההפקות.

"כל הפקה כזו נעשית עם עשרות ניצבים ואנשי הפקה. זו פגיעה בהמון עובדים", אומר מנכ"ל אולפני הרצליה יואב פרץ. "שלב זה נעצרו בישראל כמעט כל ההפקות - הדרמות, הריאליטי וסרטי הקולנוע נעצרו. גם ענף הטלוויזיה מתנהל כמו משק לשעת חירום ומתמקד רק בהחזקת שידורים באוויר". אולפני הרצליה מפעילה גם מערך של צילומי חוץ באמצעות ניידות שידור, וגם פעילות זו הופסקה לאור הפסקת קיומם של אירועי הספורט וביטול אירועים ופסטיבלים רבים שהיו אמורים להתקיים בימים אלה

באולפני הרצליה, אחת מחברות ההפקה ושירותי האולפן הגדולים בישראל, מועסקים כ-120 עובדים ועוד פרילנאסרים רבים. "מה שמשמח אותי כרגע זה שלא הוצאתי עד לרגע זה עובדים לחל"ת. הסטנו אנשים שאין בהם צורך כרגע לתפקידים אחרים שיש בהם צורך. עובדים אחרים לקחו חופש ורק אחרי שינצלו את ימי החופש נשקול הוצאה לחל"ת. אנחנו לוקחים אחריות על העובדים.

הבעיה העיקרית של ענף ההפקות הוא חוסר הוודאות לגבי כמה זמן זה יימשך. "הפעם זה לא מבצע צבאי כמו צוק איתן שאתה יודע שתוך חודש-חודשיים זה ייגמר. אבל בינתיים אנחנו מצליחים לשמור על מקום העבודה ונותנים לעובדים פרנסה".

"גופי השידור אשמים במצב"

כ-300 איש עבדו בהפקת הענק של נטפליקס בישראל, כ-150 מתוכם ישראלים. מספר זה לא כולל את השירותים הנלווים להפקה, למשל קייטרינג או הסעות. הצילומים עצמם, שמתקיימים בעיקר בתל אביב, החלו כבר בינואר ואמורים היו להימשך עד אמצע אפריל. ואולם ביום חמישי לפנות בוקר, לאחר הודעת נשיא ארה"ב דולנד טראמפ על עצירת הטיסות מאירופה, החליטו לעצור את ההפקה ולהחזיר את כל העובדים האמריקאים לארה"ב.

"נטפליקס היו משלמים לנו כמו בשיטה האמריקאית. כל שבועיים מגיע צ'ק", מספר א', עובד בהפקת נטפליקס. "החודש הזה נכנס לי הכסף שעבדתי עם נטפליקס אז אני לא דואג. אבל חודש אחרי זה אני בצרות. מי שהצליח לשים כמה כסף בצד אז בסדר, אבל מי שלא - אין לו מאיפה להביא כסף גם למכולת".

הסיבה לכך שלא' אין רשת ביטחון סוציאלית היא העובדה שהוא מועסק בחשבונית מול חברת ההפקה ולא בתלוש שכר. "במצב שלי אין דמי אבטלה ואין כלום", הוא מסביר.

כמעט כל עובדי הבמה בטלוויזיה ובקולנוע מועסקים כפרילנסרים. המשמעות המיידית היא עצירת מקור הפרנסה של אותם עובדים. באיגוד עובדי הבמה טוענים כי שיטת ההעסקה בענף הטלוויזיה צריכה להשתנות, משום שהיא זו שגורמת לפגיעה החמורה בעובדים.

כמעט כל עובדי הבמה בטלוויזיה ובקולנוע מועסקים כפרילנסרים. המשמעות של עצירת ההפקות היא עצירת מקור הפרנסה של אותם עובדים. באיגוד עובדי הבמה טוענים כי שיטת ההעסקה בענף הטלוויזיה היא זו שגורמת לפגיעה החמורה בעובדים.

איתמר אביטן, מנכ"ל איגוד עובדי הקולנוע והטלוויזיה, הסביר כי מאחר והעובדים מועסקים בחשבונית ולא מקבלים תלוש שכר הם אינם זכאים להטבות סוציאליות, וכרגע גם לא יקבלו דמי אבטלה. אביטן הפנה את האצבע המאשימה בעיקר לגופי השידור: "הם האשמים הבלעדיים למצב שכרגע 1,000 משפחות לא יכולות לקבל סעד מהמדינה רק בגלל צורת העסקה שלהם. כל האחריות היא שלהם שפשוט לא ספרו את העובדים ונתנו לצורת העסקה הזו להמשך. גם המועצות המפקחות, הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין שידעו על הפגיעה הקשה לא נקפו אצבע ונתנו יד להמשך הניצול. איגוד העובדים שלח מכתבים, התייצב בפני המועצות לשימועים ולצערנו הם תמיד שמרו בסופו של דבר על בעלי ההון וגופי השידור".

עם זאת, בגופי השידור דוחים את טענותיו של אביטן. שיטת ההעסקה של העובדים כפרילנסרים נובעת ממגבלות רגולטוריות שלפיהן נבנה ענף הטלוויזיה באופן מבוזר. לפי כללי הרגולציה, גופי השידור חייבים לרכוש הפקות משוק היצירה בהיקף של 50% מההוצאה בתוכן, ואינם יכולים להעסיק עובדים מטעמם באותן הפקות. הצעד הזה נעשה כדי לאפשר לגופי ההפקה רבים ככל האפשר לפעול בשוק היצירה. מעבר למודל של העסקה ישירה על ידי גופי השידור עשויה לייצר ריכוזיות גבוהה ושליטה של גופי השידור בתכנים.

כלומר, הדרישה של איגוד עובדי הבמה יכולה להיות רלוונטית ל-50% מההפקות שנעשות על ידי גופי השידור עצמם. בכל שאר ההפקות, חברות ההפקה הן אלה שאחראיות לתעסוקת עובדי הבמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום