"הקהל מצביע ברגליים": בתחומי הפרסום, המדיה וההפקות חוששים מקריסה

וירוס הקורונה כבר גרם לביטול אירועים רבים, להפסקת קמפיינים פרסומיים ואף לדחיית שבוע האופנה. בכיר בענף מודה: "זו שנה הרוסה מבחינה כלכלית" ■ מנגד, בתחום מזהים עסקים שיכולים לצמוח: "קמעונאי אונליין, בוודאי בתחום של מכולת ופארמה, צפויים לשגשג ולהגביר את הפרסום"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
זאפה כרם ברקן
הופעה (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: דרור ורשבסקי

בימים האחרונים בוטלו שורה של הפקות וכנסים גדולים בישראל, ובענף הפרסום והמדיה ובשוק ההפקות חוששים מפני קיפאון עמוק ופגיעה בפעילות, לאחר שנעצרה פעילות הפרסום של תחומים רבים, בעיקר התעופה והתיירות. עיקר החששות - כי ירידה בצריכה ומיתון יגרמו לפגיעה חמורה בגופי המדיה ובחברות הפרסום. בחברות הפרסום וההפקות מדברים על נזק בלתי הפיך ופגיעה מתמשכת בעסקיהם - ואולי אף לקריסת עסקים. 

המכה הקשה ביותר ניחתת כעת בעיקר על עולם האירועים - בעיקר הופעות זמר ותרבות. "מגפת הקורונה ניכרת כרגע בעולם האירועים והבידור באופן גורף", אומר יוני סער, בעלי קבוצת פרומרקט, המובילה בתחום הפקות האירועים בישראל. "הקהל מצביע ברגליים באולמות הקולנוע ובמופעים, וחברות, בלי קשר לכמות המשתתפים באירוע, חוששות מכך שכתוצאה מחולה זה או אחר, החברה כולה תצטרך להיכנס להסגר".

סער אומר כי יהיו השלכות ישירות על עצירת הפעילות על המשק. "בהפקות של אירועי הבידור התרבות מתכוננים לחודשיים השבתה, וחברות רבות בוחנות הוצאת העובדים לחופשות מרוכזות, חופשות ללא תשלום", אומר סער. "ללא ספק תהיה פגיעה קשה בתחום, ועסקים חלשים וקטנים ייאלצו לסגור לחלוטין".

סער מוסיף כי בתחום הכנסים הבינלאומיים שתוכננו להתקיים בארץ, המצב אף קשה יותר: "כנסים רבים שתוכננו למאי נמצאים בסכנת דחייה או ביטול. המגמה כרגע היא להזיזם למועדים חדשים, החל מיולי, מתוך תקווה שעד אז יתבהר המצב והעולם יחזור להתנהלות נורמלית פחות או יותר".

גם שבוע האופנה בתל אביב, שאמור היה להיפתח היום, נדחה למועד לא ידוע. חברות מסחריות נטלו חסות והשקיעו בהפקתו, אך מסיבת הפתיחה שלו בחסות רנואר בוטלה - עוד לפני שהוחלט לדחות את האירוע.

"דאגה מבוקרת"

לפי שעה, בענף הפרסום והמדיה לא מזהים ירידה דרמטית, אולם מפרסמים גדולים כבר עצרו פעילות. לפי יפעת בקרת פרסום, ענף התיירות והתעופה חתך כמעט לחלוטין את תקציבי הפרסום בתקופה זו. ב-1–8 במארס 2019 פירסם ענף התיירות והתעופה בכ-3 מיליון שקל, ואילו בתקופה זו השנה התכווץ היקף הפרסום לפחות מ-1.5 מיליון שקל.

יוני סער
יוני סערצילום: עופר וקנין

אל על, שמפרסמת מדי שנה ביותר מ-20 מיליון שקל, יצאה בתחילת משבר הקורונה בקמפיין שקרא לציבור להזמין כרטיסים ללא דמי ביטול, אולם לאור החמרת המשבר, החברה עצרה כמעט לחלוטין את פעילות הפרסום. אל על היא כיום נותנת חסות ראשית לתוכנית הנצפית ביותר בימים אלה בטלוויזיה הישראלית - "חתונה ממבט ראשון" המשודרת בקשת. עסקות תוכן מעין אלה, בהיקפים של 1–2 מיליון שקל לעונה, נסגרות תקופה ארוכה לפני שידור התוכנית, ולכן אל על לא יכולה לסגת בה מההסכם עם קשת.

"זו שנה הרוסה מבחינה כלכלית", אומר בכיר בענף המדיה. "יש תחומים רבים התלויים ביבוא מסין, למשל מכירת רכב. אנחנו נראה הרבה עובדים מפוטרים, והצריכה תרד". לדבריו, תהיה לכך השפעה ישירה על גופי התקשורת הנסמכים על תקציבי הפרסום.

תלמה בירו, מנכ"לית איגוד השיווק, אומרת כי משיחות שקיימה בשבוע האחרון עם קולגות ומנהלי חברות ישנה דאגה מהמצב, אבל דאגה מבוקרת. "בימים אלה אנו רואים דווקא צמיחה בתחומים מסוימים, כמו רשתות שיווק, פארמה, משלוחים ועוד, אולם לצדם חלה ירידה מתבקשת בענפים שמטבע הדברים הם הראשונים להיפגע - בעיקר תיירות ותעופה. אני מאוד שמחה מהחלטת ראש הממשלה על הקמת קרן סיוע לעסקים, ומברכת עליה. נמשיך לקיים כמתוכנן את הכנסים והמפגשים שאנו עורכים באיגוד השיווק, ואנו שמחים להיווכח שאין כל ביטול מצד חברינו, אנשי השיווק והפרסום בחברות השונות".

מדד הפריים טיים

"אחד הסיסמוגרפים המדידים ביותר הוא הביקוש לדקות פרסום בטלוויזיה. עד כה קשה לזהות ירידה בביקושים, וצפויה עלייה ככל שנתקרב לחג", אומר נבו כרמי, מנכ"ל משותף בחברת רכש המדיה TMF. "שוק הפרסום סופג עד כה נזקים מכיוון המפרסמים בתחום התיירות והתעופה. עד כה בוטלו שני קמפיינים בתחום המלונאות ותיירות. מפרסמים בתחום הקמעונות כמו רשתות מזון דווקא נהנים מעלייה במכירות, אך מנגד, יש מפרסמים שמושפעים לרעה מדלילות קונים בחנויות הגדולות".

כרמי מציין גורם נוסף שעלול להיות מושפע לרעה מהקורונה - הימורי ספורט, בשל ביטולי משחקים. "הקורונה מתחברת לתזמון של ביקושי הפרסום לחג הפסח, תקופה זו ממילא מאופיינת בפרסום מכירתי יותר ותדמיתי פחות, ולכן לא צפויה ירידה בפעילות. כמו כן, בתחום קניות האונליין והמשלוחים נוצרה הזדמנות להגברת הפעילות. אנו רואים כבר עתה עלייה, הויא צפויה להתגבר בתקופת החג. בדרך כלל, ימי החג מתאפיינים בירידה בצריכה הפרטית, אבל לנוכח ביטולי נסיעות וחופשות, העונה הזו תיראה אחרת".

אמיר גיא, מנכ"ל משותף במשרד הפרסום אדלר חומסקי, טוען כי במשרדו מתחילים להיערך למשבר. "ענפים רבים בכלכלה נכנסים לתקופה של אי־ודאות, והם מצויים בכוננות ספיגה. בטווח המיידי, ענפים כמו תיירות, תעופה, השכרות רכב לתיירים, כנסים ואירועים, ואולי גם קניונים, קולנועים ומסעדות, יראו פגיעה ישירה בהכנסות, וסביר להניח שינקטו צעדים של צמצום הוצאות".

נבו כרמי
נבו כרמיצילום: עופר חג'יוב

גיא סבור כי כתוצאה מכך, גם ענף הפרסום עשוי לספוג מכה. "ענף הפרסום ייפגע מצמצום בהוצאות השיווק והפרסום בענפים אלה. אם התפשטות הווירוס תימשך, גם מצב הרוח הצרכני הכללי יידרדר, והפגיעה בטווח הקצר והבינוני עלולה להתרחב לתחומים נוספים. אני מאמין שככל שיעבור הזמן נלמד לחיות עם הווירוס, וההשפעות הכלכליות שלו יתמתנו".

עם זאת, גיא סבור כי ענפים מסוימים יכולים להפוך את המשבר להזדמנות. "קמעונאי אונליין, בוודאי בתחום של מכולת ופארמה, צפויים דווקא לשגשג ולהגביר את הפרסום כדי למצות את הפוטנציאל ולא להפסיד מכירות למתחרים חדשים, שבוודאי יעברו לאונליין. צפויה עלייה גם בתחומי צריכה ביתית נוספים כמו תוכן וכבלים, תקשורת, גיימינג ושירותי בריאות".

עם התגברות ההערכות כי התפשטות הקורונה עשויה להאיץ תהליכים בתחום התעסוקה ולהגדיל את שיעור העובדים המועסקים מביתם, גיא סבור כי יחולו שינויים גם בהרגלי הצריכה - שינויים שאת ניצניהם אנו רואים כבר עתה. "עבודה מהבית תביא לצריכת כל השירותים הנלווים לכך. נראה יותר ויותר מעבר לצריכה מקוונת של מוצרי מכולת, פארמה, אופנה ועוד, וכן צריכה מוגברת של תכנים בסטרימינג. כך שבצד התעשיות הנפגעות, יש ענפים רבים שהמשבר מהווה עבורם הזדמנות עסקית ארוכת טווח, וכדי למצות את ההזדמנות בתחומים אלה, כדאי דווקא לפרסם, ועכשיו".

גם במשרדי ייעוץ התקשורת ויחסי הציבור נערכים לצמצום פעילות. ואולם בד בבד, במשרדים אלה מתדרכים את לקוחותיהם כיצד לנהוג כדי למזער את הנזקים שנגרמים להם כתוצאה מהתמשכות המשבר. כך למשל, במשרד יחסי הציבור בן חורין־אלכסנדרוביץ' הפיצו מסמך ללקוחות שבו נוסחו עקרונות פעולה מומלצים לניהול תקשורתי של המשבר. בין היתר, המשרד ממליץ לנהוג בשקיפות, להקפיד על תיאום עם הרשויות - אבל מנגד לא להעניק לנושא נפח גדול מדי.

לדברי טל אלכסנדרוביץ', מבעלות המשרד, בשלב זה קשה להעריך את מלוא ההשפעה של המגפה על הענף. "זה נראה משבר רציני, אבל אין כללי משחק, אין אומדן של עומק המשבר. הלקוחות נמצאים בעולם חדש ולא מוכר, ועליהם להיערך לקראת התפתחויות שהם אינם יכולים לחזות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker