מלחמה בין השוכרים לקניונים: "לא נשלם דמי שכירות – אם נצטרך נלך לבית משפט"

לפי נתוני חברת ריס, מכירות חנויות האופנה בקניונים ירדו ב-36% ■ השוכרים מתרעמים על כך שהקניונים לא מוכנים לעבור למודל של תשלום לפי אחוזים מהמכירות, ואומרים: "אם הקניונים לא יקלו עלינו, עוד שבועיים לא יהיו להם שוכרים"

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון עזריאלי, היום
קניון עזריאלי, היוםצילום: עופר וקנין

מאבק בין הקמעונאים הגדולים למנהלי קבוצות הקניונים: הקבוצות לא מורידות את דמי השכירות בחנויות, למרות הירידה הגדולה במכירות בעקבות התפשטוות וירוס הקורונה.

מוקדם יותר היום (חמישי) הודיעו בקבוצת עזריאלי כי יאפשרו לשוכרים לסגור את החנויות בשעה 20:30 בערב לעומת 22:00 כיום - וידחו את תשלום דמי השכירות של אפריל, כך שיתפרש על פני מאי-יולי. אולם השוכרים לא התרשמו מההצעה - וחלקם אף טוענים כי לא ישלמו את דמי השכירות הקבועים לקניוני עזריאלי, כמו גם לקניונים של קבוצת קניוני עופר (שלא הוציאו הודעה על הקלות לשוכרים) ולקבוצות נוספות.

"יש ירידה של עשרות אחוזים במכירות, אז מה זה עוזר לי שהם פורשים לי את זה לתשלומים? הרי אני לא אוכל לשלם גם בחודש הבא", אמר בכיר ברשת אופנה מובילה. "לא מעט רשתות, כולל אנחנו, לא יסכימו לשלם לקניונים את דמי השכירות הקבועים, אלא רק לפי אחוזים מהמכירות – אם נצטרך גם נלך לבית המשפט. הקניונים לא מבינים עדיין שיש פה סדר עולמי חדש ועוד כמה ימים לא יהיו בכלל אנשים בקניונים".

כיום השוכרים משלמים לקניונים דמי שכירות לפי סכום קבוע או לפי אחוזים מהפדיון – לפי הגבוה מהשניים. כעת, השוכרים דורשים לשלם לקניונים לפי אחוזים מהפדיון. "אין כמעט אנשים בקניון, אז על מה נשלם להם?", הוסיף הבכיר.

לדברי בכיר ברשת אופנה אחרת, "כל הקניונים יצטרכו לעבור למודל של דמי שכירות לפי אחוז מהמכירות, או שעוד שבועיים לא יהיו להם שוכרים בקניונים כי כולם יפשטו רגל".

בכיר ברשת נוספת אמר כי "רשות שדות התעופה ראו שיש ירידה במספר המבקרים והסכימו לעבור לתשלום לפי אחוזים מהמכירות. אנחנו מגיעים למשבר הקורונה במצב הכי גרוע במכירות כי ינואר ופברואר היו חודשים של מבצעים ושחיקה ברווחיות והקניונים לא מבינים את זה.

"ראשי הרשתות רוצים שני דברים: שהמדינה תתן הלוואות וערבות לחברות עם מחזור של עד חצי מיליארד שקל; בנוסף, הורדת דמי השכירות והניהול לכך שיחייבו אותנו בתשלום לפי אחוזים מהמחזור. כל שיטה אחרת תביא לקריסה של רשתות רבות ככל שהמשבר יימשך".

הירידה במכירות בקניונים בימים ראשון-רביעי הסתכמה בכ-28% בממוצע - כך עולה מנתוני חברת ריס שהגיעו ל-TheMarker. הנתונים מסתמכים על המכירות למ"ר בכ-3,000 חנויות במרכזים מסחריים ברחבי הארץ. בעוד בקניונים הסגורים הגדולים הסתכמה הירידה בכ-30%, במרכזי הקניות הפתוחים (פאוור סנטרים) היא הסתכמה בכ-26%. הירידה הגדולה ביותר היא בקטגוריית האופנה וההנעלה, שהיתה כ-33% בממוצע: 36% בקניונים הסגורים ו-29% בפאוור סנטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker