קריסת הרשתות היא רק עניין של זמן: הקניונים סגורים - אך הן נדרשות לשלם דמי שכירות

רק קבוצת ביג הודיעה כי תגבה שכ"ד לפי אחוזים ממחזור ■ יתר קבוצות הקניונים, ובראשן עזריאלי ומליסרון, ממשיכות לגבות שכר דירה

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון עזריאלי במודיעין, במארס
קניון עזריאלי במודיעין, במארסצילום: גיל כהן מגן

מי יפצה את השוכרים בתקופה שבה הקניונים סגורים? הקניונים הפסיקו לעבוד בהוראת המדינה, אך הרשתות המאכלסות אותם יצטרכו להמשיך דמי שכירות - על אף שאין להן הכנסות, מצב שיוצר עבור לא מעט מהן בעיה קיומית. 

במצב הנוכחי, הקניונים הסגורים לא ייפתחו לציבור, למעט סופרמרקטים וחנויות פארם. מרכזים מסחריים פתוחים וחנויות רחוב יכולים להמשיך לפעול, אולם חלק גדול מהרשתות הפעילות גם במתחמים הפתוחים החליטו להשאיר את הסניפים סגורים. בין השאר, קבוצת קסטרו-הודיס, קבוצת פוקס והמשביר לצרכן הודיעו כי יסגרו את כל הסניפים ויוציאו את העובדים לחופשה ללא תשלום.

אף שאין להם הכנסות, ההסכמים של השוכרים מול המרכזים המסחריים קובעים כי התשלום יהיה לפי שכר דירה קבוע או אחוזים מהמחזור – לפי הגבוה שבהם. בימים אלה, שבהם מרבית המרכזים המסחריים סגורים ואלה שנותרו פתוחים חווים ירידה ניכרת במחזור המכירות – התשלום יהיה לפי דמי שכירות קבועים.

עד כה רק קבוצת ביג, שממשיכה להפעיל את המרכזים הפתוחים שלה, עשתה צעד אמיתי לקראת השוכרים שלה בתקופה הקרובה, והודיעה היום כי שכר הדירה הבסיסי של אפריל יבוטל, ושכר הדירה יהיה בהתאם למכירות בפועל באפריל, לפי האחוז מהפדיון שמופיע בהסכם השכירות הספציפי. בנוסף, הודיעה הקבוצה כי במידה שפדיון של חנות מסוימת יצנח ביותר מ-70%, תיבחן הפחתה נוספת. רשתות המזון והפארמים שממשיכים לפעול - ימשיכו לשלם כרגיל.

לעומת זאת, קבוצת עזריאלי,  שיגרה בשבוע שעבר מכתב לשוכרים שלה לפיו דמי השכירות לא יפחתו, אך היא תסכים לפרוס אותם לכמה חודשים. היום הודיעה עזריאלי לשוכרים שלה כי תעדכן בהמשך בהקלות נוספות. שוכרי הקבוצה התרעמו על התנהלות הקבוצה הענקית. גם קבוצת קניוני עופר טרם הודיעה על הפחתות בשכר הדירה.

בינתיים כבר יש שוכרים שלא מוכנים להסכים לשלם דמי שכירות בכלל או במתכונת הנוכחית. הראל ויזל, בעל השליטה בקבוצת פוקס, שלח ביום חמישי מכתב לבעלי הקניונים והמרכזים המסחריים ברחבי הארץ, בו הודיע להם כי קבוצת הרשתות שבבעלותו תפסיק לשלם את דמי השכירות והניהול לקניונים החל באפריל, וביטלה את הוראות הקבע שלה, וזאת בשל "הירידה המשמעותית והדרמטית במכירות כתוצאה מהתפשטות וירוס הקורונה".

עוד כתב ויזל כי "קבוצת פוקס החלה בתהליכי ייעול וחיסכון חוצי חברה, שמטרתם צמצום והקטנת הנזק הכלכלי שנגרם בתקופה מאתגרת זו". 

יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפרין, שלח אף הוא ביום שבת מכתב לקניונים שבו כתב החל ב-12 במארס שיטת התשלום תשתנה ל-8.5% מהפדיון עבור שכ"ד ודמי ניהול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker