דור 5: כך יתמרץ משרד התקשורת את חברות הסלולר

חברות הסלולר - שמציגות כיום בעיקר הפסדים או רווחיות אפסית - אמורות להשקיע שני מיליארד שקל בשנים הקרובות בפרישת רשת דור 5 ■ משרד התקשורת מתכנן לתת להן מענקים בגובה של כחצי מיליארד שקל ■ מי שתפרוש אנטנות מהר יותר - תקבל מענק גדול יותר

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלפונים דור 5 בתערוכה בלאס וגאס
טלפונים דור 5 בתערוכה בלאס וגאסצילום: John Locher/אי־פי

נציגי משרד התקשורת הגיעו ביום חמישי לגני התערוכה לכנס MUNI-EXPO כדי לשכנע את ראשי העיריות להסיר את החסמים לפרישת רשת הסלולר דור 5.

רשת הסלולר החדשה תעניק לאזרחי מדינת ישראל פס רחב שיעביר קיבולת גדולה יותר של נתונים פר שניה. עם הפעלתה, שידורים חיים בטלוויזיה יעברו בדיליי קטן בהרבה; העיריות יוכלו להתקין על הרמזורים מצלמות שמספקות בזמן אמת מידע על עומסי התנועה; אמבולנסים יוכלו לפלס את דרכם; ובתי החולים יוכלו ליישם פתרון שיעביר בשניות את המידע לרופאים.

חברות הסלולר יידרשו להגדיל ב-30% את פרישת האנטנות
חברות הסלולר יידרשו להגדיל ב-30% את פרישת האנטנותצילום: GEORGE FREY/רויטרס

חברות הסלולר - שמציגות כיום בעיקר הפסדים או רווחיות אפסית - אמורות להשקיע שני מיליארד שקל בשנים הקרובות בפרישת רשת דור 5. בין השאר, יידרשו להגדיל את מספר האנטנות בכ-30%.

במשרד התקשורת טוענים שלמרות ההוצאה הכספית הכבדה הנדרשת, הפרישה החדשה תשתלם לחברות הסלולר, מכיוון שההוצאות התפעוליות על הרשתות יהיו נמוכות יותר מאשר המשך תיחזוק הרשתות הישנות. 

כדי להמריץ את חברות הסלולר לבצע את השקעות העתק הנדרשות לפרישת הרשת החדשה, יצר משרד התקשורת תמריצים בהיקף של כחצי מיליארד שקל. כך למשל, מי שיגיע ראשון ליעד של פרישת 250 אתרים של דור 5, יקבל מענק יותר גדול. המענק המצטבר הוא כ-200 מיליון שקל ויכול להיות מחולק בין מספר שחקנים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker