מיזם עיתונות ותחקירים ב-3 מיליון דולר - אבל בלי תחקירים על "ידיעות אחרונות"

מיזם פילנתרופי חדש בעיתונות הישראלית בשם "שומרים" ישקיע את הסכום בשלוש שנים, בניסיון ליזום כתבות תחקיר ובמטרה לשפר את הדמוקרטיה ■ המיזם מעוניין לשתף פעולה עם כל כלי התקשורת ולכן יזנח בשלב זה את העיסוק בכשלים בענף

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוני מוזסצילום: ניר קידר
נתי טוקר

מיזם פילנתרופי חדש בעיתונות הישראלית ישקיע 3 מיליון דולר בשלוש שנים בניסיון ליזום כתבות תחקיר. המיזם, בשם "שומרים", יצא בקול קורא לעיתונים פרילאנסרים להציע תחקירים שימומנו על ידי הקרן, במטרה לשפר את הדמוקרטיה. 

ואולם בראשות הוועד המנהל של המיזם עומד יואל אסתרון, מו"ל העיתון "כלכליסט" מקבוצת ידיעות אחרונות - שבעל השליטה בה ארנון (נוני) מוזס מואשם כעת בהצעת שוחד באמצעות כלי התקשורת שבבעלותו.

המיזם החדש, "שומרים", הוא במימונם של אנשי העסקים לורה וגארי לאודר. המטרה המוצהרת היא שמירה על הדמוקרטיה באמצעות מימון תחקירים עיתונאיים. בשלב הראשון, תציע הקרן לממן עיתונאים עצמאיים שיגישו לקרן הצעות לתחקירים. התחקירים האלה אמורים להתפרסם באתר "שומרים" אך גם בכלי תקשורת להם יוצע התחקיר. בשלב השני, מקווים במיזם "שומרים" ליזום שיתופי פעולה עם גופי תקשורת קיימים ולסייע להם לממן תחקירים משמעותיים פנימיים הדורשים משאבים רבים.

יואל אסתרון, מו"ל "כלכליסט"צילום: תומר אפלבאום

התחקירים ייבחרו על ידי צוות של ארבעה ראשי הקרן: מנכ"לית הקרן אלונה וינוגרד, העורך הראשי אייל אברהמי (לשעבר עורך מוסף "G" של "גלובס"), ראש תחום הדיגיטל רון שוורץ (גם הוא כיהן כעורך "G") ואחת ממייסדות המיזם, תמי ליטני, שכיהנה בעבר כסגנית עורך עיתון "הארץ". עם זאת, לוועד המנהל של הקרן, שבראשו יעמוד אסתרון, יועבר דיווח כללי לגבי התחקירים הממומנים על ידי הקרן.

למיזם הורכבה ועדה מייעצת הכוללת בין השאר עיתונאים בכירים בישראל, בהם הפרשן הצבאי של "הארץ" עמוס הראל, אילנה דיין, רביב דרוקר, גיא זוהר, ראדה זועבי מעיתון "בוקרא", דיוויד הורביץ' מ-Times of Israel ולצדם אנשי תקשורת ועיתונאים בולטים מארה"ב. עם זאת, בעמותה מבהירים כי לוועדה המייעצת, המורכבת מעיתונאים פעילים, לא תהיה גישה למידע לגבי התחקירים המתנהלים בסבסוד העמותה, כדי לא לפגוע בתחרות בשוק.

בקרן אומרים כי לפחות בשלב הראשון לא יעסקו כלל בתחקירים שעוסקים בכשלים בתחום העיתונות, למרות השיח הציבורי הנרחב בסוגיה זו סביב תיקי החקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, העוסקים בעיקר ביחסי שוחד לכאורה עם בעלים של גופי תקשורת. הסיבה לכך היא הרצון לשתף פעולה עם כלי התקשורת בפרסום הכתבות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker