הרשות השנייה לא מציגה תוכנית קיצוצים - אף שתקציבה נחתך בשליש

הכנסותיה של הרשות השנייה ספגו ירידה חדה בעקבות מיזוג רשת וערוץ עשר ב-2019 ■ הרשות טרם הציגה תקציב חדש ל-2020 - ולא ברור כיצד היא מתכוונת לערוך את הקיצוצים הנדרשים

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב־ברקוביץ'
יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב־ברקוביץ'צילום: מיכל פתאל
נתי טוקר

הרשות השנייה תיאלץ לקצץ שליש מתקציבה ב-2020, לאור ירידה חדה בהכנסותיה עם מיזוג רשת וערוץ עשר ב-2019. למרות הקיצוץ הצפוי, הרשות טרם הציגה תקציב חדש ל-2020 ולא קיבלה כנדרש בחוק את אישור משרד האוצר.

בשלב זה לא ברור כיצד מתכוונת הרשות השנייה לערוך את הקיצוצים הנדרשים. ברשות מועסקים כ-50 עובדים ויש לה גם הוצאות קשיחות, בין השאר עבור הפעלת מערך השידורים.

תקציב הרשות השנייה הוא כ-30 מיליון שקל בשנה, שכולו מגיע מדמי הרישיון והזיכיון של הגופים המפוקחים – ערוצי הטלוויזיה הגדולים (קשת ורשת) ותחנות הרדיו האזורי. עד פיצול ערוץ 2 ב-2017 שילם כל ערוץ (2 ו-10) כ-13 מיליון שקל. תחנות הרדיו האזורי משלמות סכומים נמוכים יותר, שמסתכמים יחד בכ-2 מיליון שקל.

עם פיצול ערוץ 2 החלו לפעול בישראל שלושה ערוצים, ולכן נקבע בתקנות כי הסכום שישלם כל אחד מהם הוא 9 מיליון שקל – מה שהעמיד את הכנסות הרשות מהערוצים על 27 מיליון שקל.

לאחר מיזוג רשת ועשר בתחילת 2019 יצא מהשוק שחקן אחד, והמשמעות היא שהכנסות הרשות מערוצי הברודקאסט ירדו בחדות ל-18 מיליון שקל בלבד. בעקבות כך, הרשות נדרשה להציג תוכנית קיצוצים ותקציב שיתאים להיקף ההכנסות הקיים - אך טרם הציגה כזה. הרשות גם לא הציגה כנדרש בחוק את דו"ח הביצוע של 2019, אף שגם זאת היא מחויבת לעשות.

"תהייה באשר לאופן ההתנהלות הכלכלית ברשות"

לפי החוק, הרשות השנייה מחויבת לקבל אישור של שר האוצר ולהציג את התקציב שלה לשנה הקרובה חודש לפני סיום השנה הקודמת. "אי הגשת התקציב נוגדת את הוראות החוק, מהווה התנהלות בלתי תקינה ופוגעת בשקיפות וביכולת הציבור לפקח על גופי המדינה השונים", כתבה רכזת התקשורת באגף התקציבים באוצר, רעיה עדני, במכתב למנכ"ל בפועל של הרשות השנייה, ניר שוויקי.

באוצר דורשים כעת כי הרשות תציג תקציב עדכני, כולל הפעולות שבכוונתה לצמצמם או להפסיק כדי לעמוד ביעדי התקציב החדש. "אי הגשת התקציב יחד עם המשך פעילות רגיל של הרשות, על פי מיטב ידיעתנו, מעלה תהייה באשר לאופן ההתנהלות הכלכלית ברשות", כתבה עדני.

מנגד, ברשות השנייה סבורים כי אין כל הצדקה בשלב זה לקצץ את תקציבה. ברשות טוענים בין השאר כי הרשות לא רק חזרה למצב הקודם שבו היתה לפני 2017, אלא כי הוסיפו לה תחומי פיקוח נוספים – הערוצים הייעודיים, בהם ערוץ 20, ערוץ 24, ערוץ הלא בערבית וערוץ 9 ברוסית. ואולם הרשות השנייה נמצאת בקיפאון זמן רב, ואינה מקדמת כמעט אף נושא מהותי. גם לא ידוע על פעולות פיקוח משמעותיות מהתקופה האחרונה.

סוגיה נוספת העומדת על הפרק בשלב זה נוגעת לעידן פלוס. הרשות מפעילה את מערך השידורים עידן פלוס, המורכב משני מרבבים (מערכות שידור), וכל אחד מהמרבבים מכיל שישה ערוצים.

בעקבות פיצול ערוץ 2 ועל רקע חוק שחייב העלאת ערוצים נוספים למערך עידן פלוס, החלה הרשות ב-2017 להפעיל גם את המרבב השני. ואולם בעקבות מיזוג רשת ועשר, ולאחר החלטה של ערוצים 20 ו-24 לרדת מהמערך, כעת אין צורך במרבב נוסף.

במכתב של עדני לרשות השנייה צוין כי יש לטפל באופן מיידי בסגירת המרבב הראשון וכך לחסוך 10 מיליון שקל – סכום שעשוי לעבור ליצירה הישראלית.  ברשות השנייה סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker